Ознака: замрзнување цени
Економија 21.04.22 | 10:51

Геноцид врз домашните фирми со замрзнатите цени на масло и леб, една фирма загуби 190.000 евра во еден месец

Поразителни за домашните прехранбени компании се резултатите кои дојдоа по замрзнувањето на цените на лебот и маслото за јадење (мерка која важеше од почетокот на декември...

Економија 10.12.21 | 19:53

Николов: Замрзнувањето на цените е популизам, кој најскапо ќе го платат граѓаните

Одлуката за замрзнување на цените на основните производи е популистичка и негативно ќе се одрази како врз стопанство, така и врз граѓаните, оценува доскорешниот заменик-директор...

Економија 08.12.21 | 09:05

Зa СДСМ и ДУИ поскапувањето на храната е незначително

Додека власта на Заев се занимава со театри, животниот стандард на граѓаните тоне, велат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека цените на производите во продавниците поскапуваат,...

Економија 08.12.21 | 08:43

Храната во Германија е навистина поевтина отколку во Македонија, екперт открива зошто

Репортерот на „Дојче веле“, Немања Рујевиќ, во вторникот посети маркет на Лидл во Бон, за да спореди каква е цената на дел од основните производи во Германија, каде...

Економија 06.12.21 | 21:23

Пренџов: Тешко на држава во која само минималната плата расте

Одговорна влада прво ги гледа цените во јули и август и вели ги замрзнувам оние кои билево јули и август, а не овие сега цени, рече Љупчо Пренџов од ГРОМ на гостувањето...

Економија 06.12.21 | 21:14

Бектеши најави замрзнување на цените и на макароните, јајцата и оризот

Доколку податоците од Државниот завод за статистика покажат дека има зголемување на цените на другите производи, ние ќе ја прошириме листата на замрзнати цени, рече...

Економија 03.12.21 | 15:37

Бектеши најавува замрзнување на цените на брашното, шеќерот, оризот, маслото, можеби и месото

Владата наскоро ќе ги замрзне продажните цени на основните прехранбени производи, пред сѐ – брашно, шеќер, ориз, маслото за готвење, а можеби и на месото. Ова го навестува...

Твитови 01.12.21 | 09:11

Србија ги замрзна цените на основните производи, Maкедонија оставката

Србија ги замрзна цените на основните производи, кај нас замрзна оставката на премиерот. — НЕДОПИРЛИВА (@Nedopirliva1) December 1, 2021

Свет 22.10.21 | 08:30

Франција ги замрзна цените на гасот до крајот на 2022 година

Франција ги замрзна цените на гасот за домаќинства до крајот на следната година, изјави премиерот Жан Катекс, појаснувајќи дека одлуката е донесена по наглото зголемување...