Ознака: Заев-Мицкоски
Македонија 05.11.21 | 09:48

Мицкоски го прати Заев во предвремена пензија

Заминувањето на Заев е веќе готова работа.Прашање на време е кога тој ќе си замине, најпрво од премиерската, а потоа и од лидерската позиција во СДСМ. Изборот за партиски...

Македонија 21.09.21 | 07:58

Мицкоски: Разговорите со Бугарија се усложнети поради егзибициите на власта

Со Бугарија продолжуваме да градиме пријателски односи зашто ни треба решение, зашто треба да одиме во ЕУ и да ја исполниме втората еднакво важна цел, по членството...

Македонија 20.09.21 | 21:53

Мицкоски доминантен: Нервозата на лицето на Заев доволно кажува како помина на дуелот

Христијан Мицкоски е убедлив победник на денешниот тв дуел. Тој покажа супериорност во однос на Зоран Заев и во целата дебата ја имаше контролата. На конкретните обвинувања...

Македонија 20.09.21 | 20:30

Заев убеден дека е фаворит на изборите

Претседателот Зоран Заев во вечерашниот ТВ дуел на Канал 5 телевизија истакна дека СДСМ на претстојните локални избори е убедлив фаворит, победник, затоа што ја има...

Македонија 20.09.21 | 20:26

ВМРО-ДПМНЕ ќе освои повеќе градоначалници од СДСМ

Она што е чувството на терен и вистинските бројки е дека победата на опозицијата на овие локални избори не е доведена во прашање. Тоа е крајот на оваа влада предводена...

Македонија 20.09.21 | 20:04

Народ со немирна совест – за ковидот ја нема, за пописот ја има

Народот е несовесен и доцна се јавува на лекар, многу возрасни граѓани над 65 години имаат барем една хронична болест, проблеми со срцето и тоа е причината зошто Македонија...

Македонија 20.09.21 | 19:57

Шокиран сум што не ја гледате вината кај себе, туку во менталитетот на народот

Шокиран сум повторно кога човекот не може да ја види вината и погрешниот начин на функционирање кај себе и кога ќе се обиде на вака брутално банален начин да ја префрли...

Македонија 20.09.21 | 19:38

Фотографијата од вакцината на Мицкоски проблем број 1 за Заев

Вие повеќе се занимавате со туѓите животи отколку со тоа што треба да го работите. Затоа сме први по бројот на луѓе кои го загубија животот и тоа е поради тоа што сте неспособни...

Македонија 20.09.21 | 19:35

Што да утврдат германските истражители – дека контејнерите биле приклучени на струја без дозвола?!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во ТВ дуелот со Зоран Заев во Канал 5 телевизија, во врска со  трагедијата во Тетово, истакна дека бил пуштен...

Македонија 20.09.21 | 19:22

Заев повтори: Народот е крив што умира по болници

Уверувањата дека од почетокот на кризата владата прави сеза да се справите со пандемијата, за да има се помалку жртви, иако сведоци сме дека Македонија е рекордер по...

Македонија 20.09.21 | 19:09

Мицкоски: Ние одамна го поминавме италијанското, сега се движиме кон авганистанското сценарио – живи луѓе ни горат

За да донесе одлука за оставките премиерот Зоран Заев во тв-дуелот со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски повтори дека ќе ги чека нодите од истрагата на пожарот...

Македонија 20.09.21 | 18:52

Мицкоски: Брзаме со разрешување на Филипче за да спасиме човечки животи

14 човечки животи згаснаа предвреме во болница каде што отишле да се излекуваат, да се спасат од болеста, поради неспособноста на одговрните, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 29.03.21 | 16:29

Што договорија Заев и Мицкоски: Попис во септември, локални избори на крај на октомври со отпечаток на прст

Пописот ќе биде 5 до 30 септември, а локалните избори ќе бидат во втората половина на октомври. Ова е главниот договор на Зоран Заев и Христијан Мицкоски на денешната лидерска...

Македонија 29.03.21 | 12:22

Заев: Очекувам да најдеме заеднички решенија за непречено спроведување на пописот

Очекувам да најдеме заеднички решенија за пописот да се спроведе непречено, со целосна заштита на здравјето на граѓаните и на попишувачите и истиот да го поддржи и ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 29.03.21 | 11:37

ВМРО-ДПМНЕ пред лидерската Заев – Мицкоски: Настапуваме со искрени намери и желба да најдеме решенија

За нешто помалку од час и половина по подолго време на иста маса седнуваат лидерите на најголемите македонски партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран ЗАев и Христијан Мицкоски....

Македонија 29.09.20 | 22:54

Мицкоски: Како можеме да имаме консензус со Заев кога како опозиционер бараше да имаат Јавен обвинител а сега не дава

Опозицијата бараше да биде дел од преговорите како за името со Грција и за спорот со Бугарија но бевме одбиени ,рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата...

Македонија 29.09.20 | 20:01

Мицкоски: Бараме ослободување на партиципација на студентите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ рече дека за да се надмине ситуација со корона кризата ВМРО-ДПМНЕ предложи...

Македонија 06.07.20 | 23:16

Мицкоски: Студентите ќе ги ослободиме од плаќање партиципација во следната студентска година

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот ТВ дуел на МТВ истакна дека новата влада која ќе ја предводи ВМРО-ДПМНЕ ќе ги ослободи студентите од плаќање...

Македонија 06.07.20 | 22:40

Мицкоски до Заев: Еве ја ставивте раката на срцето и ја спомнавте жицата, значи со сигуност не ја говорите вистината

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека Заев ја ставил раката на срцето...

Македонија 06.07.20 | 21:15

Мицкоски: Тој што има проблем со законите не може да биде реформатор

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната втора дебата на Македонската телевизија, со претседателот на СДСМ, Зоран Заев се осврна и владеење на правото...