Ознака: Закон за одбрана
Македонија 16.02.20 | 14:32

Само што почна, се прекина седницата за распуштање на Собранието, власта сака да се донесат уште закони

Собранието ја почна 137. седницата на која требаше да биде распуштено, но спикерот Талат Џафери ја прекина. Причина за прекинувањето, како што објасни, е барањето на координаторите...

Македонија 16.02.20 | 14:26

Без опозицијата: Донесен Законот за Совет на јавни обвинители и за одбрана

Собранието  денеска го донесе Законот за Совет на јавни обвинители.Тој беше донесен со 74 гласа.Законот за одбрана беше донесен со 80 гласа за и ниту еден против. Пратениците...

Македонија 15.02.20 | 18:47

За ќеиф на Грција – Се менува името на АРМ, иако таквата обврска со „Преспанскиот“ се уште не е настаната

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски апелира да не се брза со промена на името на АРМ зашто тоа не е обврска согласно Преспанскиот договор уште најмалку...

Македонија 15.02.20 | 18:29

АРМ ќе стане историја – доаѓа Армија на Македонија

По прекинувањето на 135. седница на која заврши расправата за измените на Законот за Совет на јавни обвинители, Собранието попладнево продолжи со 123. седница и дискусијата...

Македонија 26.01.20 | 14:23

Законот за одбрана да се гласа пред распуштање на Парламентот

Оливер Спасовски денеска ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да покаже минимум политичка коректност кон граѓаните и да гласа за Законот за одбрана пред распуштањето...

Македонија 26.12.19 | 11:04

Џафери: Нема последици ако Законот за одбрана не се донесе до официјалното членство во НАТО

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска објасни дека е добро да се донесе Законот за одбрана, но оти тоа може да се случи до официјалниот прием на земјата во...

Македонија 22.12.19 | 17:15

Мицкоски: Ние ќе го гласаме Законот за одбрана, само нека го тргнат новото име со кое ја обезличуваат АРМ

Интервју за „Радио слободна Европа“ имаше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го гласа законот за одбрана, само власта...