Ознака: Закон за ЈО
Македонија 06.08.20 | 20:55

Рускоска побара осум, но добива пет нови обвинители

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, ќе добие пет нови обвинители, иако Вилма Рускоска побарала нови осум обвинители. Според претседателот на...

Македонија 08.07.20 | 17:11

„Бомбите“ ќе важат или за сите или за никој, вели Страшевски

Во делот на снимките, Закон за јавно обвинителство е противуставен, како што беше и законот за СЈО, смета адвокатот Јовица Страшевски. Минатото ни покажа дека тоа што...

Македонија 05.03.20 | 12:27

Заев: Започнуваме со детална проверка на имотната состојба на судиите и јавните обвинители

Судиите кои намерно ќе застарат предмети, како што имаме случаи во Врховниот суд, но и во други судови во државава по автоматизам ќе бидат разрешени, рече на денешната...

Македонија 26.02.20 | 23:32

Героски: Кога јас укажував дека законот за ЈО е штетен, бев прогласен за адвокат на мафијата

Во емисија на Алфа ТВ гостуваше новинарот Бранко Героски кој што посочи дека политичката сцена во Македонија е доста променета. Еден од најголемите предизвици, најголемиот...

Македонија 20.02.20 | 23:19

Снимката за поврзаноста на Заев со „Рекет“ нема да може да се користи како доказ со новиот закон за ЈО

Сè она што го слушнавме за Заев и неговата поврзаност со „Рекет“ со новиот закон за ЈО нема да може да се користи како доказ, потенцираше генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор...

Македонија 17.02.20 | 16:40

Арсовски: Тим на ВМРО-ДПМНЕ го анализира носењето на законите за јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители

Експертски тим на ВМРО-ДПМНЕ ја анализира ситуацијата со носењето на законите за јавно обвинителство и за Советот за јавни обвинители по што ќе излезе со конкретна...

Македонија 17.02.20 | 15:42

Правниот тим на ВМРО ДПМНЕ ќе ја разгледа постапката како беше донесен Законот за ЈО во Собранието

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски изјави дека правниот тим на ВМРО ДПМНЕ и правната комисија ќе ги разгледа сите можности за проценување на постапката...

Македонија 17.02.20 | 08:11

Кога ќе марширате за правда, поминете до „Мериот“, „Систина“, кај Крсто… до Будимпешта не мора да одите

Поранешниот советник во Министерството за финансии Бранимир Јовановиќ, кој беше еден од главните креатори на финансиските политики на СДСМ во времето на министерувањето...

Македонија 16.02.20 | 20:16

Спасовски: Во Законот за ЈО може да се види дека нема простор за никакви скриени амнестии

Техничкиот премиер Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти...

Македонија 16.02.20 | 20:03

Ван ден Берг: Владеењето на правото стана шега во Скопје

Упс, го сторија тоа повторно: ги прекршија парламентарните правила и процедури, го злоупотребија европското знаменце, спроведоа политички инженеринг сè додека пратениците...

Македонија 16.02.20 | 19:39

Како дојдоа така и заминаа: На сила, неуставно, со криминал, корупција, закани и поткуп

Денешното скандалозно донесување на Законот за јавно обвинителство ги врати сеќавањата за тоа како оваа владејачка гарнитура ги носеше сите важни закони во изминтите...

Македонија 16.02.20 | 18:25

Не чекаше ни еден ден: Пендаровски веќе ги потпиша законите за ЈО и Совет на јавни обвинители

Претседателот  Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието, информираат од неговиот кабинет....

Македонија 16.02.20 | 17:36

Закон за ЈО или конкретно закон за амнестија на Заев, на неговата фамилија и на неговите најблиски соработници

Законот за Јавното обвинителство беше донесен со мнозинство гласови во Собранието на Македонија, и покрај бројните забелешки на опозициските партии и одредени...

Македонија 16.02.20 | 14:32

Само што почна, се прекина седницата за распуштање на Собранието, власта сака да се донесат уште закони

Собранието ја почна 137. седницата на која требаше да биде распуштено, но спикерот Талат Џафери ја прекина. Причина за прекинувањето, како што објасни, е барањето на координаторите...

Македонија 16.02.20 | 12:50

На скандалозен и криминален начин со 74 гласаа „за“ донесен Законот за ЈО

Покрај сите притисоци на пратениците изминатите денови, покрај се што се случуваше деновиве во Собранието, власта не успеа да обезбеди 80 гласа мнозинство за Законот...

Македонија 15.02.20 | 15:18

Героски: Нека ви е на здравје законот на сите што ќе си обезбедите неказнивост за вашите злодела!

Вака другарчиња, не се гради држава во која ќе владее правото, вака само се доградува постоечкиот хибриден режим.Нека ви е на здравје законот на сите што ќе си обезбедите...

Македонија 15.02.20 | 07:53

Собранието ќе ја продолжи расправата за Законот за ЈО во 13 часот

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа 135. седница  за денеска во 13 часот. На дневен ред освен Предлог-законот за ЈО е и Предлог-законот за изменување и дополнување...

Македонија 14.02.20 | 21:22

Џафери кон пратениците: Видете каква иронија, почитувани колеги „Фејсбук мејкери“

Џафери им се налути на пратениците, пред да објави пауза од еден час кажа дека не е коректно вчера да се бара да се работи по 20 часот, а денеска кога завршува дискусијата...

Македонија 14.02.20 | 21:03

Македонија станува заложник на садизмот на Заев

На собраниската расправа за Законот за јавно обвинителство за збор се јави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, кој рече дека изминативе денови и недели во законодавниот...

Македонија 14.02.20 | 20:39

Димков: СДСМ ќе донесе милион Африканци

Сакам да споделам една информација, да ви кажам ексклузивно дека СДСМ сака да донесе еден милион Африканци во Македонија“. Ова го изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајчо...