Ознака: зараза
Здравје 18.01.22 | 09:04

За само една недела 1.247 лица се заразиле вторпат со ковид-19

Само за една недела има нови 1.247 реинфекции, што е зголемување од 31,8% во однос на претходната недела. Од почетокот на епидемијата, регистрирани се 3.380 реинфекции, што е...

Здравје 05.01.22 | 10:41

По колку денови од заразата со омикрон се појавуваат првите симптоми?

Во истражувањето учествувале шест лица од исто домаќинство за кои постоел сомнеж дека се заразени, а од кои само една личност била целосно вакцинирана. Американскиот...

Здравје 29.12.21 | 10:33

На крај сите ќе се заразиме со коронавирусот, прогнозира директорот на Институтот за генетика УЦЛ во Лондон

Професорот Франсоа Балу, познат генетичар и директор на Институтот за генетика УЦЛ во Лондон, се огласи на Твитер и напиша дека на крајот сите ќе бидат заразени со коронавирусот...

Здравје 09.12.21 | 14:02

Институтот за јавно здравје регистрирал две лица кои третпат се заразиле со ковид-19

Институтот за јавно здравје (ИЗЈ) регистрирал две лица кои третпат се заразиле со коронавирус. Едното лице имало хронична бубрежна болест и оди на дијализа, а другиот...

Здравје 02.12.21 | 21:03

Постои трипати поголем ризик од реинфекција со омикрон, тврдат научници

Од новата варијанта на коронавирус омикрон постои трипати поголем ризик од повторна инфекција од моментално доминантниот вид Делта и Бета видот на вирусот, соопштија...

Вести 25.11.21 | 11:39

Во Италија се организираат ковид-забави за луѓето кои не сакаат да вакцинираат, а сакаат да се заразат

Обвинителот во Болзано, Италија отвори истрага откако еден човек почина, а неколку луѓе завршија на интензивна нега откако наводно присуствувале на забава наменета...

Свет 04.11.21 | 14:59

СЗО: Европа повторно е во епицентарот на заразата

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека моментално стапката на пренесување на Ковид-19 во Европа е „многу загрижувачка“ и дека континентот е...

Македонија 20.09.21 | 16:07

Нема потреба да се смени моделот на настава во училиштата, најмалку се заразени децата до 9 години, сметаат од Комисијата за заразни болести

Нема потреба од промена на моделот на настава. Во предучилината и училишната возраст најмал е бројот на зазарени споредбено и по возрасни групи, односно на возраст од...

Здравје 07.09.21 | 20:00

Вакцинираните намерно да се заразат со коронавирус, советува германскиот инфектолог Дростен

Реномираниот германски инфектолог Кристијан Дростен препорачува вакцинираните да се заразат со корона вирус, со цел подолго време да бидат заштитени од ковид-19. Тој...

Македонија 23.08.21 | 22:35

Вирусот сега ги бира младите од 18-30 години, вели Д-р Баловски

Има уште една опасност сега со овој вирус. Тој сега посебно ги бира младите луѓе, навакцинираните луѓе. Најчесто од 18-30 годишна возраст. Тоа се луѓе кои претежно се здрави...

Здравје 23.05.21 | 20:26

Д-р Петличковски: Престојувањето во затворен простор е се уште значаен ризик за заразување

Престојувањето во затворен простор е се уште значаен ризик за заразување.Се уште е рано да се дозволи седење и јадење на поголема група на иста маса во угостителските...

Здравје 03.05.21 | 17:10

Заразување по примена вакцина: Која недела е ризична?

Новите прелиминарни податоци од тековните истражувања, кои следат 28.630 вакцинирани лица кои се наоѓаат во базата на Здравствениот дом во Крагуевац, покажуваат колку...

Македонија 15.04.21 | 11:33

Денеска бројката на новозаразени е под 900

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција соопшти дека третиот бран на заразата стивнува со оглед на тоа што вчера се регистрирани околу...

Здравје 15.04.21 | 11:03

Истражување во Калифорнија: Кои се шансите за зараза од корона вирус по вакцинирањето

Вакцината е една од главните алатки кои помагаат во борбата против пандемијата на коронавирус, но ниту една вакцина не е 100 отсто ефикасна. Ова значи дека некои луѓе...

Свет 18.03.21 | 13:34

СЗО тврди дека е откриен изворот на пандемијата

Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага во јануари...

Свет 27.02.21 | 21:11

Епидемиолошки семафор: Италија со различни бои ќе ги обележува зоните со ризик од корона вирусот

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20 региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите мутации на корона вирусот.  Земјата воспостави четиристепен...

Здравје 09.02.21 | 09:28

107 милиони лица досега се заразиле со ковид-19

Според веб-страницата „Worldometers“, од почетокот на пандемијата на коронавирусот во светот се потврдени 107.007.830 случаи на инфекција, а во моментов се активни вкупно 25.656.799...

Здравје 03.12.20 | 11:15

Еве кои луѓе најчесто се инфицираат со ковид-19

Заразените членови на семејството се најчестиот извор на инфекција со коронавирус, велат научниците, кои ги објавија информации за нивната студија во списанието „Сајанс“. Кинески...

Здравје 03.12.20 | 10:36

Maтематичка пресметка колку бргу можете да фатите корона ако бидете во соба со заразен

Колкави се шансите некој да добие коронавирус зависи од голем број варијабли… Од тоа – колку време една личност е изложена на вирусот, колку време поминала со заразено...

Свет 21.10.20 | 11:05

Австралиец позитивен на ковид-19 во јули, повторно се заразил со вирусот

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули. Дан Ендрјус, премиерот на државата...