Ознака: вселена
Вести 26.07.22 | 16:12

Русија ќе ја напушти Меѓународната вселенска станица по 2024 година

Шефот на руската вселенска агенција „Роскосмос“, Јуриј Борисов, изјави дека Русија ќе престане да ја користи Меѓународната вселенска станица по 2024 година. Без сомнение...

Калеидоскоп Технологија 03.07.22 | 12:07

НАСА лансира микросателит во вселената: Ќе ја испитува можноста за поставување вселенска станица на Месечината

НАСА лансираше микросателит во вселената, што едвај поголем од микробранова рерна како дел од програмата за враќање на човечки екипаж на Месечината. Ракетата што го...

Калеидоскоп 07.04.22 | 10:18

Откриено раѓање на џиновска егзопланета: Според научниците тоа е насилен процес

Вселенскиот телескоп „Хабл“ на НАСА ги снимил првите знаци на формирање на протопланета слична на Јупитер, што очигледно е многу „насилен и интензивен“ процес, велат...

Калеидоскоп 08.03.22 | 18:12

Куп од три тони вселенски отпад падна на Месечината и направи кратер длабок дваесетина метри

Околу три тони вселенски отпад, односно најразни остатоци од ракети, се судрија со Месечината, создавајќи масивен кратер и кревaјќи прашина од нејзината површина. Некои...

Калеидоскоп 14.10.21 | 11:46

90-годишниот „Капетан Кирк“ стана најстариот човек што бил во вселената

На 90-годишна возраст актерот Вилијам Шатнер, иконата на „Ѕвездени патеки“, вчера стана највозрасниот човек што отишол во Вселената. Капетанот Кирк мина 11 минути во...

Калеидоскоп 12.10.21 | 09:49

Капетан Кирк од „Ѕвездени патеки“ ќе почека за патување меѓу ѕвездите: „Блу Ориџин“ го одложи вториот лет во Вселената

Компанијата „Блу ориџин“ на основачот на Амазон, Џеф Безос, го одложи вториот туристички лет во Вселената, поради неповолни метеоролошки услови. Лансирањето на вселенскиот...

Калеидоскоп 11.08.21 | 15:42

Слетувањето на луѓе на Месечината одложено поради вселенските костими

Испраќањето на американски астронаути на Месечината до 2024 година е неизводливо поради значителни одложувања во развојот на вселенските костими. Генералниот инспектор...

Технологија 20.07.21 | 15:53

Џеф Безос имаше успешен 11-минутен лет во Вселената

Милијардерот и основач на корпорацијата „Амазон“, Џеф Безос, успешно полета и престојуваше во Вселената во првиот лет на неговата компанија „Блу ориџин“. Слетувањето...

Калеидоскоп 01.07.21 | 20:44

Никој не чекал толку долго: 82-годишната Воли Фанк ќе стане највозрасниот патник во вселената

Воли Фанк е 82-годишната жена која на 20 јули ќе лета во вселената со милијардерот Џеф Безос. Со тоа таа ќе стане најстарата личност која патувала во вселената, соопшти...

Свет 07.06.21 | 15:43

Основачот на Амазон на 20 јули ќе патува во вселената

Основачот на Амазон, Џеф Безос, најави дека следниот месец ќе отпатува во вселената, кога неговата компанија „Блу ориџин“ ќе почне со својата прва мисија на превоз...

Калеидоскоп 05.02.21 | 11:25

Користејќи астероиден прав Јапонија ќе го истражува потеклото на животот на Земјата

Јапонски астрономи ќе истражуваат примероци на почва земена од далечен астероид за да се обидат да го откријат изворот на топлина што го променил тоа небесно тело. Научниците...

Калеидоскоп 28.12.20 | 19:17

Потврдена теорија на Алберт Ајнштајн: Телескопот Хабл откри редок феномен – гравитациона леќа

Вселенскиот телескоп Хабл деновиве сними сцена која го одзема здивот – ефект на гравитациона леќа што е совршен пример за прстенот на Ајнштајн. Неговото официјално...

Калеидоскоп 06.12.20 | 08:48

Се подготвува првото патување на жена до Месечината

Милијардерот Џеф Безос, кој е основач на конзорциумот „Амазон“, најави дека неговата компанија „Блу Ориџин“ (Blue Origin) ќе ја однесе првата жена на Месечината. Ова е моторот...

Калеидоскоп 04.12.20 | 23:40

Кина го постави своето знаме на Месечината: Успешната кинеска вселенска мисија тргна назад кон Земјата

Кина е втора држава во светот која своето знаме го развеа на Месечината. Најбројната држава во светот успеа на Месечината да испрати три свои вселенски летала. Последен...

Технологија 27.10.20 | 14:04

Погледнете што може да направи видео камера од 3.200 мегапиксели

Научниците од Менло Парк, Националната лабораторија за забрзување „SLAC“ со седиште во Калифорнија, ги направија првите дигитални фотографии во светот од 3.200 мегапиксели,...

Двоглед 02.10.20 | 10:50

Бугарскиот парламент изгласа резолуција според која целата Вселена е бугарска

Парламентот во Софија синоќа на вонредна седница донесе резолуција според која целата Вселена е Бугарска. Подносители на резолуцијата беа речиси сите политички партии...

Калеидоскоп 28.09.20 | 09:35

Вселенската мисија „Артемис“ во опасност: Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Нови истражувања на вселената покажуваат дека астронаутите кои ќе патуваат на Месечината како дел од мисијата „Артемис“ на американската вселенска агенција НАСА...

Технологија 17.07.20 | 14:48

Кина се подготвува за мисија на Марс

Кина се подготвува за лансирање на „ровер“ на Марс, што ќе биде една од трите претстојни мисии на црвената планета, кои ќе ги имаат и САД и Обединетите Арапски Емирати. Носачот...

Калеидоскоп 19.05.20 | 13:16

„Хјустон имаме проблем“: Kако изгледа вселената одвнатре

Астронаутите минуваат месеци во Вселената, при што нивните „земни“ навики и потреби не може да се изостават. Но, сите тие секојдневни, вообичаени појави, предмети, состојби,...

Свет 21.01.20 | 16:34

Ќе чини 200 милиони евра: ЕУ ќе ја развива вселенската програма

 Европската комисија денеска најави 200 милиони евра инвестиции заедно со Европската инвестициска банка за европскиот вселенски сектор. Низа проекти и финансии ќе бидат...