Ознака: заменици министри
Македонија 23.09.20 | 23:28

Собранието ги изгласа замениците-министри во Владата

Со 62 гласа „за“ и 44 против и ниту еден воздржан Собранието вечерва ги изгласа заменик-министрите на Владата. Дебатата во парламентот траеше два дена, согласно собранискиот...

Македонија 22.09.20 | 16:32

Заев ги објави имињата на замениците министри

Премиерот, Зоран Заев на седницата во Собранието на која се гласа за заменици-министри ги предложи следните кандидати: – Башким Хасани, за заменик на министерот кој...

Македонија 22.09.20 | 12:47

Прекината седницата за избор на заменици министри

Собранието денеска ја почна 13-тата седница на која требаше да расправа по Предлогот за именување на заменици на министри во Владата, но по куса пауза заседанието беше...

Македонија 19.09.20 | 13:49

Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици министри, а само шест Македонци

Составот на Владата е спротивен на темелните вредности на Уставот на Република Македонија, пишува на Фејсбук Илија Димовски, член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен пратеник. Не...

Македонија 18.09.20 | 15:51

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

За заменик-министер за одбрана е предложен Башким Хасани, за заменик министер за внатрешни работи Назим Буши, додека Агим Нухиу е предлог за заменик-министер за правда. Илхан...

Македонија 13.09.20 | 14:07

Ова се имињата на петте заменици-министри од ДУИ

Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби денеска посочи дека ДУИ ќе добијат пет заменички места во министерствата за внатрешни работи, за одбрана,...

Македонија 09.09.20 | 09:02

До крајот на неделава Собранието ќе ги добие предлозите за замениците министри

Деновиве треба да биде познат составот на собраниските комисии. Се прават подготовки за седницата на која ќе бидат избрани, а до крајот на месецот ќе бидат именувани...