Ознака: Закон за ЈО
Македонија 27.01.20 | 17:18

Како што се колнеше во жицата така се колнеше и во Катицата: Таа е институција, стојам зад неа како личност

Денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова од СЈО во случајот „Рекет“ несоменено нè навраќа една година наназад да се потсетиме и да се запрашаме што се случи...

Македонија 25.01.20 | 14:05

Мицкоски: Јовески доби инструкции од власта и „оп” законот за ЈО за него е добар

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска излезе со став за  одговараше на новинарски прашања за Законот за ЈО и за преговорите кои се водат со СДСМ. За Мицкоски...

Македонија 25.01.20 | 07:43

Интересна порака за самоименувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Пратеникот Антонио Милошоски по напуштањето на средбата во Собранието за Законот за јавно обвинителство на Фејсбук соопшти во кратки црти за што станало збор на средбата...

Македонија 24.01.20 | 18:50

 Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

Не доставија и не ги презентираа забелешките. Избегаа од средбата. Кажаа само 2 предлога, ние продолживме со средбата. За јавна дебата се согласивме, но нивното барање...

Македонија 24.01.20 | 17:26

Без присуството на Јовески ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата за Законот за ЈО

Не цел половина час по почетокот на средбата на партиските работни групи за законот за јавно обвинителство што се одржува во Собранието претставниците на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 24.01.20 | 15:30

Јавна расправа за Законот за ЈО со учество на експертската јавност и претставници на меѓународната заедница

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на попладневниот состанок на работните групи за Законот за ЈО во Собранието. Од партијата за „Република“ брифираат дека инсистираат на јавна...

Македонија 24.01.20 | 12:04

Средба на работните групи за Законот за ЈО во Собранието

Партиските работни групи за законот за јавно обвинителство попладне во 16:00 часот ќе одржат нова средба во Собранието Република Северна Македонија, потврдија за МИА...

Македонија 24.01.20 | 11:55

Попладне нов обид за договор за Законот за јавно обвинителство

Партиските работни групи за законот за јавно обвинителство попладне во 16:00 часот ќе одржат нова средба во Собранието Република Северна Македонија, потврдија за МИА...

Македонија 23.01.20 | 22:44

Дескоска: Клучниот камен на сопнување е надлежноста за гонење на кривични дела поврзани со прислушувањето

Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен на сопнување,...

Македонија 23.01.20 | 22:04

Мисајловски: СДСМ повторно сака да се оживее СЈО

Гледаме дека политиканството целосно е влезено во овој закон, потенцираше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски во вечерашната емисијата „Патот кон“...

Македонија 23.01.20 | 17:51

Заев: Мицкоски испраќа порака дека има намера да остане во опозиција

Не држат тезите дека преку овој предлог за Законот за јавно обвинителство некој се обидува да амнестира случаи и да скрие криминал на актуелната власт. Со законот се...

Македонија 23.01.20 | 15:58

Спасовски со амбасадорите на ЕУ: Носењето на Законот за ЈО не е услов за евроинтеграциите, но е добра порака

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, се сретна со резидентни амбасадори од земјите-членки на Европската унија, во нашата држава. На состанокот силно се поздравени заложбите...

Македонија 23.01.20 | 14:16

Мицкоски: Заев сака Закон за јавно обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе достават девет забелешки за Законот за јавно обвинителство. Тој нагласи дека сакаат квалитетен закон а не како што сака хибридниот...

Вести 22.01.20 | 11:58

Дескоска за Законот за ЈО: За одредени забелешки на ВМРО-ДПМНЕ може да дојдеме до договор

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите...

Македонија 21.01.20 | 21:26

Милошоски: Со Законот за ЈО Заев сака да обезбеди сигурни позиции за поранешните обвинители од СЈО

Антонио Милошоски коментирајќи ги преговорите за Законот за јавно обвинителство нагласува дека смета дека Заев со овој предлог законсака да им обезбеди сигурни и високи...

Македонија 21.01.20 | 17:36

СДСМ потврди дека ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни забелешки за Законот за ЈО

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните...

Македонија 21.01.20 | 17:12

ВМРО-ДПМНЕ ќе подготви своја верзија за Законот за јавно обвинителство

ВМРО-ДПМНЕ ќе изготви своја верзија на Законот за јавно обвинителство, а потоа овој предлог ќе биде дискутиран на ниво на работни групи, дознава „Алфа ТВ“. Денеска...

Македонија 21.01.20 | 15:45

Заев: Има надеж за двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство

Работите за обезбедување двотретинско мнозинство за носење на законот за јавно обвинителство добро се движат. Имам надеж, но немаме многу време, бидејќи тоа е еден од...

Македонија 20.01.20 | 19:22

Експертски тимови наместо лидерска за законот за ЈО

Претставници од експерти на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете...

Македонија 20.01.20 | 14:20

Јанушев: Оваа недела ќе се дознае каде се „лепливите раце“ на Заеви… тик-так, тик-так…

На Заев не му одговара закон за јавно обвинителство, меѓудругото, за да може да цвета бизнисот со марихуана и тоа да врви непроверено, а и неказнето, вели Генералниот...