Ознака: втора доза
Македонија 12.07.21 | 11:42

На пола скратено времето за примање на втора доза „Астра зенека“

Рокот за примање на втора доза „Астра зенека“ од 12 недели ќе се скрати на шест недели, што ќе важи за сите граѓани кои треба да се ревакцинираат со оваа вакцина рече...

Свет 23.06.21 | 08:39

Меркел ја прими вакцината на Модерна по првата доза на Астра Зенека

По вакцината на Астра Зенека во април, германската канцеларка Ангела Меркел сега ја прими вакцината на Модерна како втора доза, изјави портпаролот на владата, пренесува...

Македонија 07.06.21 | 12:58

Шекеринска ја прими втората доза од вакцината против коронавирус

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска објави на социјалните мрежи дека се ревакцинирала во масовниот пункт за вакцинација во арената „Борис Трајковски“. Со...

Македонија 07.06.21 | 09:13

Спасовски прими втора доза „Синофарм“

Утрово на вакциналниот пункт во Куманово ја примив втората доза од вакцината на „Синофарм”, соопшти на својот фејсбук профил, Министерот за внатрешни работи, Оливер...

Македонија 04.06.21 | 11:49

Ќе се организира пункт во Врање и Ниш, за граѓаните кои се вакцинираа во Србија таму да ја примат втората доза

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес конференција, по новинарско прашање околу изјавата на српскиот претседател за бесплатна вакцинација на граѓаните...

Македонија 28.05.21 | 20:44

Филипче ја прими и втората доза

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими  и втората доза од вакцината Синофарм. Денеска ја примив втората доза од вакцината на кинескиот производител...

Здравје 08.05.21 | 14:36

Професор Трајковски: Што ќе прават лицата коишто примиле прва доза, власта вели потрошени се сите вакцини „Астра Зенека“?

Професорот на Технички факултет во Битола, Дејан Трајковски на својот Фејсбук профил искоментира откако излезе информација дека кај нас се потрошени сите вакцини од...

Здравје 04.05.21 | 09:23

Зошто не е доволна една доза вакцина против ковид-19?

Ширум светот има примери на луѓе кои откако ќе ја примат првата доза на вакцина против ковид-19, не доаѓаат да ја примат втората доза. Тоа носи голем ризик, предупредуваат...

Здравје 23.04.21 | 16:38

Македонците кои се вакцинираа во Србија може да примат втора доза со друга вакцина во Македонија или „Астра Зенека“ во Србија

Втора доза со друга вакцина во Македонија или со „Астра Зенека“ во Србија се опциите што би требало да ги имаат 15.000 македонски државјани кои поради недостаток на вакцини...

Здравје 22.04.21 | 09:11

Граѓаните помлади од 60 години што се вакцинираа со „Астра Зенека“ во Србија, втората доза нема да ја примат во Македонија

Граѓаните кои примија прва доза од вакцината „Астра Зенека“, а сакаат да се ревакцинираат со истата вакцина, тоа може да го сторат во соседна Србија. Министерството...

Свет 20.04.21 | 17:20

Шведска: Наместо „Астра Зенека“, друга вакцина како втора доза

Швеѓаните помлади од 65 години, кои примиле една доза на вакцината против коронавирус од „Астразенека“, како втора доза ќе примат вакцина од друг прозиводител, објави...

Свет 14.04.21 | 15:24

Путин ја прими втората доза од вакцината против ковид-19

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска ја прими втората доза вакцина против ковид-19, три недели по првата вакцинација. Сакам да Ве информирам дека ја примив...

Здравје 27.02.21 | 14:28

Ја прими и втората доза: Бил Гејтс откри до кога ќе носи маска

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза на вакцина против корона, но рекол дека иако бил вакциниран, тој и понатаму ќе ги почитува епидемиолошките мерки како што е носењето...

Балкан 18.01.21 | 11:09

Мицотакис ја прими втората доза од вакцината против ковид-19

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, рано утрово, ја прими втората доза од вакцината против Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина. Мицотакис на социјалните мрежи...

Свет 29.12.20 | 18:02

Првата вакцинирана жена во Лондон ја прими и втората доза

Првата личност во светот што ја прими вакцината на Фајзер против коронавирусот, Британката Маргарет Кинан, ја прими и втората доза, јави Би-Би-Си. Болницата во Ковентри...