Ознака: Закон за ЈО
Македонија 14.02.20 | 20:24

Стевананџија: Со бомби дојдовте со бомби ќе си заминете

Димитар Стевананџија, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на собраниската говорница истакна дека среќа ќе било ако пратениците во изминатите три години без престан...

Македонија 14.02.20 | 18:32

Вие не носите европски закон, во ЕУ нема пример за вакво силување на правдата

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска од денешната расправа за законот за ЈО од говорницата истакна дека власта не носи европски закон затоа што во ЕУ нема...

Македонија 14.02.20 | 17:08

Престанете со силување на Уставот во Собранието и ова малку што остана во Македонија ќе го снема

Министерката за правда никако не работи според Уставот и законите, таа реши да си ја уништи својата кариера со тоа што кажа да дека биле технички грешки во законот, всушност...

Македонија 14.02.20 | 15:47

Димовски: Датум во март нема да има, a амбасадорите знаат и каде и во кој град завршила торбата „Луј Витон“

Ви кажувам сега, како што се кладевме и во октомври – датум во март нема да има, рече пратеникот Илија Димовски на денешната расправа во Собранието за предлог-законот...

Македонија 14.02.20 | 13:53

Не реагирајте тука, ако сакате да кажете нешто, пишете на Фејсбук, Џафери му списка на Зекири

На почетокот на денешната седница кога претседателот на Собранието, Талат Џафери објаснуваше за тоа како ќе се одвива седницата, од собраниските клупи му дофрлаше пратеникот...

Македонија 14.02.20 | 12:20

Сакате ли да се потпишам на овој лист и да одиме на избори?

Собраниската седница на која треба да Законот за јавно обвинителство е паузирана по барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски. Претходно...

Македонија 13.02.20 | 23:01

И покрај сите уцени и закани Заев и власта не успеваат да обезбедат двотретинско мнозинство за Законот за ЈО

Статусот на Фејсбук објавен од генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски собранискиот спикер го протолкува вечерва како порака од партискиот лидер Зоран Заев...

Македонија 13.02.20 | 22:28

Џафери му одговори на Заев за „суптилната“ порака на Фејсбук: Ако имате потреба од поуспешно мнозинство, ајде да свикаме лидерска

Собранискиот спикер Талат Џафери ја презакажа седницата за Законот за јавно обвинителство за утре во 11 часот, откако за збор за дневниот ред се пријавија повеќе од 30...

Македонија 13.02.20 | 21:38

Пет клучни причини поради кои ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа законот за ЈО

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Што не е јасно на ТВ Алфа“, кажа дека процесот за законот за ЈО продолжува да се води на сила,...

Македонија 13.02.20 | 21:34

Со законот за ЈО Заев сака да не одговора за кpиминалот кога ќе отиде во опозиција

Процесот на носење на Законот за ЈО продолжува да се води на сила, како што не му доликува на Законодавниот дом, дециден е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски,...

Македонија 13.02.20 | 18:07

Џафери се уште не ја свикува седницата, пратениците чекаат во Собранието

Дел од пратениците се во Собранието, каде се во исчекување собранискиот спикер Талат Џафери да ја свика 135. седница на која треба да се расправа за предлог-законот за...

Македонија 13.02.20 | 15:08

Компромитираниот кадар од СЈО со новиот закон ќе биде вдомен во ОЈО

Стручните соработници на обвинителите, техничкиот кадар и административците од специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе бидат прераспределени во другите јавни обвинителства,...

Македонија 13.02.20 | 11:52

Спасовски признава дека Законот за ЈО не се носи за добивање датум за ЕУ, туку за спас на Заев и на тие околу него

Техничкиот премиер Оливер Спасовски очекува предлог-законот за Јавно обвинителство, за којшто е потребно двотретинско мнозинство да биде разгледан на пленарна седница...

Македонија 12.02.20 | 22:57

Калајџиев: Најспорните прашања не се за Законот за ЈО, за тоа на овој испит би паднала и министерката

Сега е како некоја желботека, тоа што се сака да се вметне во закон се вметнува. Многу работи кои се проблем не се решаваат со законот за јавно обвинителство, и тоа и е...

Македонија 12.02.20 | 13:37

Груби: Апсолутно сите барања на ДУИ се инкорпорирани во двата закона

На денешната седница на Комисијата за европски прашања, претседателот на комисијата Артан Груби рече дека „во рекордно време Комисијата за европски прашања ја заврши...

Македонија 12.02.20 | 11:57

Предлог законот за ЈО помина на Комисијата за европски прашања

Предлог законот за јавно обвинителство денеска помина во матичната собраниска Комисија за европски прашања. Членовите на Комисијата за европски прашања ги разгледаа...

Македонија 12.02.20 | 11:39

Во живо: Комисија за европски прашања за Предлог-закон за ЈО

Во тек е седница на Комисијата за европски прашања со која претседава Артан Груби, а на истата ќе се дискутира за Предлог-закон за јавното обвинителство, по скратена...

Македонија 12.02.20 | 11:06

Доживотен мандат за Русковска и Јовевски со новиот Закон за ЈО

Амнестија за Зоран Заев, Катица Јанева и Боки 13 е главната цел на инсистирањето на СДСМ да се донесе новиот закон за јавно обвинителство, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи...

Македонија 11.02.20 | 21:30

Александар Николоски: Јовевски одамна го изгуби кредибилитетот да зборува за било што

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашната емисија „Што не е јасно“ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој се...

Македонија 11.02.20 | 20:18

Муцунски: Синоќа во Собранието се повреди член 71 на Уставот и член 91 од Законот за Владата

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во вечерашната емисија „Топ тема“ посочи дека власта во моментот актуелизира проблеми кои не се проблеми, за да...