Ознака: Закон за јазици
Македонија 18.03.21 | 08:11

Дали Уставен суд ќе има храброст да го поништи Законот за јазици и Указот за „Северна“ без потписот на Иванов?

Уставниот суд денеска ќе распрва за иницијативата за објавувањето на новото име Репубика Македонија“ во Службен весник без потпис на претседателот Ѓорге Иванов. Судот...

Македонија 02.03.21 | 13:27

Уставниот суд пред тешки одлуки: Ќе расправаат за „Северна“ и за Законот за јазици

Уставниот суд на 18 март ќе има полни раце работа. Покрај објавувањето на новото име на државата во Службен Весник без потпис на тогашниот претседател Ѓорге Иванов, за...

Македонија 08.10.20 | 13:21

Владата се уште не ги разгледувала забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците

Владата сè уште не го разгледувала забелешките на Венецијанската комисија поврзани со Законот за употреба на јазиците, како и во кој временски период ќе се имплементираат....

Македонија 23.09.20 | 08:59

Уставниот суд девет месеци молчи за уставноста на Законот за јазиците

Професорката по уставно право и поранешна членка на Венецијанската комисија, Тања Каракамишева, потсетува дека Уставниот суд девет месеци не се произнесува по иницијативата...

Македонија 09.07.20 | 12:49

Заев: Со Законот за употреба на јазиците никој не загубил ништо

Гостивар е изворот на концептот едно општество за сите и тој негов дух го потврдуваме низ целата држава, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев на граѓанска трибина во...

Македонија 06.07.20 | 08:36

Заев: Ахмети лаже дека тие го донеле Законот за јазици

Покажавме дека имаме храброст за сé што беше важно за државата и денес им докажуваме на сите политичари дома и во регионот, дека народот ги наградува храбрите политики...

Македонија 02.03.20 | 15:17

Спасовски: Законот за јазици и поставување на двојазични табли е јасен и треба да се почитува

Законот за јазици и поставување на двојазичните табли е јасен и е објавен во Службен весник, посочи денеска премиерот Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање,...

Македонија 15.12.19 | 18:50

Албанските членови на судскиот совет контра Здравев: Процесите се загрозуваат од непримената на албанскиот јазик

Албанските членови на Судскиот Совет излегоа со став спротивен на претседателот на Советот, Кире Здравев. Тие се оградуваат од изјавата на Здравев дека примената на...