Ознака: втор круг
Македонија 03.11.21 | 18:36

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите што ги поднесоа за изборните резултати во вториот круг, потврдија вечерва од ДИК за МИА. СДСМ имаше поднесено седум приговори...

Македонија 03.11.21 | 17:13

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги соопшти конечните резултати од вториот изборен круг на Локалните избори 2021. Претседателот на ДИК, Александар Даштевски,...

Македонија 31.10.21 | 18:09

Во Охрид до 17 часот излезноста на изборите повисока во однос на првиот круг

Во Охрид денеска до 17 часот на гласање излегле 50,82 %, додека пред две недели кога се одржуваше првиот круг на локалните избори до истиот термин гласале 46,01 % од граѓаните...

Македонија 31.10.21 | 15:05

И во вториот круг масакр во Ајдучка Чешма: Обезбедувањето на функционер парадира и заплашува

Како и во првиот круг, проблеми во кумановската населба Ајдучка Чешма. Забележано е присуството на член на личното обезбедување на висок функционер, кој шета по гласачките...

Скопје 31.10.21 | 15:02

На карпошани и центарци им се брза да изберат градоначалник, во Сарај им е гајле

На карпошани и центарци им се брза да изберат градоначалник, а во Сарај жителите не се заинтересирани за гласање, покажуваат податоците на ДИК од пресекот во 13 часот....

Македонија 31.10.21 | 14:55

Преку 50% излезност во Вевчни, едвај 10% во Сарај – граѓаните помотивирани да гласаат во вториот круг

До 13 часот правото на глас го искористиле 314621 граѓанин од запишаните 1335556 кои треба да гласаат во ввториот круг на локалните избори. Од досега обработените податоци...

Скопје 31.10.21 | 14:07

Предупредување за полнење кутии: Сарај нема интерес за гласање, ќе одлучува ли ноќта за скопски градоначалник?

Ниска е излезноста во Сарај, што е и очекувано, бидејќи локалното население нема интерес да излезе на гласање. Оваа скопска општина доби градоначалник уште во првиот...

Македонија 25.10.21 | 09:14

Последен ден за пријавување за гласање во вториот круг на болни од Ковид-19 и лица во изолација

Денеска истекува рокот за пријавување за гласање во вториот круг на изборите на лицата со Ковид-19 и во изолација. Болните и немоќните, лицата со Ковид-19 и во изолација,...

Македонија 23.10.21 | 15:08

Заев: СДСМ во вториот круг ќе ги поддржи кандидатите на коалициските партнери

Секаде каде СДСМ нема кандидат за градоначалник во вториот круг од Локалните избори 2021, а од спротива е опозицијата, поддршката на нашето членство ќе биде за коалицискиот...

Македонија 23.10.21 | 15:02

Николоски: Повикуваме на заедништво и обединување, да излезат граѓаните масовно и да ги поддржат кандидатите на тие места кои искрено се борат против власта

ИК на ВМРО-ДПМНЕ денес одржа седница на која се дискутираше актуелната ситуација во Македонија поврзана со изборите и одржување на вториот круг на локалните избори,...

Македонија 23.10.21 | 12:42

ДИК ги објави официјалните резултати, еве каде ќе се гласа во втор круг

Државната изборна комисија на денешната седница ги соопшти конечните резултати од локалните избори во првиот круг што се одржа на 17 октомври година. Според резултатите...

Македонија 19.10.21 | 19:29

Ги повикувам граѓаните масовно да излезат, затоа што масовноста во вториот круг е клучна за да падне владата на Зоран Заев, рече Николоски

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во „Што не е јасно“ во Алфа телевизија ги повика сите граѓани во Македонија масовно да излезат во вториот...

Македонија 18.10.21 | 00:49

Вевчани ќе избира градоначалник во втор круг

Во Вевчани ќе има втор круг за избор на градоначалник, каде во трка беа кандидатите на СДСМ Сашо Јанкоски и на ВМРО – ДПМНЕ Спасе Кочовски. Според претседателката на...