Ознака: заразни болести
Здравје 12.08.19 | 17:36

Расфрлани остатоци од животни по Курбан Бајрам на повеќе локации низ земјава

Расфрлени органи од животни непосредно до населени места на плус 40 степени целзиусови. Ваква е сликата на повеќе места ширум земјава на ден по големиот муслимански...

Скопје 06.04.19 | 11:23

АХВ го затвори „Вардариште“, се шират зарази од таму

Поради појава на заразни заболувања кај бездомните животни и непостапување по дел од утврдените пропусти во работењето констатирани со извршената контрола на 19 март...

Здравје 22.03.19 | 14:28

Пријавени 104 случаи на морбили за една седмица

Институтот за Јавно здравје соопшти дека за една седмица, односно во периодот од 16.03-22.03.2019, пријавени се вкупно 104 случаи на мали сипаници кои се лабораториски потврдени...

Здравје 02.01.19 | 13:09

Шест нови случаи на морбили во Скопје, ќе се прогласува епидемија

Шест нови случаи на морбили регистрирале здравствените власти. Пет од заразените со мали сипаници се деца, а еден е возрасен. Ниту едно од децата не било вакцинирано,...