Ознака: закон за амнестија
Македонија 03.10.23 | 13:46

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со Законот за амнестија, тогаш нека ја напушти владата веднаш

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на почетокот на кампањата „Важно е! Од тебе зависат промените“ од Охрид запрашан дали министерот за внатрешни работи...

Македонија 03.10.23 | 13:02

Ковачевски: Предлог-законот за амнестија не е правен за личности

Предлог-законот за амнестија е испратен во собраниска процедура без европско знаменце и не е правен за личности, туку за дела од помал обем, со намера за релаксирање...

Македонија 03.10.23 | 12:45

Законот за амнестија нема да биде со европско знаменце, ама ќе оди по скратена постапка

Владата го испратила Законот за амнестија до Собранието, информираат од Кабинетот на претседателот на Парламентот. Законот е предложен да се носи по скратена постапка,...

Македонија 03.10.23 | 11:13

Николоски: Законот за амнестија е очаен дил на партијата што се продаде за две куќи во Тафталиџе

Да бидам директен, ова е директен дил помеѓу политичката партија која што се продаде за за две куќи во Тафталиџе и криминалците во Македонија. Арбен Таравари и другар...

Македонија 02.10.23 | 12:29

Спасовски останува на ставот дека не треба да има Закон за амнестија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го повтори својот став дека со законскиот текст за амнестија нема да се постигнат ефекти. -Јас искажав мој став...

Македонија 01.10.23 | 16:35

Mицкоски: Ако се обидат да го донесат Законот за амнестија со европско знаменце, пратениците ќе го напуштат Парламентот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека доколку законот за амнестија се носи по скатена постапка и со злоупотреба на европско знаменце,...

Македонија 30.09.23 | 19:07

Владата како раштиман оркестар: Спасовски против закон за амнестија, Ковачевски најавува амадмани за „Монструм“, Лога се прави дека „није одавде“

Најавениот закон за амнестија уште еднаш ја потврди разиденоста на Владата и на коалициските партнери. Министерот за внатрешни работи денеска изјави дека е против...

Македонија 29.09.23 | 12:47

Мицкоски прашува: Што прави Ковачевски кога се носат законите како тој за aмнестија?

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска од Гази Баба каде што присуствуваше на увид на градежни активности во рамките на акцијата „Ова е Македонија...

Македонија 29.09.23 | 11:50

Измама, уцена, лихварство, тешка телесна повреда, нарушување на угледот на Македонија: Oвие дела ќе добијат амнестија ако помине законот

Иако министерот за правда Кренар Лога се обиде да го релативизира Законот за амнестија со изговор дека од затвор не излегуваат академици, застрашувачка е листата на...

Македонија 29.09.23 | 09:00

ВМРО-ДПМНЕ најавува дека со сите демократски и парламентарни методи ќе го спречи донесувањето на законот за амнестија

Оваа власт на Ковачевски е во очај. Затоа во рок од 6 години подготвуваат нова амнестија со која треба на слобода, а со тоа и на улиците, стотици криминалци на кои веројатно...

Македонија 28.09.23 | 22:27

Мицкоски за Законот за амнестија: Со овој закон излегуваат на слобода помагачите од случајот „Монструм“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување емисијата Клик плус зборуваше за Законот за амнесија и рече дека ако некој не се согласува со овој...

Македонија 28.09.23 | 18:22

Законот за амнестија целосно ќе ослободи 286 лица

Од вкупно 2 114 затвореници низ државата со новиот Предлог закон за амнестија целосно се ослободуваат 286 лица, а делумно ослободување од ефектот на 30 проценти добиваат...

Македонија 27.09.23 | 13:10

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира законот за амнестија

При денешната посета на општина Илинден претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на законот за амнестија кој што...

Македонија 26.09.23 | 16:31

Предлог законот за амнестија ќе биде проследен до Собрание, најави Ковачевски

Предлог законот за амнестија е спроведена постапка за која министерот за правда Кренар Лога во наредните два дена ќе има детален брифинг со претставниците на медиумите,...

Македонија 25.09.23 | 14:47

Законот за амнестија за помали кривични дела се очекува утре да се најде на седница на Влада

Законот за амнестија за помали кривични дела се очекува утре да се најде на седница на Влада, најави денеска претседателот на Владата, Димитар Ковачевски кој одговараше...

Македонија 19.09.23 | 18:50

Влада: Потребно е дополнително усогласување на Предлог законот за амнестија со надлежните институции

Владата денеска на седница костатирала дека постои потреба од дополнително усогласување на Предлог законот за амнестија, предложен од Министерството за правда, со...

Вести 13.09.23 | 14:46

Да се растовареле затворите: Министерство за правда потврди дека ќе има Закон за амнестија, ама не за тешки кривични дела

Министерството за правда го подготви предлог Законот за амнестија, со кој се овозможува ослободување и намалување на затворски казни за лесни кривични дела. Се очекува...

Македонија 12.09.23 | 12:15

Предизборен пазар? Се подготвува нов закон за амнестија, по скратена постапка

Нов предлог-закон за амнестија, по скратена постапка, доставило Министерството за правда, дознава „Плусинфо“ од партиски извори. Законот предвидува намалување на...

Македонија 30.07.23 | 18:25

Законот за амнестија доаѓа затоа што дел од затворите се преполни, 2.115 лица издржуваат затворска казна

Во Македонија има повеќе осуденици надвор од затвор отколку оние зад решетки. Врз основа на податоците од Управата за извршување санкции донесени се околу 2.800 решенија...

Македонија 17.07.23 | 13:01

Петрушевски за законот за амнестија: Не сме го виделе, ниту прифатиле, Лога да го пушти на увид, по што ќе изградиме став

На денешната прес конференција пратеникот Бране Петрушевски одговарајќи на новинарско прашање во однос на ставот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на изјавата на министерот за...