Ознака: заразни болести
Македонија 29.10.20 | 08:56

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Филипче и Комисијата за заразни болести

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги обвини министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести за вчерашните 870 нови заболени од ковид-19 и 14 починати и побара...

Македонија 24.10.20 | 13:45

Во Законот за заразни болести не се спомнуваат никакви мерки, само надлежности на инспекциите да казнуваат

Во Законот за заштита на населението што е доставен до собранието околу 95 проценти во законот е која инспекција да казнува. Значи во законот моментално само се дава...

Македонија 09.10.20 | 18:39

Тасевски: СДС не само што сте ненормални, квислинзи и интересџии, туку сте чисто зло

СДС не само што сте ненормални, квислинзи и интересџии, туку сте чисто зло, пишува на неговиот фејсбук профил, актерот Сашо Тасевски. Во неговата објава тој ги коментира...

Македонија 29.09.20 | 08:22

Владата денеска ќе одлучува за целодневна настава

Владата на денешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат на училиште на 1 октомври. Комисијата...

Скопје 22.06.20 | 10:42

Скопските градоначалници на состанок со Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок со скопските градоначалници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Се очекува, на состанокот да...

Здравје 12.08.19 | 17:36

Расфрлани остатоци од животни по Курбан Бајрам на повеќе локации низ земјава

Расфрлени органи од животни непосредно до населени места на плус 40 степени целзиусови. Ваква е сликата на повеќе места ширум земјава на ден по големиот муслимански...

Скопје 06.04.19 | 11:23

АХВ го затвори „Вардариште“, се шират зарази од таму

Поради појава на заразни заболувања кај бездомните животни и непостапување по дел од утврдените пропусти во работењето констатирани со извршената контрола на 19 март...

Здравје 22.03.19 | 14:28

Пријавени 104 случаи на морбили за една седмица

Институтот за Јавно здравје соопшти дека за една седмица, односно во периодот од 16.03-22.03.2019, пријавени се вкупно 104 случаи на мали сипаници кои се лабораториски потврдени...

Здравје 02.01.19 | 13:09

Шест нови случаи на морбили во Скопје, ќе се прогласува епидемија

Шест нови случаи на морбили регистрирале здравствените власти. Пет од заразените со мали сипаници се деца, а еден е возрасен. Ниту едно од децата не било вакцинирано,...