Ознака: заштитни маски
Црна хроника 23.06.20 | 10:00

Решенија за изолација за 651 лице, 618 не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата надржавата на 651 лице им се издадени решенија за изолација, а 346 лица потпишале изјави за самоизолација. Полициските...

Свет 06.06.20 | 11:59

СЗО го промени ставот: Заштитните маски да се носат и на јавни места

Светската здравствена организација (СЗО) им препорача на владите да го поттикнат населението да носи маски на јавните места каде што постои ризик од трансмисија на...

Свет 27.05.20 | 14:54

Заштитни маски завршиле во море близу Сиднеј

Илјадници хируршки маски завршија на плажа во близина на Сиднеј, откако паднаа од карго-брод поради невреме. Голем товарен брод испловил од Кина кон Мелбурн. Поради...

Македонија 27.05.20 | 09:09

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

Македонија 24.05.20 | 18:32

Во Куманово еден до друг на групна молитва за Рамазан Бајрам и без заштитини маски

Муслиманските верници денеска го одбележуваат празникот Рамазан Бајрам. Поради опасност од ковид-19 празнувањето треба да биде со посебни мерки на заштита. Како што...

Култура 06.05.20 | 09:58

Вработените на Народен театар Битола на битолчани им делеа заштитни маски

Дел од вработените на НУ Народен театар Битола на битолчани им делеа заштитни маски. Денеска претпладне дел од нашите вработени на битолчани им делеа заштитни маски.Поделени...

Свет 27.04.20 | 17:34

Во Германија стапи на сила обврска за носење заштитни маски на лицето

Во Германија, обврската за носење заштитни маски во градскиот превоз и продавниците стапи на сила денеска, при што градовите известија дека граѓаните во голема мерка...

Свет 16.04.20 | 16:06

Италијанската полиција заплени 400.000 медицински маски

Италијанската полиција заплени околу 400.000 медицински маски, што илегално биле увезени од четворица кинески бизнисмени. Кинеските бизнисмени маските ги претставиле...

Култура 15.04.20 | 10:45

Националната опера и балет донираше 162 заштитни маски од свое производство за вработените во Министерството за култура

Националната опера и балет донираше 162 заштитни маски од свое производство за вработените во Министерството за култура. Националната опера и балет донираше 162 заштитни...

Здравје 10.04.20 | 12:00

Лекарите предупредуваат: Маските ќе мора да ги носиме до почетокот на летото

Лекарите предупредуваат дека стишувањето на корона вирусот нема да значи автоматските и намалувањето на заштитата од заразата, која ќе демне и натаму. Една од тие мерки...

Свет 08.04.20 | 10:26

Германското правосудство откри голема измама со испорака на десет милиони заштитни маски

Германското правосудство откри голема измама со неисполнета достава на околу десет милиони заштитни маски за 15 милиони евра во Северна Рајна-Вестфалија, соопшти обвинителството...

Култура 07.04.20 | 20:35

Народен театар Битола на Клиничката болница во Битола ќе и подари 300 заштитни маски сошиени од нивните шивачи

Народен театар Битола ќе донира 300 заштитни маски сошиени од вредните раце на нивните шивачи. Почитувани деновиве поминуваме низ еден тежок период, кој се надеваме за...

Здравје 07.04.20 | 15:10

Маските ја намалуваат брзината на ширење на коронавирусот

Употребата на медицински маски може да ја намали брзината на ширење на смртоносниот коронавирус, тврди меѓународна група научници, пренесува списанието „Натурал медицин“...

Македонија 04.04.20 | 21:53

Граѓаните апелираат, носењето маски да биде задолжително

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните  „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат...

Балкан 01.04.20 | 09:38

После еден ден Бугарија се предомисли и ја укина наредбата за носење заштитни маски

Само еден ден откако беше донесена наредба граѓаните задолжително да носат медицински маски на јавни места за да се заштитат од ширењето на коронавирусот, бугарската...

Скопје 31.03.20 | 23:15

Брачен пар од Скопје произведува и подарува заштитни маски

Брачен пар од Скопје самоизлоацијата ја поминува во изработка на заштитни маски. Како што објави на својот фејсбук-профил Ирена Кироска, нејзините родители за време...

Свет 31.03.20 | 22:28

Еве зошто Франција на крајот беше принудена да увезува маски за лице

Пред нешто повеќе од два месеци, пред појавата на пандемијата, тогашниот француски министер за здравство тврдеше дека има голема залиха на маски за лице во земјата,...

Здравје 23.03.20 | 10:24

Филипче објасни кога и каде всушност треба да се носат заштитните маски

Во гостувањето во емисијата „Детектор“, министерот за здравство Венко Филипче објасни во кои ситуации треба да се носи заштитната маска и дека нема потреба таа да...

Здравје 18.03.20 | 14:12

„Даниел Кристенсен“ ќе изработи заштитни маски кои бесплатно ќе им бидат поделени на граѓаните

Компанијата „Даниел Кристенсен“ во ек на глобалната паднемија на Ковид 19 и недостиг на средства за заштита одлучи да изработи заштитни маски кои бесплатно ќе им бидат...

Македонија 02.03.20 | 17:33

Заштитните маски поскапеа во аптеките поради добавувачите

Здружението на приватни аптеки соопшти дека сака да се огради од шпекулациите на одредени субјекти, дека во овие сериозни моменти на опасност од појава на епидемија...