Ознака: Вухан
Свет 21.05.20 | 09:41

Отворен забавниот парк во Вухан, ролеркостерот полупразен

После неколку месеци целосна блокада на кинескиот град Вухан, во вторникот повторно беше отворен забавниот парк. Иако луѓе има, забележително е дека капацитетите не...

Свет 20.05.20 | 20:44

Отсега во Вухан е забрането јадење, чување и ловење на диви животни

Кинескиот град Вухан и официјално забрани јадење диви животни. Вухан ќе стане „резерват за диви животни“, така што ќе биде забрането ловење на диви животни, со исклучок...

Свет 12.05.20 | 09:00

Вухан ќе ги тестира сите 11 милион жители за коронавирус

Оперативниот штаб на Вухан наложи за десет дена да се изврши скрининг на населението за ковид-19, откако се појавија нови случаи на заразени во градот. Во Вухан живеат...

Свет 11.05.20 | 10:07

Вирусот се врати во Вухан, нови жаришта во Кина и Јужна Кореја

Вухан потврди пет нови случаи на коронавирус во време кога Кина бележи благ раст на бројот на заразени. Кина денеска потврди 17 новозаразени, три повеќе од неделата. Големата...

Здравје 10.05.20 | 20:45

Коронавирусот почнал да се шири во ноември, на воените игри во Вухан на кои учестувале четворица Македонци?

Откако Французите неделава потврдија дека првиот случај на заразен со коронавирус во нивната земја се појавил на 27 декември, а не на крајот од јануари, како што се сметаше...

Свет 07.05.20 | 19:16

Кина ги отфрла нападите: Научниците од лабораторијата во Вухан, која е цел на СAД, се обучени во Америка и Франција

Научниците од кинеската лабораторија, која е цел на Соединетите држави, се обучени во Америка и Франција, истакна кинеската влада во четвртокот, и покрај контроверзиите...

Здравје 20.04.20 | 15:48

Научници од Кембриџ со шокантно тврдење: Коронавирусот не потекнува од Вухан, се ширел уште од 13 септември

Најновата студија тим на истражувачи предводени од генетичарите од Универзитетот Кембриџ дојде до нов заклучок, сосема спротивен на досегашните тврдења, дека всушност...

Свет 17.04.20 | 10:18

Бројот на починати во Вухан зголемен за 50 проценти, Кинезите тврдат дека не прикривале

Градските власти во Вухан известија дека во градот од коронавирус починале 1.290 луѓе повеќе отколку што е објавено во статистиките. Според овие нови податоци, во Вухан...

Свет 09.04.20 | 08:53

Вухан се фрла на свадби – за 300 отсто зголемени барањата за венчавање

Жителите на Вухан, кинескиот град откаде што почна ширењето на новиот коронавирус, полека се враќаат во нормала… А, паровите чиишто врски го преживеаја сѐ ова, сѐ почесто...

Свет 07.04.20 | 10:47

Од полноќ Вухан целосно се враќа во живот

Кинескиот град Вухан, каде што почна пандемијата на коронавирус, оваа недела ги отстрани последните ограничувања по повеќе од два и пол месеца строг карантин, јави ДПА. Од...

Свет 03.04.20 | 22:59

Документарниот филм кој открива како се заташкуваше епидемијата во Вухан

Австралиската телевизија „Еј-Би-Си“ објави 45-минутна репортажа за почетокот на епидемијата во Вухан и како таа прерасна во глобална пандемија. Во документарецот се...

Свет 03.04.20 | 14:37

Исчезна докторката од Вухан која прва предупреди за опасноста од Ковид-19

Епидемијата со коронавирусот започна да се шири од кинескиот град Вухан, а докторката Ај Фен беше првата која го предупреди светот за заканата. Таа, за кинескиот магазин...

Свет 01.04.20 | 13:26

Вухан излезе од изолација, жителите поитаа сами да купуваат свежи намирници

Во Вухан, каде во декември минатата година изби епидемија на коронавирус, жителите полека излегуваат од своите домови, желни лично да купат свежи намирници после неколкунеделен...

Свет 30.03.20 | 11:16

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа во нормала. Ова го соопшти кинеската Национална...

Свет 28.03.20 | 20:22

Продавала живи шкампи: Од оваа пациентка се зарази целиот свет

Продавачката на живи шкампи Веи Гуиксиан од Вухан е нултиот пациент на корона вирус,пренесува „Дејли Меил“. Оваа 57 годишна жена го пренесе вирусот кој прејде во глобална...

Култура 28.03.20 | 16:51

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан

Фејми Даут, еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, снима документарен филм во американско-кинеска продукција во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата....

Калеидоскоп 28.03.20 | 12:01

84-годишниот доктор кој го спаси Вухан

Пред неколку дена се укинати рестрикциите за движење во провинцијата Хубеј, а последните жители на Вухан ќе излезат од карантин на 8 април. За тоа што 50 милиони жители...

Здравје 27.03.20 | 18:47

Продавачка на ракчиња на пазарот во Вухан е првиот пациент во светот заразен со ковид-19

Според „Дејли меил“, првото лице за кое било откриено дека е заразено со КОВИД 19, врз основа на увид во доверливи документи добиени од медиумите, била 57-годишната Веи...

Свет 20.03.20 | 16:09

Вухан ги испрати хероите: Војниците гордо им салутираат на медицинските работници

Врвот на епидемијата во Кина помина, но опасноста и натаму постои затоа што во земјата се враќаат граѓани од странство, а голем дел од нив се заразени со корона вирусот. Сепак,...

Свет 19.03.20 | 09:14

Во последните 24 часа нема ниту еден заразен со Ковид-19 во Вухан

Бројот на жртвите од новиот коронавирус во Кина во изминатото деноноќие се зголеми за осум лица, а бројот на заразени за 34, но други 819 лица успеале да се излекуваат, јави...