Ознака: Жан Колд Јункер
Свет 23.10.19 | 12:12

Јункер со порака за заминување: Европа изумира и треба да се бори против национализмот

Претседателот на Европската комисија во заминување, Жан Клод Јункер предупреди дека Европа слабее демографски, економски и политички, како и дека самата мора да се...

Македонија 18.10.19 | 16:14

Ова е историска грешка: Ако сакаме да нè почитуваат, мора да ги одржиме ветувањата

Ако сакаме да бидеме почитувани ние мора да ги одржуваме нашите ветувања, изјави денеска претседателот на Евроската комисија Жан Клод Јункер, на прес-конференцијата...

Свет 18.10.19 | 13:00

ВО ЖИВО: Прес на Туск и Јункер од Брисел

Во секој момент треба да започне прес-конференцијата на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, кои...

Македонија 17.10.19 | 09:31

Ципрас до Јункер: Прашање на кредибилитетот на ЕУ е да одлучи за почеток на преговори со Македонија

Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас...