Ознака: Закон за помилување
Македонија 11.12.19 | 08:29

Автентичното толкување за помилувањето на собраниска седница

Собранието денеска ќе ја одржи 123. седница на која на дневен ред се 57 точки, а како последна е Барањето за давање автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување,...

Црна хроника 10.12.19 | 12:46

Мурати: Уставниот суд со внимание работи на предметот околу Законот за помилување

Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати во изјава за медиумите денеска во Тетово потенцира дека нема да се коментира предметот околу Законот за помилување додека...

Македонија 05.12.19 | 14:22

Милошоски: Ако се усвоеше автентичното толкување, на Заев повторно ќе му се судеше за „Глобал“

Вчера СДСМ имаше шанса да усвои какво сака автентично толкување, без да има опструкција од било кого во собраниската комисија за законодавни правни прашања, објави...

Македонија 05.12.19 | 12:22

Излезе на чистина дека главниот корисник на амнестијата во оваа држава е првиот човек на владата

Денес нема да чуете изјава или повик од СДСМ со кој не повикуваат да поддржиме автентично толкување на член од Законот за амнестија, кое самите вчера не го подржаа, посочи...

Македонија 05.12.19 | 11:53

СДСМ сами паднаа во стапицата која ја поставија за ВМРО-ДПМНЕ

Нема поголем доказ за површноста и популизмот на СДСМ и Заев од тоа што една недела зборуваа за автентично толкување, за да на крај не го поддржат сопствениот предлог,...

Македонија 04.12.19 | 18:19

Со автентично толкување на Членот 11 единствениот аболициран политичар ќе останеше без помилување и случајот „Глобал“ ќе мораше да се обнови

Владата на аболицираниот Зоран Заев свика вонредна владина седница, на која се расправаше за измислена тема носење на автентично толкување на членот 11 од Законот за...

Македонија 04.12.19 | 16:10

Законодавно-правна комисија: Нема потреба од автентично толкување на член што не постои

Собраниската Законодавно-правна комисија на денешната седница заклучи дека нема потреба за давање автентично толкување за член што не постои, односно на членот 11 од...

Македонија 04.12.19 | 10:01

Уставниот суд ја повлече точката за нацрт-расправата за Законот за помилување

Уставниот суд на денешната седница ја повлече точката за нацрт-расправата за Законот за помилување. Ова барање дојде на предлог на уставниот судија Осман Кадриу, со...

Македонија 03.12.19 | 17:45

Владата го достави до Собранието мислењето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување

Владата го испратила до Собранието мислењето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, а собранискиот спикер Талат Џафери го доставил до претседателката...

Македонија 03.12.19 | 14:29

Владата ја поддржа иницијативата за автентично толкување на членот 11

На денешната седница на владата беше усвоена иницијативата за прифаќање на мислењето на Министерството за правда за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување. Според...

Македонија 30.11.19 | 21:59

ДУИ ќе се консултира со странски експерти за Законот за помилување

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став...