Ознака: заштитна опрема
Економија 21.05.20 | 10:01

Стоматолозите бараат повеќе пари и заштитна опрема од државата

Стоматолозите алармираат за зголемените трошоци за заштитна опрема согласно протоколите за работа, со цел превенција од ризиците од вирусната инфекција Ковид 19. Стоматологијата...

Здравје 22.04.20 | 18:25

Граѓаните задолжително од утре со заштитна опрема во маркети, банки и зелени пазари

Од утре сите граѓани при пазарење во маркети, одење во банки или на отворени простори како на зелените пазари, ќе мора да носат заштитна опрема, информираше техничкиот...

Балкан 22.04.20 | 15:08

Заштитна опрема украдена од Клиничкиот центар во Љубљана се продавала на интернет

Медицински одела, заштитни маски и средства за дезинфекција кои биле крадени од Универзитетскиот клинички центар во Љубљана се продавале на интернет, јави Телевизија...

Македонија 12.04.20 | 15:28

Караџовски: Медицинските лица не знаат да ја користат заштитната опрема, прават пауза за цигара и потоа работат со пациенти

Докторот Жарко  Караџовски објаснува дека дел од медицинските лица заболуваат од корона бидејќи не знаат да ја користат заштитната опрема и прават  пауза за цигари...

Македонија 12.04.20 | 10:09

Десет отсто од заболените од Ковид 19 се доктори: ВМРО ДПМНЕ бара Филипче да обезбеди фонд за набавка на заштитна опрема

СДСМ ги остави лекарите и целокупниот медицински персонал голораки во ек на пандемија од заразен вирус – обвинуваат од ВМРО ДПМНЕ. Заштитна опрема нема. Доказ за...

Македонија 11.04.20 | 11:34

Јанушев: Бараме итно одвојување на фонд од 10 милиони евра за набавка на заштитна опрема

Во моментите кога сме во нашите домови и кога се на сила мерките за превенција од коронавирусот медицинскиот персонал, лекарите, медицинските сестри и болничарите се...

Македонија 09.04.20 | 21:28

Министерот Чулев донираше заштитна опрема во неколку клиники

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска донираше заштитина опрема во неколку клиники. Предизвикот да се спасат човечките животи од налетот на коронавирусот...