Ознака: закон за јавни собири
Македонија 13.01.20 | 13:43

Одложена седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност

Седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на чиј дневен ред единствена точка беше Предлог-законот за изменување на Законот за јавните собири во прво...

Македонија 14.11.19 | 11:20

Илиевски: Три дена од обидот Македоија да има демократија како во Саудиска Арабија

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот – не се повлечени. Но, ќе се повлечат,...

Македонија 12.11.19 | 12:58

Заев за Законот за јавни собири: Ги слушнавме реакциите на граѓаните и веднаш реагиравме

Законот за јавни собири кој требаше денеска да биде на дневен ред на владината седница експресно беше повлечен поради реакции на граѓаните. На прес конференцијата која...

Македонија 12.11.19 | 12:18

Мицковски: Неспособни, нема никогаш повеќе глас да добиете од слободните граѓани

И поранешниот функционер на СДСМ Ивор Мицковски се придружи на острите критики од јавноста за предлогот на новиот закон за јавни собири, кој власта на СДСМ се обиде...

Македонија 12.11.19 | 10:50

Владата ги повлече законските измени со кои се отежнува организирањето протести

Владата на денешената седница донесе одлука да ги повлече измените во Законот за јавни собири, кои предизвикаа лавина од негативни реакции на социјалните мрежи. Измените...

Македонија 12.11.19 | 10:37

По жестоките реакции од јавноста: Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавни собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавни собири, има простор за разговори и подобрувања согласно Уставот, соопштија денеска преку соопштение. Владата ...

Македонија 12.11.19 | 09:34

Mилески: Уште шест закони за забрана за протести нема да те спасат

Не стивнуваат реакциите од јавноста за новите предлог измени на Законот за јавни собири, според кој правото на протести на граѓаните ќе биде доста рестриктирано. Граѓанскиот...

Македонија 12.11.19 | 09:18

Илиевски: Ова не е закон за јавни собири, туку закон за воведување класична диктатура

Ако се вакви предложените измени, ова не е закон за јавни собири туку закон за воведување класична диктатура, коментира Богдан Илиевски по објавените предлог измени...