Ознака: Закон за јазиците
Македонија 12.12.19 | 10:02

Ахмети: Венецијанската комисија ја користевме за да се намалат тензиите и предрасудите кај македонските сограѓани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само заради намалување на тогашните...

Македонија 11.12.19 | 21:18

Османи, не си во право: Темелите на македонската држава се впишани во решенијата од Првото заседание на АСНОМ, а не во Законот за јазици

Да му одговорам на Бујар Османи, кој денес, бескрупулозно изјави дека: „трите документи кои се основа на државноста, а тоа се Преспанскиот договор, Договорот со Бугарија...

Македонија 11.12.19 | 20:13

Ахмети: Законот за јазиците да не се политизира и да не се употребува за изборна кампања

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска од Чаир порача дека не сака прашањето за Законот за јазиците да се политизира и да се употребува за изборната кампања. Според...

Македонија 11.12.19 | 15:23

Уставниот суд ја прифати иницијативата на Левица за Законот за јазици

Димитар Апасиев на Фејсбук објави дека Уставниот суд ја прифатил иницијативата за оценување на уставноста за Законот за јазици. Во образложението на судот се наведува...

Македонија 11.12.19 | 14:52

Груби не знаел дека целиот закон е испратен во Венецијанската комисија зошто не е дел од Влада

Пратеникот Артан Груби веројатно не знаел дека целиот Закон за јазици е испратен во Венецијанската комисија затоа што не е член на Владата, вели премиерот во ззаминување...

Македонија 11.12.19 | 14:42

Албанските партии сложни во едно – Законот за јазици нема да се менува

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека многу скоро ќе поднесе амандмани на Законот за употреба на јазиците, со кои, како што велат од партијата, ќе значат негово...

Македонија 11.12.19 | 14:25

Законот за јазици има улога да ја врати во живот криминалната ДУИ, преку реафирмирање на нејзиниот национал-шовинизам

Законот за двојазичност е контра-кохезивен и претставува експанзионистички изблик на албанскиот национал-шовинизам Конечно се огласи и Венецијанската комисија со...

Македонија 11.12.19 | 13:18

Дескоска: Во Собранието не може да се смени ништо во делот на судството без двотретинско мнозинство

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека земјава ќе ги почитува препораките од Венецијанската комисија во одонос на Законот за употреба на јазиците. Вие не...

Македонија 11.12.19 | 13:05

Џафери: Измените на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците нема да поминат во Собранието

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имаат процедурална можност да поднесат предлог за измени и дополнување на Законот за употреба на јазиците, но мора да имаат предвид дека за...

Македонија 11.12.19 | 11:53

Неуставниот Закон за јазиците нему му го чува задникот, а нас нè оддалечува од Европа

Мислењето на Венецијанската комисија е респектабилно во светот, но не и Македонија. Дневнополитичките ситни поени, пак, се одлучувачки фактор во македонската политика...

Твитови 10.12.19 | 23:56

Ко така, што имаше Македонци да разговараат за спорот за името со Албанци?

Груби: Што има јас да зборувам со Македонци за албанскиот јазик. Што имаше Македонци да разговараат за спорот за името со албанци? — БаБаРоГ /////////// (@LepceSoSalamce) December 10, 2019 Груби:...

Македонија 10.12.19 | 21:48

Милошоски: Венецијанската комисија ѝ удри шлаканица на коалицијата СДСМ-ДУИ

Зборувајќи за Законот за употреба на јазиците, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски вечерва порача ова што се случи сега со Венецијанската комисија е меѓународна...

Македонија 10.12.19 | 21:04

ДУИ не сакале целиот Закон за јазици да се испрати на Венецијанската комисија

ДУИ не знаеле дека пред Венецијанската комисија ќе биде испратен целиот Закон за употреба на јазиците, туку очекувале да бидат испратени само делови од законот, откри...

Македонија 10.12.19 | 20:37

Пендаровски: Нема компромис кога станува збор за правото на образование на мајчин јазик

Напредокот на земјата во однос на правата на заедниците е резултат на политичката волја, на законските решенија, на демократското зреење на државата, на усвојување...

Македонија 10.12.19 | 20:03

Груби: Апсурдно е со тројца Македонци да дискутирам за од Господ дадено право да зборувам албански

Употребата на мајчиниот јазик е право дадено од Господ, вели Артан Груби од ДУИ, кој смета дека воопшто не треба да се дискутира за Законот за употреба на јазиците, посебно...

Македонија 10.12.19 | 19:02

Овој закон е една од алките што нè спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина

Законот за јазиците е една од алките што нè спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина, градејќи заеднички ставови за сите препораки од Венецијанската комисија...

Македонија 10.12.19 | 17:16

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандани за измена и дополнување на Законот за јазиците

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат амандамни со цел измена и дополнување на Законот за употреба на јазиците и негово усогласување со препораките на Венецијанската...

Македонија 10.12.19 | 11:49

Османи ќе ги почитува препораките, но: Законот за јазиците е во основата на државноста и никако нема да се менува

Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците преку создавање капацитети, со цел имплементирањето на двојазичноста да...

Македонија 10.12.19 | 09:18

Османи: Не сум среќен кога Мицкоски зборува за Законот за јазици

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес-конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus”...

Македонија 09.12.19 | 19:25

Законот за јазиците излегува од европски рамки

На 25 страници, и со слична содржина како и начелното мислење објавено во петокот – Венецијанската комисија ги објави сите забелешки и препораки за законот за употреба...