Ознака: загаден град
Сервиси 02.01.22 | 21:32

Кичево вечерва е најзагаден град

Мерните инструменти за квалитет на воздухот вечерва покажаа дека во Кичево е многу загадено. Концентрацијата во воздухот со ПМ10 честичките според мерењата во 20:20 часот...

Балкан 02.01.22 | 12:17

Сараево утрово четврти најзагаден град во светот

Според денешните податоците на интернет страницата IQ AirVisual, индексот на загаденоста на воздухот во Сараево е 198, што го рангира меѓу четирите најзагадени градови во...

Македонија 16.12.19 | 12:44

И Охрид меѓу загадените градови: Градот на светлината VS македонскиот Чернобил

Интензивната урбанизација во централното градско подрачје ,греењето и згуснатиот сообраќај се само едни од причините и Охрид да се најде на листата на загадени градови. Интернет...

Калеидоскоп 21.11.19 | 22:27

Паѓаат рекорди, Куманово вечерва е најзагаден македонски град

Според мерните станици за квалитет на воздухот вечерва најзагаден град во државата е Куманово, со измерени 210 ПМ 10 честички на метар кубен или над 4 пати повеќе од дозволеното...

Македонија 11.11.19 | 09:15

Тетово синоќа беше најзагаден град, имаше 801 ПМ10 честички во воздухот

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во Тетово преку државните мерни станици за мониторинг...

Скопје 11.02.19 | 21:36

Скопје повторно руши светски рекорди

Скопје вечера е 8-ми најзагаден град во светот, со што ги надмина сите други балкански метрополи. На 23 место е Сараево, на 29 место е Приштина, Белград е 28-ми, Загреб е 45-ти,...

Скопје 28.01.19 | 09:56

Скопје урива рекорди, повторно е најзагадениот град во светот

Податоците околу загадувањето во главниот град повторно се алармантни. Скопје синоќа пак се искачи на првото место по загаденост во светот. Индексот на загадување беше...

Скопје 11.01.19 | 23:07

Хорор-филм во Ново Лисиче

Густа магла, чад или загаденост – состојбата во Ново Лисиче вечерва е аларманта. Видео кое вечерва e објавено на youtube, според граѓаните сведочи за смртоносна магла...

Македонија 26.12.18 | 09:51

Советник од Битола: Јас стварно мислев дека ќе работиме, а вие се смеете дури луѓе умираат

На вчерашната седница на советот на општина Битола, советникот Иван Чулакоски од Поинаку остро реагира за Програмата за животна средина која е напишана на 4 листа хартија...

Скопје 24.12.18 | 11:41

И денеска Скопје шести на листата најзагадени градови во светот!

Скопје утрово е на 6. место во светот според нивото на загаденост на воздухот, покажува „Ер вижуал“, специјализираната интернет страница за следење на квалитетот на...

Македонија 21.12.18 | 09:47

Наместо живот СДСМ донесе црнила, Скопје меѓу десетте најзагадени градови во светот

Наместо живот СДСМ донесе црнила. Ветуваа почист воздух, а истиот никогаш не бил позагаден од сега. Скопје е најзагаден град во Европа и помеѓу десетте најзагадени во...