Ознака: загаден воздух
Скопје 11.12.19 | 11:31

Да се исполнат 100-те барања со кои власта ќе покаже дека навистина сме приоритет, ние, нашиот живот и здравје

Зелен фронт во кој се здружени над 35 граѓански движења, иницијативи, организира втор протестен марш, во петок, 20-ти декември. Времето и маршутата остануваат исти од претходниот...

Скопје 05.12.19 | 16:49

Викендов повторно протести за загадениот воздух

Во сабота жителите на Ѓорче Петров ќе протестираат против загадувањето на воздухот, поради нерасчистената депонија во Ново Село. Граѓаните постојано лоцираат и...

Скопје 03.12.19 | 09:48

Скопје во првите 5 најзагадени градови во светот

Главниот град повторно се гуши во екстремно загаден воздух и надвор едвај се дише. Според сајтот „World Air Quality Index” Скопје е во топ 5 најзагадени градови на планетата. Скопје...

Скопје 02.12.19 | 12:26

Ѓорче Петров и Карпош најзагадени во Скопје

Со намалување на температурите во државата се зголеми и загадувањето. Денеска во поголемиот дел од градовите ширум Македонија забележано е зголемено загадување. Битола,...

Здравје 21.11.19 | 20:52

Алармантни бројки: Охриѓани вечерва место воздух дишат отров

Според податоците на апликацијата за мерење на загадувањето „Мој воздух“, вечерва во 17:00 часот, Охрид е со екстремно висока загаденост. Инаку AQI – Air Quality Index, е нова...

Здравје 08.11.19 | 22:29

Еве како делува загадениот воздух на здравјето

Дури 91% од населението ширум светот, живее на места со загаден воздух. Ова видео покажува каков ефект има загадениот воздух врз вашето здравје, дали предизвикува проблеми...

Здравје 06.11.19 | 17:13

Пулмолозите алармираат: Загадениот воздух ќе доведе до драстично зголемување на заболени од карцином на бели дробови

Алармантните податоци за загадениот воздух, кои покажуваат дека Скопје е еден од петте најзагадени градови во светот, ги вознемири пулмолозите, кои предупредуваат...

Твитови 06.11.19 | 10:20

Воздухот не е загаден, туку е про-ЕУ!


Економија 10.09.19 | 18:29

Прилепчани нека се труjaт? Прилеп го нема во гpaдовите каде ќе се давaaт cубвeнции за инвepтepи

Граѓаните на Скопје, Тетово, Кичево и Битола, доколку решат да го променат начинот на греење на домовите, ќе добијат 1.000 евра субвенција од државата. Ние како Влада почнавме...

Скопје 30.06.19 | 16:47

Енормна загаденост на воздухот во центарот на Скопје

Во Скопје не се дише ниту во лето иако властите на чело со градоначалникот Петре Шилегов и Министерството за животна средина тврдеа дека тоа се случува само во зимa бидејќи...

Скопје 21.05.19 | 22:05

Мицкоски: Најнезадоволни се центарци поради тоа што оваа општина е со најзагаден воздух во државата!

При посетата на ОК Центар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: Општина Центар заслужува подобро и повеќе. Анкетите по изборите...

Здравје 03.04.19 | 11:37

Загадениот воздух ќе го скрати животот на децата за 20 месеци

Според најновите истражувања на непрофитната организација „Институт за ефектите на здравјето“, поради загадениот воздух што се шири низ целата планета, на секое дете,...

Калеидоскоп 01.02.19 | 20:57

Ова е најзагадениот град во светот – луѓето повраќаат, кашлаат крв и се гушат

Загадувањето во Бангкок е во големи размери. Граѓаните не излегуваат, а ако мораат носат маска, а при тоа кашлаат, се гушат и искашлуваат крв. Дел од нив и повраќаат и...

Скопје 01.02.19 | 18:47

Тони Михајловски: Тоа дроновите за следење на загаденоста да не се изгубија во смогот? Или пилотите дадоа отказ?

За енормната загаденост и следењето на својот фејсбук профил напиша Тони Михајловски: -Тоа дроновите за следење на загаденоста да не се изгубија во смогот? Или пилотите...

Свет 31.01.19 | 19:20

Жителите на Бангкок крварат поради загадениот воздух – Скопје не е далеку

Луѓето во Бангкок се гушат од смогот во градот. Воздухот стана толку лош во делови од градот, што жителите добиваат тешки кашлици и чести крварења од нос. Некои од нив...

Свет 30.01.19 | 09:41

Поради загаден воздух затворени училиштата во Бангкок, ќе се прска со сок од шеќерна трска

Вкупно 437 училишта во Бангкок денеска се затворени поради загадениот воздух. За да се спречат сериозни здравствени проблеми кај децата на училишна возраст, засега најдобро...

Македонија 29.01.19 | 12:39

Иницијатива 02: Секој ден девет луѓе во Македонија умираат поради загадениот воздух!

Граѓанската иницијатива 02 реагира на социјалните мрежи по резултатите од истражувањето спроведено на Медицинскиот факултет во Скопје кое покажа дека првпат по 30 години...

Здравје 22.01.19 | 09:52

Загадениот воздух го зголемува ризикот од мозочни и срцеви удари

Загадениот воздух го зголемува ризикот од мозочен удар. Потврдено е дека предизвикува промени во мозокот, проблеми во учењето и паметењето, дури и депресија. Им штети...

Скопје 19.01.19 | 17:46

Д-р Митов: Градот е најзагаден во светот – ако сме нормална држава, ќе слушневме итни мерки

Доктор Александар Митов негодува што државата не презема мерки за загадениот воздух. Тој на својот фејсбук профил напиша: Штом осамне ваква вест, дека градот бил најзагаден...

Македонија 18.01.19 | 19:02

Во Велес повеќе од 20 дена не се мерат ПМ честичките во воздухот

Од 27 декември минатата година не се мерат ПМ честичките во воздухот во Велес. Иако од Министерството за животна средина и просторно планирање имаше најава дека апаратите...