Ознака: заштита
Македонија 24.03.20 | 22:31

Владата ќе објави јавен повик за набавка на 2.000 заштитни маски дневно

Владата ќе објави јавен повик за набавка на заштитни маски со цел спречување на последиците од коронавирусот. Владата ќе спроведе интервентна набавка на минимум 2.000...

Македонија 21.03.20 | 15:37

Османи со писмо до Ленарчиќ побара активирање на Европскиот механизам за цивилна заштита

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска со писмо до Еврокомесарот за кризен менаџмент Јанез Ленерчиќ побара активирање на Европскиот механизам...

Здравје 20.03.20 | 09:37

Лекарка апелира: Штитете ги лекарите и медицинскиот персонал со заштитна опрема

Ивана Дохчева на својот фејсбук профл објави апел да се штитат лекарите и медицинскиот персонал со заштитна опрема.

Вести 19.03.20 | 09:25

Како да се чувате себеси и другите од коронавирусот

Останете дома, тоа е моментално најважниот совет од медицинските лица таму каде што се шири вирусот Ковид 19. Што помалку меѓусебен контакт, помал е и ризикот од ширење...

Здравје 17.03.20 | 11:43

Како да не ја внесете короната дома: Собујте се, измијте ги рацете и однесете ги јакните на балкон

Повеќето граѓани, иако им е јасно како коронавирусот се пренесува, сепак не знаат што прво да прават кога ќе ја отворат вратата од својот дом, по враќање од работа или...

Здравје 13.03.20 | 10:46

ДЗС се вклучи во операцијата за справување со ширењето на коронавирусот во Дебар

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во текот на вчерашниот ден преку своето подрачно одделение во Дебар се вклучила во работата на Оперативниот штаб,...

Свет 28.02.20 | 09:31

Заштитните маски се продаваат за 5.000 евра парче: На трговците им се заканува затвор

Финансиската полиција во Италија објави дека открила луѓе кои преку интернет продаваат маски за лице за цена од 5.000 евра за парче. Покрај тоа што цените се неверојатно...

Здравје 26.02.20 | 14:46

Мерки за подобра заштита од коронавирусот, како подобро да се заштитиме?

Секој граѓанин одделно, но и фирмите, институциите и организациите можат да преземат мерки за подобра заштита од вирусот и за да бидат спремни доколку дојде до пандемија. Причина...

Здравје 04.02.20 | 15:03

Како да се заштитите од корона вирус: Маските за лице не можат ефикасно да ве заштитат

Со корона вирус може да се заразат и дивите животни и луѓето. Можно е да има потекло од лилјаците слично како САРС-от, но меѓу овие животни и луѓето вирусот би можел да...

Економија 22.11.19 | 12:16

Народната банка и Европската комисија ќе ги штитат кованите евра од фалсификување

Народната банка потпиша Договор за соработка во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување. Договорот го потпишаа гувернерката на Народната банка, Анита...

Балкан 24.10.19 | 12:30

Неверојтана глетка: Гласачките ливчиња од Србија се броеја во скафандери

По прекинот на броењето на гласовите од Србија на 13 октомври, поради наводно труење, службениците на Централната изборна комисија на Косово, започна процесот на верификација...

Здравје 03.07.19 | 10:22

Голем водич за заштита од топлото време: Што е топлотен удар и како да се заштитите?

Бројот на луѓе изложени на екстремна топлина значително се зголеми во 21 век. Помеѓу 2000 и 2016 година, бројот на луѓе кои се изложени на силни топлотни бранови е зголемен...

Здравје 30.05.19 | 21:49

Најдобра крема за сончање е онаа која на декларацијата ја има оваа ознака

Повеќето луѓе кога купуваат крема за сончање единствено обрнуваат внимание на заштитниот фактор. Сепак, овие креми имаат уште една многу важна ознака која ја означува...