Ознака: Врба
Култура 31.07.20 | 20:17

Вечерва премиера на „Врба“ во Романија, во август во Кина

„Врба“ на режисерот Милчо Манчевски вечерва ќе ја има романската премиера на тамошниот најстар и најголем интернационален фестивал, Трансилванија во Клуж-Напока....

Култура 09.06.20 | 11:00

„Врба“ на Милчо Манчевски селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг, каде ќе присуствува и режисерот. Фестивалот...

Култура 25.03.20 | 17:56

Светска ТВ-премиера на „Врба“ на МТВ1 на 29 март

Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба“ ќе биде...

Култура 09.03.20 | 10:24

„Врба“ на Манчевски на Фестивалот во Порто доби награда за најдобар филм

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата „Најдобар филм“ во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал Фантаспорто во Порто, Португалија,...

Култура 22.02.20 | 14:33

„Врба“ на пролетна фестивалска турнеја во Индија, ФЕСТ, Порто, Софија и САД

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде прикажан на претстојниот филмски фестивал во Бенгалуру, Индија, кој се одржува од 26 февруари до 4 март. „Врба“ е во селекцијата...

Култура 24.01.20 | 10:46

„Врба“ на фестивалска турнеја во Европа и САД

Најгледаниот филм во Македонија, „Врба“ на Милчо Манчевски, ја продолжува фестивалската турнеја со прикажување на уште четири познати европски и светски фестивали,...

Култура 17.01.20 | 16:22

„Врба“ на Манчевски е најгледан филм во Македонија за 2019 година

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски, „Врба“ ја надмина бројката од 30.000 гледачи, што е рекорд во Македонија. Ова е најгледан филм во државата за 2019, надминувајќи...

Култура 06.12.19 | 10:43

„Фасцинантен и заслепувачки“ напиша филмскиот магазин „Холивуд репортер“ за филмот на Манчевски „Врба“

Прославениот филмски магазин „Холивуд репортер“ објави извонредна рецензија за „Врба“ на Милчо Манчевски. „Холивуд репортер“ е меѓу трите најголеми светски филмски...

Култура 05.12.19 | 10:17

„Врба“ е еден од оние филмови кои се чинат лабави додека ги гледаш, но допираат до сржта и остануваат таму

Eден од најголемите светски филмски магазини „Скрин интернешенал“ објави одлична рецензија за „Врба“ на Милчо Манчевски. „Величествено, карактерно раскажување“...

Култура 03.12.19 | 10:43

Нов спот на Кирил Џајковски за „Врба“, филмот наскоро си оди од киносалите во Македонија

Промовирана е уште една музичка тема од саундтракот за филмот „Врба“, која ја потпишува композиторот Кирил Џајковски. Филмот на Милчо Манчевски во Македонија продолжува...

Култура 26.11.19 | 11:12

„Врба“ на Филмскиот фестивал „Црни ноќи“ во Талин, во програмата каде што се прикажуваат најновите дела на филмските велемајстори

Утревечер филмот „Врба“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски ќе биде прикажан на 23. Филмски фестивал „Црни ноќи“ (Black Nights) во Талин, Естонија, еден од најголемите...

Калеидоскоп 22.11.19 | 10:26

Не го гледавте „Врба“? Никола ќе ви го раскаже со рапување

Оваа недела, во „Еден на Еден“ гостуваат четири актери од хит-филмот „Врба“ на Милчо Манчевски: Сара Климоска, Никола Ристески, Наталија Теодосиева и Благоја Чоревски-...

Култура 22.11.19 | 10:14

Екипата на „Врба“ вечерва во „Милениум“ има средба со публиката

За само 20 денови „Врба“ ги собори рекордите на гледаност. Филмот досега го видоа повеќе од 20.000 илјади гледачи во „Синеплекс“ и „Милиниум“ во Скопје и во речиси сите...

Култура 09.11.19 | 14:45

Азиска премиера на „Врба“ на 13 ноември на Фестивалот „Златен коњ“ во Тајпеј

Откако филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски, кој за една недела ги собори рекордите со над 11.000 гледаност низ земјава, филмот продолжува да го освојува и азискиот...

Култура 02.11.19 | 18:40

Стоечки овации за „Врба“ на Манчевски

Синоќа, во Македонската филхармонија се случи премиерата на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. На црвениот килим продефилираа многу препознатливи ликови...

Култура 01.11.19 | 09:25

„Врба“ на Милчо Манчевски вечерва премиерно во четири градови

Со гала во Филхармонија и проекции во кината „Синеплекс“ и „Милениум“ во Скопје и со паралелни прикажувања во Битола, Охрид и Штип, на 1 ноември во 20 часот, ќе се случи...

Култура 30.10.19 | 14:40

Милчо Манчевски: „Врба“ не е женски филм, ова е филм за луѓе

В петок, на први ноември во салата на Филхармонија во 20,30 часот е закажана македонската премиера на филмот „Врба“ на наградуваниот и светски познат режисер Милчо Манчевски....

Култура 24.10.19 | 12:42

Светската критика за „Врба“ на Манчевски: Три приказни мајсторски поврзани

По светската премиера на „Врба“ во режија на Милчо Манчевски на 14. Филмски фестивал во Рим се огласи и светската критика. Едногласни во ставот дека ова е величествен...

Култура 20.10.19 | 13:18

Публиката извикуваше браво и направи круг околу екипата на „Врба“ на светската премиера во Рим

Синоќа, во рамките на Филмскиот фестивал во Рим се случи гала светската премиера на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. Премиерната проекција на „Врба“ во...

Култура 19.10.19 | 14:30

Светска премиера на „Врба“ на Милчо Манлевски на Филмскиот фестивал во Рим

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски – „Врба” денеска ќе има светска премиера на третата вечер од 14. Филмски фестивал во Рим, со што ќе биде првиот македонски...