Ознака: Задушница
Сервиси 04.11.23 | 08:42

Посебен режим на сообраќај во Скопје поради Задушница

Поради верскиот празник Задушница, eдиницата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје преземa мерки за посебен режим на сообраќајот на подрачјето на град Скопје. Со...

Калеидоскоп 04.11.23 | 08:39

Денеска појдете в црква, па на гробишта да запалите свеќа: Митровденска задушница – спомен за починатите

Православните христијани денеска ја одбележуваат Митровденската задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати...

Сервиси 03.11.23 | 12:31

Пред нас е Митровденска задушница, да си споменеме на оние што не се веќе меѓу нас

Православните Христијани во сабота, на 4 ноември, ја одбележуваат Митровденската задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници,...

Скопје 02.11.23 | 15:47

В петок и в сабота повеќе возила ќе сообраќаат на линиите 59, 59А и 59Б

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница, утре и задутре воведува дополнителен број автобуси на линиите 59, 59А и 59 Б, кои ќе сообраќаат од и кон гробишта Бутел. „Утре...

Калеидоскоп 01.11.23 | 15:13

Да се сетиме на оние кои не се со нас: Ни доаѓа Митровденската задушница

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Митровденската задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати...

Скопје 02.06.23 | 08:59

Денеска и утре посебен сообраќаен режим во Скопје

Единицата за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи – Скопје денеска и утре поради претстојниот верскиот празник Задушница ќе преземе...

Скопје 01.06.23 | 15:25

Утре и задутре е Задушница, ќе има посебен режим кон гробиштата Бутел

 – Единицата за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи – Скопје утре и задутре поради претстојниот верскиот празник Задушница ќе преземе...

Калеидоскоп 18.02.23 | 19:36

Дали го испочитувавте овој обичај по враќањето од Задушница

Денеска е Задушница посветена на молитвата за починатите роднини и пријатели. На Спомен-денот се оди на гробиштата, се палат свеќи, се пее гробот и се осветува пченица. Обичајот...

Сервиси 18.02.23 | 08:45

Денеска и утре дополнителен број автобуси на линиите 59, 59А и 59Б

Поради верскиот празник Задушница, денеска и утре ќе сообраќаат дополнителен број автобуси на редовните линии 59 – Карпош 3 – Кучевишка бара – Гробишта Бутел,...

Сервиси 18.02.23 | 08:40

Задушница: Ако денес не стигнете до гробишта еве како да им изразите помен на тие што не се со нас

Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Оваа Задушница секогаш се паѓа в сабота пред месопусната недела во пресрет...

Сервиси 18.02.23 | 08:26

Посебен сообраќаен режим низ Скопје

Поради верскиот празник Задушница, денеска, во Скопје ќе бидат преземени мерки за посебен режим на сообраќај за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот, соопшти...

Скопје 17.02.23 | 14:29

Посебен режим на сообраќај во Скопје за Задушница

Поради верскиот празник Задушница, утре во Скопје ќе бидат преземени мерки за посебен режим на сообраќај за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот, соопшти МВР. Со...

Калеидоскоп 17.02.23 | 08:33

Утре е Задушница: Ова е најважното нешто што треба да се направи

Утре, православните христијани ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Оваа Задушница секогаш се паѓа една недела пред Прочка – денот за простување,...

Скопје 15.02.23 | 14:12

Во петок и сабота е задушница, ЈСП со зголемен број линии

Поради верскиот празник Задушница, во петок и сабота (17 и 18.02.2023 година), на редовните линии 59 (Карпош3 – Кучевишка бара – Гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче – Гробишта...

Калеидоскоп 05.11.22 | 08:49

Денеска е Митровденска задушница – спомен за починатите: Еве што се прави на овој ден

Православните христијани денеска ја одбележуваат Митровденската задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати...

Скопје 03.11.22 | 16:27

Дополнителни автобуси на ЈСП за Задушница

Од ЈСП Скопје информираат дека поради верскиот празник Задушница, утре петок (4.11.2022 година) и во сабота (5.11.2022 година), на редовните линии 59 (Карпош3 – Кучевишка бара –...

Калеидоскоп 02.11.22 | 12:10

Да ги споменеме починатите: Ни доаѓа задушница

Православните Христијани во сабота, на 5 ноември, ја одбележуваат Митровденската задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници,...

Калеидоскоп 10.06.22 | 10:48

Денеска и утре е задушница, празник во чест на мртвите

Православните христијани денес и утре ја празнуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се...

Калеидоскоп 08.06.22 | 22:50

Во петок и сабота е Задушница – доколку не можете да отидете на гробишта еве што треба да направите

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница...

Скопје 08.06.22 | 11:05

Повеќе автобуси на ЈСП до Гробишта Бутел за Задушница

Од ЈСП-Скопје информираат дека поради верскиот празник Задушница, во петок (10.06.2022 година) јавниот превоз ќе сообраќа по саботен возен ред. Во петок, сабота (11.06.2022 год)...