Ознака: закон за државјанство
Македонија 31.03.21 | 20:44

За државјанствата се договориле со АА и А, но Маричиќ не открива што

Многу конструктивен, добар, разумен и со аргументи, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешниот состанок за законот за државјанство што се одржа во Собранието....

Македонија 31.03.21 | 13:10

Нема договор меѓу Заев, Села и Гаши за државјанствата

Премиерот Зоран Заев утрово имаше средба во Собранието со Алијанса за Албанците и Алтернатива. Според изјавата на Заев, средбата била конструктивна, но без било какви...

Македонија 30.03.21 | 18:59

Заев верува дека ќе се најде решение за Предлог-законот за државјанство

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција истакна дека во Владата постои волја да се најде решение за Предлог-законот за државјанство, предложен од Алијанса...

Македонија 25.03.21 | 12:01

АА и А: Ќе ги поддржиме законите од петтиот пакет мерки, тогаш кога ќе се одблокира Законот за државјанство

Коалицијата Алијанса и Алтернатива ќе ја блокира седницата за законите од петтиот пакет мерки, доколку се одржи, што претходно на прес-конференција ја побара координаторот...

Македонија 22.03.21 | 18:05

За Реџепи поважен е Законот за државјанство: Граѓаните ќе можат уште некој месец да издржат без пари

Граѓаните ќе можат уште некој месец да издржат без пари бидејќи многу поважен е законот за државјанствата, изјави пратеникот Скендер Реџепи од опозициската коалиција...

Македонија 02.02.21 | 09:03

Државјанствата се пречка за Села да даде поддрршка на Владата

Законот за државјанство можеби нема да отвори пат Зијадин Села да стане владин партнер, но има шанси премиерот Зоран Заев да го засили тенкото парламентарно мнозинство...

Македонија 09.01.21 | 17:46

Алтернатива и Алијанса бараат оставка од заменик министерот за полиција поради Законот за државјанства

СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ можат преку амандмани да интервенираат во нашиот предлог-закон и да го подобрат, велат од коалицијата на двете опозициски партии Нема потреба...

Македонија 25.12.20 | 19:34

Мицкоски: Неприфатлив е законот за државјанство, ако на сила сакаат да го донесат, ќе го блокираме

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за законот за државјанство и посочи дека ваков каков што...

Македонија 17.12.20 | 20:17

Мисајловски: Предлог законот за државјанство е лош и нема да го поддржиме

Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за централниот дневник на Сител телевизија вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за државјанство...