Ознака: заразен
Свет 30.12.20 | 11:46

Медицински техничар oд САД заразен со Ковид-19 по примањето на вакцината на „Фајзер“

Медицински техничар од САД се заразил со корона вирус неколку дена по примањето на вакцината на „Фајзер“. Како што пренесува „Еј-би-си њуз“, Метју В.(45), медицински...

Здравје 08.11.20 | 11:50

Научниците редефинираат што значи „близок контакт“ со заразен од Ковид-19

Колку време е потребно за да се заразите ако сте во близина на некој што е заразен со корона вирусот? Се чини дека нема „магичен“ број минути што ви гарантираат заштита,...

Здравје 07.10.20 | 17:02

Директорот на ЈП ПОЦ позитивен на Ковид

Директорот на ЈП ПОЦ, Васко Кичевски е позитивен на корона вирус. Тој утринава ги добил резултатите и веќе е во домашна самоизолација. И покрај строгото почитување на...

Здравје 07.10.20 | 16:56

Прв позитивен случај на коронавирус кај осуденик во штипскиот затвор

Прв позитивен случај на коронавирус кај осуденик во штипскиот Затвор е регистриран денеска во здравтвениот билтен на Министерството за здравство. Директорот на Затвор-Штип,...

Балкан 06.10.20 | 21:22

Братот на Рамуш Харадинај е заразен со ковид-19

Шефот на парламентарната група на Сојузот за иднината на Косово, Даут Харадинај, инаку брат на Рамуш Харадинај е заразен со вирусот корона. Тој преку објава на Фејсбук...

Свет 06.10.20 | 09:11

Трамп се врати во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп ја напушти болницата Волтер Рид, каде помина три дена поради лекување од Ковид-19 и се врати во Белата куќа со хеликоптерот „Марин...

Свет 02.10.20 | 16:01

Трамп има „лесни симптоми“ на Ковид-19

Претседателот на Соединетите Држави, Доналд Трамп, доживува „лесни симптоми“ на Ковид-19 откако му е дијагностицирана болеста, објави ЕнБиСи повикувајќи се на неименуван...

Свет 16.09.20 | 11:06

Лекар со симптоми на Ковид-19 продолжил да работи, во моментов 275 лица се во карантин

Германски лекар продолжил да работи и покрај тоа што имал симптоми на зараза со коронавирусот, поради што 275 лица во моментов се во карантин. Дури откако добил позитивен...

Спорт 13.09.20 | 11:30

Тренерот на Атлетико Мадрид заразен со корона вирус

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне е заразен со корона вирус. Тестовите беа извршени во петокот, на 11 септември, а резултатите излегоа вчера. Симеоне нема симптоми,...

Црна хроника 26.08.20 | 11:43

Условна казна затвор за 19-годишник кој заразен шетал низ град

Дебарското обвинителство со Предлог за издавање казнен налог побара од надлежниот суд на едно лице на возраст од 19 години да му изрече условна осуда со утврдена казна...

Останати спортови 25.08.20 | 10:25

Усеин Болт не успеа да му „побегне“ на корона вирусот

Ниту најбрзиот човек на светот, Усеин Болт (34) од Јамајка, не му „побегна“ на корона вирусот. Поранешната атлетска суперeрѕвезда е позитивен на корона вирусот, јавуваат...

Калеидоскоп 14.08.20 | 17:01

Братот на Трамп е хоспитализиран

Секретарот за печат на Белата куќа, Кејли Мекени, во петокот ги потврди натписите во медиумите дека помладиот брат на претседателот, Доналд Трамп, Роберт е хоспитализиран. Американските...

Живот 06.07.20 | 13:35

Чеда Јовановиќ се огласи од Инфективна: Уморен сум, сè уште ми треба кислород

Контроверзниот српски политичар Чедомир Јовановиќ се огласи преку твитер од Инфективната клиника во Белград каде неколку денови се лекува од коронавирус. Уморен сум,...

Македонија 16.06.20 | 10:45

Зекири: Jас и мојата фамилија сме живи и здрави и сме дома

Jас и мојата фамилија сега сме живи и здрави и сме дома, соопшти потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со сопругата и тримесечната ќерка беше заразен со...

Македонија 05.06.20 | 18:48

По две недели од последниот случај, нов заболен од корона во Битола

Две недели од последниот случај, денеска во Битола е регистриран нов заболен од коронавирус. До вчера имаше само два активни случаи и битолчани се понадеваа дека за...

Македонија 01.06.20 | 14:07

Зекири го поправи кумот Заев и вели не се заразил на ифтар, но…

Заради ненамерната грешка на претседателот Зоран Заев на денешната прес-конфернција дека сум се заразил на ифтар кај брат ми, сакам само да ве информирам дека: За целото...

Култура 27.05.20 | 11:24

Андреа Бочели потврдил дека бил заразен со коронавирус, даруваше крв за истражување

Италијанскиот тенор Андреа Бочели потврдил дека бил позитивен за болеста Ковид-19, но и за тоа како успешно се опоравил од тоа, пренесува Variety. Бочели ги потврдил овие...

Здравје 13.05.20 | 10:13

Починала откако ја плукнал заразен од коронавирус

Вработена во британски железници почина од коронавирус, откако на неа плукнало непознато лице додека работела на станицата Викторија во Лондон, соопшти Здружението...

Здравје 23.04.20 | 21:56

Вознемиреност кај охриѓани по информацијата дека осуммина вработени на бензинска пумпа се позитивни на Ковид-19

Сопственикот на бензинската пумпа каде што половина од вработените, дури осуммина се заразени со Ковид-19, нема да бара одговорност од нив, иако довеле во опасност голем...

Македонија 14.04.20 | 17:29

Филипче: Имаме заразен вработен во лабораторијата на Детска клиника, четворица се во изолација

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека е потврден позитивен на Ковид-19 вирусот вработен во лабораторијата на Универзитетската...