Ознака: Вухан
Свет 21.02.21 | 18:34

Ќе се доиспитува нулта пациентот, како и трговците од пазарот во Вухан: СЗО со прелиминарен извештај за потеклото на коронавирусот

Прелиминарниот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) за потеклото на коронавирусот ќе препорача пообемно пребарување на контактите на првиот познат...

Свет 18.02.21 | 21:56

СЗО: Mожно е коронавирусот да е пренесен од јазовци и зајаци од пазарот во Вухан

Експертите од Светската здравствена организација сметаат дека коронавирусот е можно да се проширил на луѓето преку јазовци и зајаци, и самите заразени со коронавирус,...

Свет 14.02.21 | 21:54

Заклучок на експертите на СЗО: Епидемијата во Вухан била многу поголема отколку што се претпоставува

Експертите на Светската здравствена организација (СЗО) што го истражуваа потеклото на корона вирусот во Кина откриле знаци дека епидемијата во Вухан во декември 2019 година била...

Свет 13.02.21 | 13:49

Кина одбила да ги даде необработените податоци за пандемијата на експертите на СЗО

Доминик Двајер, членот на тимот на СЗО кој го испитуваше потекото на корона вирусот во Вухан, соопшти дека Кина одбила да ги отстапи на СЗО необработените податоци од...

Свет 12.02.21 | 23:21

Сите претпоставки се сеуште можни, смета генералниот директор на СЗО за потеклото на Ковид-19

Експертите се чини ја отфрлиле можноста вирусот „да избегал“од Институтот за вируси во Вухан, како што тврдеше администрацијата на Трамп и на прес-конференцијата...

Свет 09.02.21 | 12:35

Вирусот веројатно не е лабораториски, туку пренесен од животно, заклучија досега истражувачите од СЗО во Вухан

Исклучително неверојатно е коронавирусот да почнал по инцидент во лабораторија во Кина, изјавија денеска истражители на Светската здравствена организација, кои веќе...

Здравје 06.02.21 | 19:51

Една година по смртта на лекарот херој од Вухан: Прв предупреди за коронавирусот, подоцна почина од него

Една година по смртта на Ли Венлианг од ковид-19, жителите на кинескиот град Вухан велат дека се уште му се благодарни на „алармистичкиот“ лекар кој прв предупреди на...

Свет 03.02.21 | 08:52

Тимот на СЗО го посети Институтот за вирусологија во Вухан

Тимот на Светската здравствена организација (СЗО) денес го посети истражувачкиот центар во кинескиот град Вухан, околу кој се шпекулира за потеклото на коронавирусот. Посетата...

Свет 02.02.21 | 15:27

Што ќе открие СЗО во Вухан?

Истрагата на Светската здравствена организација за потеклото на коронавирусот во Вухан се одвива „многу добро“, изјави денеска еден од тимот експерти Питер Дашак. Дашак...

Свет 02.02.21 | 14:09

Експертите на СЗО влегоа во Центарот за истражување на болести на животни во Вухан

Експерти од Светската здравствена организација (СЗО) го посетија Центарот за контрола и превенција на болести на животни во градот Вухан во рамките на истрагата за...

Здравје 31.01.21 | 10:33

Експерти на СЗО влегоа во Вухан

Истражниот тим на СЗО го посети пазарот во Вухан, кој беше дистрибутивен центар за храна за време на заклучувањето од 76 дена минатата година. Десетчлениот меѓународен...

Свет 30.01.21 | 11:08

Истражниот тим на СЗО ја посети болницата во Вухан каде се лекуваа првите пациенти заразени со вирусот

Истражниот тим на Светската здравствена организација што во Кина, под строг надзор на кинески официјални лица, трага по потеклото на коронавирусот, ја посети болницата...

Свет 28.01.21 | 10:10

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан и ја почнува теренската работа

Тимот на експерти на СЗО денеска излезе од карантинот во Вухан за да ја започнат теренската работа во мисијата на утврдување на фактите за потеклото на вирусот кој ја...

Свет 14.01.21 | 21:30

Ќе го испитуваат потеклото на вирусот: Експертите на СЗО пристигнаа во Вухан

Тим на експерти од Светската здравствена организација (СЗО) пристигнаа во Вухан, градот што се смета дека е почетната точка од каде почна да се шири корона вирусот. Целта...

Свет 11.01.21 | 09:21

СЗО влегува во Вухан на 14 јануари

Tим на Светската здравствена организација доаѓа во Кина на 14 јануари за да го истражи потеклото на коронавирусот. Тоа требало да се случи на почетокот на овој месец,...

Свет 11.01.21 | 09:05

Пред една година Вухан го пријави првиот смртен случај од ковид-19

Точно пред една година во Вухан беше забележен првиот смртен случај од ковид-19, објави Кина. По 12 месеци, од ковид-19 во светот починаа 1,9 милиони лица. Денес после една...

Свет 30.12.20 | 08:52

Во Вухан со ковид-19 беа заразени речиси половина милион жители

Според истражувањето на кинескиот Центар за контрола и превенција на болестите (ЦДЦ) во Вухан со новиот коронавирус биле заразени околу 500.000 луѓе, што е речиси десетпати...

Свет 30.12.20 | 07:23

Во Вухан имало 10 пати повеќе заразени од официјалната статистика: Научна студија открива шокантни бројки

Истражување спроведено од кинескиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), покажало дека во Вухан веројатно биле заразени речиси половина милион луѓе со...

Свет 23.12.20 | 13:20

Лондон окарактеризиран како „новиот Вухан“: Кина ја подига состојбата на готовност

Кина е повторно во состојба на готовност по извештајот за новата мутација на корона вирусот откриен во Лондон, град кој сега се смета за „новиот Вухан“, од каде според...

Здравје 17.12.20 | 12:00

Како никогаш да немало ковид-19, во Вухан се врати ноќниот живот

Ноќниот живот во Вухан се врати во нормала, седум месеци откако градските власти ги укинаа строгите рестриктивни мерки поради пандемијата на коронавирус. Една од првите...