Ознака: Жаклина Пешевска
Македонија 05.03.22 | 13:59

Пешевска: На политичката сцена во Македонија ѝ се потребни многу повеќе храбри, мотивирани и општествено освестени жени

Во мигот кога носевме одлука за денешниот марш во пресрет на меѓународниот ден на жената, никогаш не се двоумев колку ќе не има и сликата што денес ја гледам говори за...

Економија 17.02.22 | 12:37

Пешевска: Дојде моментот кога СДСМ ќе покаже дали зголемувањето на минималната плата е со искрена намера која ќе важи за сите или е популизам

Дојде моментот кога СДСМ ќе покаже дали зголемувањето на минималната плата е со искрена намера која ќе важи за сите или пак тоа е само нова и селективна популистичка...

Македонија 09.02.22 | 19:11

Пешевска: СДСМ на шферцерски начин сака да го помине Законот за академија за судии и јавни обвинители, ВМРО-ДПМНЕ се спротиставува на ваквите обиди

Во текот на целиот ден во тензичка атмосфера работиме во Собранието. СДСМ се обидува на шферцерски начин да го помине Законот за академија за судии и јавни обвинители...

Македонија 16.01.22 | 19:31

Пешевска: Најодговорните министри за сите криминали повторно се во новата Влада

Предлогот на нова Влада е стара песна со нов глас, само со уште послаб хор. Луѓето кои беа во составот на минатата Влада која требаше да биде реформска, не спроведоа ниту...

Македонија 30.11.21 | 21:02

Пешевска: После свадба, тапани не се потребни, а СДСМ го прави тоа

СДСМ нема никаков план за иднината на Македонија. Нашиот народ кажал после свадба, тапани не се потребни, а СДСМ го прави тоа. Изгореа шумите па они тргнаа да купуваат...

Македонија 23.11.21 | 09:23

Пешевска: Самата помисла дека се починати и дечиња, носи ужасна вознемиреност ине постојат зборови за утеха на семeјствата

Голема трагедија утрово ја разбуди цела Македонија. 46 наши сограѓани го загубија својот живот на пат од Турција кон Македонија, вели претседателката на Унијата на жени...

Македонија 21.11.21 | 18:57

Пешевска со честитка по повод роденденот на Унијата на жени: Жените од ВМРО-ДПМНЕ секогаш биле столбот на единството во партијата

Денес, кога одбележуваме 24 години постоење добро е да се спомне дека жените од ВМРО-ДПМНЕ секогаш биле столбот на единството во партијата. Секогаш кога ВМРО и Македонија...

Македонија 19.10.21 | 20:52

Пешевска: На денешен ден во 2019 година, УЖ беше примена за членка на EPP Women, со што се потврдија европските аспирациите на ВМРО-ДПМНЕ

На денешен ден во 2019 година, Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ беше примена за членка на Организацијата на жени на Европската народна партија (EPP Women), со што се потврдија европските...

Македонија 06.10.21 | 12:16

Пешевска: Ја повикувам претседателката на форумот на жените на СДСМ да ја осуди постапката на Заев и да застане во одбрана на една жена во политиката

Како жена, згрозена сум од нивото на говор на премиерот Заев на митингот на СДСМ во Општина Аеродром, вели пратеничката Жаклина Пешевска, претседателка на Унијата на...

Македонија 29.08.21 | 21:32

Пешевска: Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ со јасна и недвосмислена поддршка за идната градоначалничка на Скопје

Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска вечерва преку статус на Фејсбук пишува дека Унијата на жени даваат јасна и недвосмислена поддршка...

Македонија 10.06.21 | 23:21

Пешевска до Петровска: Тероризам е што донесовте болни пратеници во Собранието, а не 27 април

Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничка во Собранието Жаклина Пешевска во вечерашното издание на емисијата „Патот кон“ на кое што учествуваше...

Македонија 08.05.21 | 19:53

Пешевска: Се обврзувам за повеќе жени кандидатки за градоначалнички, носителки на советничките листи и кандидати за советнички од ВМРО-ДПМНЕ

Се обврзувам за повеќе жени кандидатки за градоначалнички, носителки на советничките листи и кандидати за советнички од ВМРО-ДПМНЕ, вели претседателкатана Унијата...

Македонија 07.05.21 | 15:54

Мицкоски и Пешевска учествуваа на онлајн работилница организирана од Фондацијата Конрад Аденауер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (07.05.2021) заедно со претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска и претседателката на Унијата...

Македонија 01.05.21 | 13:50

Пешевска: Денот на трудот не е ден за прославување, туку ден за кревање на гласот на работникот

Денот на трудот не е ден за прославување, туку ден за кревање на гласот на работникот, честит 1-ви мај, вели во својата честитка по повод меѓународниот ден на трудот, претседателката...

Македонија 16.04.21 | 19:18

Наместо 9, 12 месеци породилно отсуство бара УЖ на ВМРО-ДПМНЕ

Како претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати се обратив на темата колку статистички жените се најпогодени во пандемијава: семејното насилство...

Македонија 08.03.21 | 10:50

Пешевска: Пандемијата нè уназади во женските права, владата носеше мерки за кои немаше родова анализа

Ви се обраќам на овој посебен ден за нас жените, Меѓународниот ден на жената, кој се празнува низ целиот свет. Своевремено, Клара Цеткин во 1911 година за прв пат го организирала...

Македонија 11.12.20 | 20:24

Пешевска: Oва се најлоши 100 дена на една Влада

Најлоши 100 дена на една Влада на Република Македонија во историјата, пишува на својата Фејсбук страница пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска. 100 дена...

Македонија 04.12.20 | 13:46

Пешевска: За СДСМ парламентарната демократија важи само кога тие се во опозиција

За СДСМ парламентарната демократија важи само кога тие се во опозиција. Ги слушам и читам како ронат крокодилски солзи за тоа дека опозицијата наводно го блокирала...

Македонија 21.11.20 | 14:46

Пешевска: Во овие 23 години Унијата на жени била стожерот на единството во ВМРО-ДПМНЕ

На денешен ден, пред точно 23 години е формирана Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. Во овие 23 години, Унијата на жени била стожерот на единството во ВМРО-ДПМНЕ. Секогаш кога...

Економија 04.11.20 | 14:14

Пешевска: Без опозицијата немаше да се донесе ребалансот на буџетот

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска преку статус на Фејсбук објавува дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ како одговорна партија пред граѓаните направиле кворум...