Ознака: закон за амнестија
Македонија 25.12.18 | 12:19

Дурловски: Не молам за помилување, ќе се борам за своите принципи

Наместо молба за помилување, борба во која ќе ја докаже својата невиност за обвинението за кое му се суди.  Оперскиот пејач и еден од предводниците на „Заедничка Македонија“,...

Македонија 25.12.18 | 09:09

Денеска истекува рокот за поднесување барања за помилување

Денеска истекува рокот за поднесување барања за амнестија за настаните во Собранието од 27 април 2017 година. Заклучно со вчерашниот ден до Кривичниот суд во Скопје се...

Македонија 24.12.18 | 10:14

Поднесени 12 барања за амнестија до Кривичниот суд

До утрово до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати 12 барања за амнестија од обвинетите за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година, потврдија...

Македонија 21.12.18 | 21:38

Рускоска: Дамовски, Илиевски и Дурловски не ги исполнуваат условите за амнестија

Обвинителката Вилма Рускоска во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат изјави дека веќе се поставени основите за тоа кој од обвинетите за настаните...

Македонија 20.12.18 | 14:09

Рускоска: Не сум задоволна од законот што е донесен

Како обвинител кој вложил многу труд, многу работа во предмет, но и како граѓанин на оваа држава не сум задоволна од Законот за амнестија, изјави Јавната обвинителка...

Црна хроника 20.12.18 | 14:00

Ченто: Нема да барам амнестија, судот нека ми пресуди, а не политичките елити

Почитуван судски совет, лично јас сакам вие, а не политичките елити да не судат. Во завршна фаза сме. Цела македонска јавност, а најмногу вие сакате да се дознае вистината...

Македонија 20.12.18 | 13:57

Калајџиев: Со Законот за амнестија се потврдува праксата на мешање на политиката во судството

Законот за амнестија за настаните во Собранието од 27 април содржи чудни решенија кои ќе имаат правни последици и потврдува дека политиката и натаму се меша во правосудството,...

Црна хроника 20.12.18 | 13:52

Ченто: Нема да барам амнестија!

Почитуван судски совет, лично јас сакам вие, а не политичките елити да не судат. Во завршна фаза сме. Цела македонска јавност, а најмногу вие сакате да се дознае вистината...

Македонија 20.12.18 | 09:34

Вицепремиерката со лизгави позиции: A1on ја потсети Шеќеринска што зборувала за амнестија

Во рубриката „Проверка со факти“ порталот А1он ја потсетува вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шеќеринска што зборувала за амнестија и простување на...

Црна хроника 19.12.18 | 16:13

Адвокат Миланов: Законот за амнестија е контроверзен, ќе има проблеми во примената

Адвокатот Еленко Миланов смета дека Законот за амнестија кој беше донесен вчера доцна попладнето во Собрание е контроверзен и ќе има проблеми во примената. Насилството...

Македонија 18.12.18 | 20:34

Со 95 гласа ЗА изгласан законот за амнестија

Со 95 гласа „за“ власта и опозицијата едногласно го изгласаа законот за амнестија кој се однесува на собраниските настани од ланскиот 27-ми април. По двомесечни преговарања...

Македонија 18.12.18 | 12:32

Амнестија ќе нема за организаторите, тепачите и вооружените лица на 27 април

Интерпартиската парламентарна група за реформи, интеграција и помирување постигна согласност по Предлог-законот за амнестија за случувањата на 27 април. Согласно Предлогот,...

Македонија 18.12.18 | 09:48

Телото за помирување ќе расправа за Предлог законот за амнестија

Интерпартиската парламентарна група за помирување, интеграција и реформи денеска ќе го одржи третиот соатанок на кој се очекува да биде разгледан Предлог законот за...

Македонија 12.12.18 | 19:44

Мицкоски: За 27 април потребна е неселективна правда

Стоиме на ставот дека селективна правда не добра правда и не вистинска правда, но секое она законско решение кое што ќе понуди спас за сите оние лица кои што се под политички...

Македонија 12.12.18 | 12:29

Рамчиловиќ: Подгрупата за помирување изготви Предлог закон за амнестија

Подгрупата за помирување во Собранието изготви Предлог закон за амнестија што денеска ќе биде доставен до копретседавачите на Комисијата, за тој што побрзо да биде...

Македонија 12.12.18 | 09:58

Подгрупата за помирување ќе расправа за законското решение за амнестија за настаните од 27 април

Во македонското Собрание денеска треба да продолжи вториот состанок на Работната подгрупа за помирување на Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи...

Македонија 11.12.18 | 13:00

Дескоска: Законот за помирување ќе се изработи во Собранието, не во Министерството за правда

Законот за помирување е закон што не се работи во Министерството за правда, туку во рамки на Телото за помирување во Собранието. Сите решенија ќе произлезат од таму и...

Македонија 10.12.18 | 14:33

Заев: Нема да има општ закон за амнестија

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека во наредниот период не се планира носење на закон за општа амнестија. Се разговара само за амнестија за настаните од 27 април...