Ознака: Закон за заштита на населението од заразни болести
Македонија 02.11.20 | 13:39

Бараат посебна Комисија за контрола на короната: ВМРО-ДПМНЕ поднесе измена на Законот за заштита на населението

Денес во Собранието на Република Македонија, пратениците од Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ заедно со останатите опозициски...

Македонија 28.10.20 | 09:31

Мерките за ковид-19 Собранието ќе ги носи по скратена постапка откако ќе поминат во матичните комисии

Со 60 гласа „за” и 32 „воздржани” пратениците во Собранието вчера попладне ја изгласаа потребата од донесување на измени на Законот за заштита на населението од заразни...

Македонија 27.10.20 | 18:05

Прво ќе расправаат комисиите, па измените на Законот за заштита од заразни болести ќе се вратат во Собрание

Пратениците со 60 гласа „за” и 32 „воздржани”, без глас „против” се согласија измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, да се...

Македонија 26.10.20 | 13:23

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот...

Македонија 22.10.20 | 12:54

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат воздржано за Законот за заштита од заразни болести

Координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе присуствуваат на седницата на чиј дневен...

Македонија 22.10.20 | 11:34

На 27 октомври Џафери ќе ја закаже седницата на која ќе се расправа за измените во Законот за заразни болести

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и Законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на...

Македонија 21.10.20 | 10:53

ВМРО-ДПМНЕ предлага специјална комисија за борба против ковид-19

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара да се формира специјална комисија за справување со Ковид-19, која што ќе ја гласа Собранието по предлог од Владата, беше одлучено на синоќешниот состанок...

Македонија 20.10.20 | 13:42

Опозицијата побарала дополнително време да ги разгледа измените на Законот за заштита од заразни болести

На барање на опозицијата на денешната 18. собраниска седница не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, по...

Македонија 20.10.20 | 12:47

Гостите и маските сепак не беа на дневен ред: Собранието не расправаше за измените на Законот за заштита од заразни болести

Собранието денеска ја започна 18. седница беа донесени две одлуки за испраќање припадници на Армијата во мисиите УНИФИЛ во Либан и Алтеа, како и неколку ратификации на...