Ознака: закон за амнестија
Македонија 18.12.19 | 20:19

Мицкоски открива: Во моментов Заев врши притисок врз Уставниот суд за да си обезбеди амнестија

Добивам повеќе неформални информации дека луѓе пратени од Зоран Заев, преку свои канали се јавуваат, вршат притисок и насочуваат точката која се однесува на оценка...

Македонија 05.12.19 | 14:22

Милошоски: Ако се усвоеше автентичното толкување, на Заев повторно ќе му се судеше за „Глобал“

Вчера СДСМ имаше шанса да усвои какво сака автентично толкување, без да има опструкција од било кого во собраниската комисија за законодавни правни прашања, објави...

Македонија 05.12.19 | 12:22

Излезе на чистина дека главниот корисник на амнестијата во оваа држава е првиот човек на владата

Денес нема да чуете изјава или повик од СДСМ со кој не повикуваат да поддржиме автентично толкување на член од Законот за амнестија, кое самите вчера не го подржаа, посочи...

Македонија 05.12.19 | 11:53

СДСМ сами паднаа во стапицата која ја поставија за ВМРО-ДПМНЕ

Нема поголем доказ за површноста и популизмот на СДСМ и Заев од тоа што една недела зборуваа за автентично толкување, за да на крај не го поддржат сопствениот предлог,...

Македонија 04.12.19 | 17:33

Следете во живо: Милошоски ќе оддржи вонредна прес-конференција

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски ќе оддржи вонредна прес-конференција. Прес-конференцијата може да ја следите

Македонија 04.12.19 | 17:21

Уставен суд се произнесе: Собранието има право да одлучи кому ќе даде амнестија

Уставниот суд денеска се произнесе дека Собранието има право да одлучи кому ќе даде амнестија за настаните од 27 април. Мнозинството уставни судии се на став дека амнестија...

Македонија 04.12.19 | 15:44

Имаме премиер што заговара амнестија и се плаши да му се испита потеклото на имотот

Секој ден се потврдува дека пречка за правдата во Македонија е токму Зоран Заев, тој е човекот кој посакува уште една амнестија за сите криминали и рекети во оваа државата,...

Македонија 04.12.19 | 12:40

Додека власта ја локализира одговорноста на само тројца за „Рекет“, Заев да не се плаши и да одговори на овие прашања

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и денеска го потсети премиерот во заминување Зоран Заев дека сè уште нема одговорено на предлозите на опозицијата, прашувајќи...

Македонија 03.12.19 | 11:40

Професорскиот шах-мат во два потега против Заев

Замката со амнестијата, за која премиерот во заминување се држи како сламка за спас, славно пропаѓа. И по 48 часа, ниту Зоран Заев ниту СДСМ не се одзваа на повикот на претседателот...

Македонија 02.12.19 | 14:13

24 часа молк и неприфаќање на барањата на ВМРО-ДПМНЕ за законот за амнестиите

Поминуваат точно 24 часа од последниот мој јавен настап каде отворено побарав од Заев и власта да се согласат да овозможиме законски измени со кои политичари кои биле...

Македонија 19.04.19 | 22:00

И студентите знаат дека амнестијата мора да важи за сите, а не само за гласачите на Преспанскиот договор

Тројцата претседателски кандидати се согласија дека претседателот воопшто не може да даде амнестија, тоа го прави Собранието, а во изборна кампања тој не може да помилува....

Македонија 05.04.19 | 21:34

Кое е тоа независно судство?

Кое е тоа независно судство кое се согласи со она што го направија пратениците, со Законот за амнестија, со измените на Кривичниот законик за да се заштитат некои потенцијални...

Колумни 03.01.19 | 15:35

Аман, Бучко, кочи малку!

Предраг Димитровски Почитуваниот професор и експремиер Владо Бучковски во својот последен ТВ-настап уште еднаш ги покажа своите анализаторски способности. Што, нормално,...

Македонија 03.01.19 | 08:54

Бучковски: Законот за амнестија ќе му пресуди на Заев

Зоран Заев ќе плати голема политичка цена за Законот за амнестија, смета поранешниот премиер од редовите на СДСМ Владо Бучковски, кој синоќа гостуваше во вестите на...

Македонија 31.12.18 | 15:04

Кривичниот суд ги уважи жалбите на петмина баратели на амнестија

Одделот за Кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април 2017 година во...

Македонија 29.12.18 | 10:53

Дескоска: На аменстираните им простуваме, но не забораваме

Министерката за правда Рената Дескоска, во интервју за Независен истакна дека последиците од секој закон за амнестија се исти и од оној од 2001 и од овој сега – простувате,...

Македонија 29.12.18 | 10:10

Судот одлучува за барањата за амнестија на обвинетите и за укинување на притворите

Продолжува амнестирањето на обвинетите за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија, како и укинувањето на притворите. Кривичниот совет...

Македонија 27.12.18 | 16:02

Во Обвинителството денеска пристигнале 66 барања за амнестија

Од Основното јавно обвинителство соопштија дека денеска во обвинителството пристигнале вкупно 66 барања за амнестија. Во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција...

Македонија 27.12.18 | 11:45

Спировска: Не сте само амнестирачи ами и соучесници

Актерката Симона Спировска, учесничка во протестите на Шарената револуција на Фејсбук објави дека ѝ стигнала прекршочна пријава за приведувањето во јуни 2016 година. Спировска...

Македонија 26.12.18 | 17:56

Чавков и Лазаров им се придружија на Дурловски, Југ и Ченто – ќе бараат правда, а не милост

Од 33 обвинети за настаните од 27 април само петмина не поднесоа барање за амнестија и одлучија да бараат правда пред судот, а не милост. Митко Чавков и полицискиот началник...