Ознака: закон за легализација на дивоградби
Економија 30.07.21 | 12:50

Законот за легализација на дивоградбите продолжен за уште пет години

Продолува рокот на стариот закон за легализација на дивоградбите за уште 5 години. Имено, Собранието на вчерашната седница ги усвои законските измени на законот кој...

Македонија 14.06.21 | 13:01

Веќе размислуваат зелено: Во заштитените подрачја да се легализираат само дивоградби кои се домови

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска истакна дека препорака на ресорното Министертсво е во заштитените подрачја да се легализираат...

Економија 08.06.21 | 11:47

Бочварски: Нацртот на законот за легализација на дивоградби готов за две недели

Во моментов се прават консултации со Асоцијацијата на архитекти, Комората на овластени инженери, НВО секторот и со сите институции со што се креира ново законско решение...

Македонија 27.05.21 | 12:44

Заев: Постои потреба од легализација на 50.000 дивоградби, живеалишта, водоводни и канализациони мрежи

  Во вакви околности, најлесно е да бидете популисти и да бидете гласни и да кажете – нема закон. Но, што правиме со другите 50.000 дивоградби, со стовариштата, фабриките,...

Македонија 25.05.21 | 10:13

Антикорупциска организира јавна дебата за легализацијата на дивоградбите

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе организира дебата за Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, од која,...

Македонија 20.05.21 | 15:49

Мицкоски: Законот за легализација се политизира од СДСМ

Според Христијан Мицкоски, законот за легализација на дивоградби се политизира од страна на СДСМ и повторно бараат виновник таму каде што не е виновникот. Нека се погледнат...

Македонија 15.05.21 | 23:49

Лицемерни шупелки: Еве како СДСМ кога беше во опозиција ја критикуваше легализацијата на дивоградбите

Актуелниот министер за транспорт и врски, од чиј ресор излезе новото законско решение за легализација на дивоградби, во 2015 година, како опозиционер и претседател на...

Македонија 14.05.21 | 20:53

Трипуновски: Со законот за продажба на државното земјоделско земјиште граѓаните ќе станат кираџии во сопствената држава

Цветан Трипуновски, претседател на републичката комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на ваша страна...

Македонија 13.05.21 | 16:59

Законот за легализација е директен атак врз моменталното урбанистичко и просторно уредување

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова, универзитетски професор по уставно право, експерт на ООН, ОБСЕ и Советот на Европа, беше една од петте народни избраници кои...