Ознака: закон за попис
Македонија 01.04.21 | 20:44

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите...

Македонија 01.04.21 | 12:39

Почнува седницата за пописот, поддршката од Алтернатива и Алијанса неизвесна

Претседателот на Собранието Талат Џафери за 13 часот закажа седница на која на дневен ред ќе биде одложувањето на пописот и измените на Изборниот законик. Незивесно...

Македонија 31.03.21 | 20:09

Маричиќ: Ќе завршевме вечерва со Законот за попис ако немаше мала политизација oд АА и А

Имавме долга координација во Собранието меѓу пратеничките групи, Владата и претседателот на Собранието. Скоро сите пратенички групи се согласни дека час поскоро треба...

Македонија 31.03.21 | 19:32

Маричиќ: Ако се следи законот, утре треба да почне пописот, тие податоци би важеле за наесен

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за Сител вели дека доколку се следи законот утре би требало да се преземал било какви активности, бидејќи денеска не се...

Македонија 31.03.21 | 19:27

Џафери му ги вратил измените за пописот на Маричиќ, се уште не е одложен пописот, нова шанса е утрешниот ден

Нема услови денеска да се одржи седница на Собранието за одложување на пописот. Ова е епилогот од попладневната координација кај претседателот на Собранието Талат...

Македонија 31.03.21 | 19:15

Мицевски: Денеска нема седница за одложување на пописот

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски во изјава за ТВ21 потврдува дека од Собранието им било кажано дека во текот на денешниот ден нема услови...

Македонија 30.03.21 | 18:36

Заев: Кога се носеше Законот, и АА и А предлагаа пописот да се одложи

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот...

Македонија 30.03.21 | 18:15

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис, дијаспората ќе се попишува до септември

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република...

Македонија 30.03.21 | 13:15

И измените со европско знаменце: Пописот ќе се одложи утре, нема простор за амандмански блокади

Измените на Законот за попис се мали и нема да е потребно многу време за да се напишат, одговори министерот за правда Бојан Маричиќ прашан за тоа кога може да се очекува...

Македонија 30.03.21 | 13:04

АА и А: Пописот треба да продолжи, со Бадентер ќе ја блокираме промената на Законот за попис

Одложувањето на пописот е неприфатливо за коалицијата Алијанса за Албанците -А Алтернатива. Оваа коалиција е против одложување на регистрацијата и предупредуваат...

Македонија 30.03.21 | 13:04

Измените во Законот за попис ќе бидат готови и предложени на денешната седница на Влада,

Измените во Законот за попис се мали, за кои што не треба премногу време. Тие се подготвуваат во моментот и ќе ги предложам за разгледување и усвојување на денешната...

Македонија 03.03.21 | 14:22

Само господ ќе може да ги провери податоците: На пописот никој нема да добие потврда како се изјаснил

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симески денеска изјави дека нема потреба бугарските здруженија во земјава да бараат посебна графа во пописот, бидејќи...

Македонија 03.03.21 | 14:07

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Предлог-закон за престанок на важење на Законот за попис по итна постапка

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесе Предлог на закон за престанување на важење на Законот за попис, по итна постапка. – Како пратеници од...

Македонија 24.02.21 | 13:56

Силјановска Давкова: Ваков попис нема ниту во една европска држава

Можеби некому му изгледа невообичаено, некој кој се занимава со право цел живот, и кој повикува на процедури, да се потпише на ваков начин. Но, ќе објаснам, зошто се потпишав...

Македонија 21.02.21 | 21:28

Со актуелниот Закон за попис нема да го добиеме точниот број на граѓани кои живеат во Македонија

Проферорот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески на денешното гостување во Дневникот на телевизија Сител истакна дека ВМРО-ДПМНЕ собира потписи...

Македонија 21.02.21 | 14:52

Николоски: Oчекуваме над 100.000 потписи против законот за попис

Денеска втор ден продолжуваме на преку 300 локации низ цела Македонија со собирање на потписи за поднесување на закон во Собранието на Македонија за поништување на спорниот...

Македонија 21.02.21 | 14:23

Пратенците на ВМРО-ДПМНЕ се потпишаа против ваков закон за попис

Огромна е бројката на граѓани кои досега  се потпишаа на Иницијативата и го кажаа своето „НЕ“ за  штетниот Закон за попис и голем фалсификат кој се подготвува. Меѓу...

Македонија 19.02.21 | 13:44

Мисајловски: Од утре започнува кампањата за собирање на потписи за поништување на Законот за попис

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски по денешната средба со пензионерите во општина Бутел, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека од утре започнува...

Македонија 16.02.21 | 12:47

Симовски се извини: Порешив кога реков дека роднина не може да ги каже јазикот и етничката припадност на печалбарите

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС) Апостол Симовски изјави дека погрешил кога рекол дека етничката припадност и мајчиниот јазик на пописот ќе можат да...

Македонија 10.02.21 | 19:03

Нелоски: На плоштадите и низ маалата ќе се собираат потписи против Законот за попис

Овој хибриден режим на дело си го покажа своето вистинско лице со тоа што ја одби граѓанската иницијатива за собирање на потписи, но тоа како партија нема да нè спречи...