Ознака: жариште
Македонија 22.10.20 | 14:12

Текстилна фабрика во Ресен ново жариште на Ковид-19

Текстилна фабрика во Ресен е новото жариште на Ковид-19 , каде во последниот период се регистрирани 15 позитивни случаи. Според Центарот за јавно здравје Битола по анализа...

Калеидоскоп 25.08.20 | 13:46

Носете маски, без разлика дали сте нудисти!

Нудистичко одморалиште на медитеранскиот брег на Франција бележи пораст на бројот на заразени со коронавирус, па на нудистите им се препорачува да носат маски и социјално...

Скопје 27.06.20 | 08:34

Скопје најголемо жариште на Ковид-19, Филипче тврди дека сè e под контрола

Во текот на вчерашниот ден регистрирани беа вкупно 163 новозаразени со Ковид-19, 40 оздравени, и тројца починати. Со ова, бројката на вкупно активни случаи во земјава се...

Здравје 26.06.20 | 10:32

Лифтовите потенцијални жаришта на Ковид-19, предупредуваат експертите

Медицинските експерти постојано советуваат дека затворените простории треба секојдневно да се проветруваат, но останува отворено прашањето како тоа да го сториме...

Здравје 25.06.20 | 10:18

Скопје главно жариште на коронавирусот, во Македонија има активни 3.095 случаи

Во моментов во земјава се активни 3.095 случаи на заразени лица со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 5.445 заболени, оздравени се 2.091, а починаа 259...

Македонија 19.06.20 | 19:31

Филипче очекува следната недела да спласне жариштето во Скопје

Предвидувањата на епидемиолозите се дека следната недела може да се очекува дека во Скопје жариштето ќе спласне, но ова е со резерва, можеби има некои контакти за кои...

Здравје 18.06.20 | 08:46

Скопје со активни 1.425 случаи е ново жариште на коронавирусот

Според последните објавени податоци од Министерството за здравство, од вкупно регистрираните 193 случаи, само во Скопје се евидентирани 140. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани...

Македонија 28.05.20 | 14:05

Штип е ново жариште на коронавирусот, од 9 нови случаи, седум се текстилни работнички од иста конфекција

Штип станува ново жариште на коронавирусот. Денес се регистрирани 9 нови случаи. Седум се текстилни работнички. Со тоа бројката на текстилни работнички заболени од Ковид...

Македонија 11.05.20 | 17:56

Короната во Прилеп стивнува, Сингелиќ ново жариште

Дали скопско Сингелиќ станува ново жариште на Ковид 19 во главниот град. Денеска од 25 новозаболени во Скопје изминатите два дена, повеќе од половината односно 13 се од...

Македонија 09.05.20 | 11:57

Јанушев: Венко и Коцевски оставете ги вашите ЌЕ планови и превземете итни мерки во Велес

За власта Велес не е жариште. Но, изгледа за сите други е. Кај се неспобни, па и глумат загриженост. Жариште е кога за еден ден ќе се откријат нови 6 заболени од корона. Жариште...

Балкан 20.04.20 | 20:57

Бондстил е ново жариште на коронавирусот

Потврдени се девет нови случаји на заразени од коронавирусот во Урошевац, со што вкупниот број на инфицирани се искачи на 90 од кои 86 лица се вработени во американската...

Македонија 18.04.20 | 16:16

Овој македонски град може да претставува ново жариште на коронавирус

Доколку не се воспостави и воведе спречување на ширењето на КОВИД-19, Тетово може да претставува ново критично жариште за коронавирусот, изјави вицепремиерот за Европски...

Македонија 17.04.20 | 08:36

Боговиње станува ново жариште нa коронавирусот

Во тетовско Боговиње најмалку десет пациенти испаднале позитивни на корона вирус откако вирусот претходно бил утврден кај еден матичен лекар. Позитивни наоди има и...