Ознака: заеви
Македонија 27.10.22 | 13:58

Владата им ја одзеде дозволата за одгледување канабис на Заеви

Влада со одлука на минатонеделната седница му ја одзеде дозволата за одгледување на канабис за медицински цели на Фарма Медика Канабис, каде што, според претходни медиумски...

Економија 29.08.22 | 10:34

ВМРО-ДПМНЕ: Јавно да се објават кои фирмите од Струмица, блиски до Заеви, кои добивале кредити и не ги враќале

Криминалниот октопод со Штедилницата ТАТ од Битола, доби нова современа верзија со пропаѓањето на Еуростандард банка, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа...

Македонија 22.08.22 | 14:03

И акциите на американската ДЕА причина Спасовски и Заеви да ѝ се многу лути на Рускоска

Што се крие зад суспензијата на обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска и под какви притисоци е донесена таа одлука, засега пред јавноста не се отвораат...

Македонија 10.05.22 | 15:38

За Дубаи најчесто патува Трајче Заев, се крие колку имоти има фамилијата таму

45 македонски државјани поседуваат имоти во Дубаи, во вредност од 14 милиони евра, додека Македонија се дави во сиромаштија и во инфлација, рече на денешната прес-конференција...

Македонија 04.05.22 | 22:48

Едната во Монте Карло, другата во Дубаи: Ќерките на Зоран и Вице Заеви ќе го памтат овој Велигден по луксуз и раскош

Скромноста на овој Велигден не ја почувствуваа децата на богатите. Магичните празнични денови ќе им останат во раскошно сеќавање на ќерките на браќата Заеви, Александра...

Економија 29.04.22 | 09:50

Компанија на Заеви доби 1,4 милиони евра неповратен грант

„Тргопродукт“, најпознатата компанија во сопственост на членовите на фамилијата на поранешниот премиер Зоран Заев, доби неповратен грант од 1,4 милиони евра од ИПАРД-програмата...

Економија 22.03.22 | 13:31

Фирмите во кои Вице Заев бил косопственик со години на државата ѝ должат околу 1 милион евра

Фирмите Сара инженеринг, Сара јавор и Дравас, сите со седиште во Струмица во кои во одредени периоди косопственик бил Вице Заев, брат на поранешниот премиер Зоран Заев,...

Калеидоскоп 06.01.22 | 22:33

Бадник кај Заеви: Златниот прибор на маса, паричката во Александрината каса

Бадниковата вечера во семејството Заеви и годинава помина во знакот на златниот прибор. Денот кој треба да биде одлика на скромност за семејството на експремиерот е...

Естрада 08.12.21 | 10:07

Mама Славица и цеца Ева му честитаат роденден на Панче Заев

Фамилијата Заеви денеска го прославува роденденот на Панче. Синот на бизнисменот Вице, а внук на премиерот денеска полни 19 години. Честитки пристигнаат од многу страни,...

Скопје 19.11.21 | 08:33

ВМРО-ДПМНЕ: Крадењето на струја е заштитна марка на Заеви, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ, потсетувајќи на случај од минатото во кој одговарал таткото на премеирот. Власта...

Економија 29.10.21 | 11:20

Здружение на штедачи: Фирми на Заеви не вратиле голем долг кон Еуростандард

Нашите пари во Еуростандард банка се поделени со сопствениците на 149 фирми и нема никаква одговорност повеќе од една година за организиран криминал тежок 60 милиони...

Економија 29.10.21 | 08:29

Правдата е слепа и пред избори: Вице Заев, Трајче Заев…. и Заеви зеле кредит од Еуростандард и не го вратиле

Вице Заев, братот на премиерот Зоран Заев, излегол од сопствеништвото на фирмата Сара Инженеринг ДОО Струмица, која има сомнителен и спорен долг во Еуростандард банка...

Македонија 02.06.21 | 21:49

Николоски им порача на браќата Заеви: Нема да ме замолчите, се погласно ќе зборувам за вашите криминали!

Денеска направи неколку кривични дела затоа што за неколку работи излажа, многу работи проба да ги изрелативизира, многу работи проба да ги изврти, што секако не му успеа,...

Македонија 02.06.21 | 13:25

Предизвика мачнина кај моето семејство: Во друштво на сопругата, децата и родителите Заев ја гледал изјавата на Николоски

На денешното рочиште во Основниот граѓански суд во Скопје, каде продолжи судењето за клевета во тужбата на премиерот Зоран Заев против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 28.05.21 | 16:22

Заев бара закон за извоз на канабис за поголем профит на фирмата на братучедот

Зоран Заев ќе поднесе измени на закон со кој ќе овозможи извоз на канабис за поголем профит на фирмата на својот братучед, обвинува ВМРО-ДПМНЕ. Реакцијата на опозициската...

Економија 25.05.21 | 13:22

Нема сузбивање на сивата економија додека фирмите на Заев се редовни неплаќачи на данок

Три компании во косопствеништво на Заеви должат милион и пол евра на државата за неплатени даноци. Директорката на УЈП станува десна рака во партијата на Заев. Заеви,...

Македонија 15.04.21 | 10:13

Среде аферата „Мафија“ Заеви глумат светци и донираат амбулантни возила

Со виден пиетет одредени портали информираат дека компанијата во сопственост во семејството Заеви „Тотал Инженеринг”, денеска донирака уште едно комплетно опремено...

Македонија 10.04.21 | 21:03

Амбасадата на САД потврди дека учествувала во запленувањето дрога кај возачот на Трајче Заев

Американската амбасада во Скопје потврди дека работела заедно со Министерството за внатрешни работи (МВР) и дала техничка поддршка за вчерашната акција во која полицијата...

Македонија 10.04.21 | 20:08

Кратко и јасно: Дали комбето во кое е фатена дрогата е на фирма поврзана со Трајче Заев и Бобан Заев?

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски го повторува прашањето упатено неколку пати – дали комбето во кое е фатена дрогата вчера е на фирма поврзана со Трајче Заев...

Македонија 09.04.21 | 22:26

Арсовски: На повидок е нова афера на „Картелот Заеви“, дали комбето во кое е фатена дрогата е во сопственост на фирма на Заеви?

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, обелоденува дека на повидок е нова афера во која се вмешани членови од семојството Заеви. Како што вели Арсовски, иако МВР...