Ознака: закон за поништување на лустрација
Македонија 16.01.20 | 14:39

Политички затвореник од комунизмот тврди: Ако некој треба да биде лустриран, тоа се луѓето од СДСМ

Политичкиот затвореник од времето на комунизмот Шпетим Положани смета дека тврдењата и оправдувањата на СДСМ за поништување на лустрацијата не се логични и не држат,...

Македонија 15.01.20 | 21:46

Аџиев: Поништувањето на лустрацијата е преседан кој ќе го наруши правниот систем заради малкумина засегнати

Поранешниот претседател на Комисија за лустрација Томе Аџиев и поранешниот член на Комисијата Чедомир Дамјановски вечерва во гостувањето во телевизија Алфа во „Што...

Македонија 15.01.20 | 13:44

Димовски за лустрацијата: Не мислам дека со забрана за вршење јавна функција ќе се врати нешто

Во Република Македонија во службите се најдени 16 илјади индивидуални политички досиеја, или толку биле политилки следени, а во затворите се најдени 22 илјади политички...

Македонија 13.01.20 | 15:56

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ сериозно ќе се спротивстави на обидот за поништување на лустрацијата

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори на повикот за присуство на седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и дека кога и да е ќе присуствува...

Македонија 13.01.20 | 12:44

Дескоска за лустрацијата: ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА, откако на денешната собраниска Комисија...

Македонија 13.01.20 | 12:32

Комисиската расправа за законот за поништување на лустрацијата повторно одложена

Почетокот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која пратениците треба да расправаат за потребата за носење на законот за поништување...

Македонија 13.01.20 | 11:42

Илиоски: Децата на кодошите си ги амнестираат своите предци

Партијата на аболицираниот Зоран Заев сега прави аболиција на кодошите, потенцираше денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски во врска со предложениот  Законот...

Македонија 13.01.20 | 11:36

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат Законот за поништување на лустрацијата да го образложи министерката Дескоска

Претседателот на собраниската Комисија за политички систем Александар Кирацовски го одложи почетокот на седницата на која на дневен ред е Законот за поништување на...

Македонија 13.01.20 | 08:36

Законот за поништување на лустрацијата на Комисија за политички систем

Законот за поништување на лустрацијата денеска ќе биде разгледан од членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Владата на крајот...