Ознака: возови
Свет 16.05.22 | 23:16

Тешка сообраќајна несреќа: Во судир на возови во Барселона загинал возач, повредени повеќе од 80 луѓе

Во судир на два воза во понеделникот на пладне покрај Барселона загинал возач, а полесно биле повредени повеќе 80 патници, објавиле регионалните власти. Околу 85 луѓе...

Македонија 15.03.22 | 12:22

Димовски: Прекин на железничкиот сообраќај ако не се исплатат материјалните трошоци за февруари

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај од попладне во 15 часот повторно ќе биде запрен поради бојкот на машинскиот и извршниот персонал во Железници на РМ Транспорт...

Економија 11.03.22 | 14:25

Возовите повторно сообраќаат, прекинат бојкотот на машинскиот и извршниот персонал

Возовите во земјава повторно сообраќаат. Машинскиот и извршниот персонал на „Железници транспорт“ го прекина бојкотот откако е договорено раководството на компанијата...

Економија 27.01.22 | 14:22

Чакаровски: Прекинат бојкотот, се нормализира железничкиот сообраќај

Исплатен е вториот дел од платата за декември лани во Железници на РМ Транспорт со што машинскиот и извршниот персинал го прекина бојкотот поради кој од вчера не сообраќаа...

Економија 27.01.22 | 10:53

Возовите стојат, машинскиот и извршниот персонал нема плата

Втор ден не сообраќаат патничките и товарните возови во државава откако машинскиот и извршниот персонал во Железници Транспорт на РСМ вчера изутрина почна бојкот поради...

Вести 26.01.22 | 15:46

Бојкот на машинскиот и извршниот персонал во „Железници – Транспорт“, сообраќајот е во прекин

Од 7.00 часот утрово патничкиот и товарниот железнички сообраќај е во прекин, поради бојкот на машинскиот и извршниот персонал во „Железници – Транспорт“. Како што изјави...

Економија 04.01.22 | 13:00

На 80 вработени во „Влеча на возови“ не им е продолжен договорот за работа, синдикатот најавува блокада на сообраќајот

Синдикатот на вработените во „Влеча на возови“ при Железници Транспорт информира дека на 80 нивни колеги не им е продолжен договорот за работа и најавува дека доколку...

Економија 13.09.21 | 18:08

Актуелната власт, буквално нема никаков сенс за бизнис, за економија, обвинуваат бизнисмените

Брзина на возовите не повеќе од 60 км на час. Без модернизација на пругите, без брза железничка инфраструктура, Македонија и натаму останува како слепо црево со брзото...

Економија 04.08.21 | 15:23

Прекинат штрајкот на машиновозачите, платата за јуни е исплатена денеска, а на 15. се очекува да им биде исплатен првиот дел од јулската плата

Заврши штрајкот на машиновазчите – склучен договор меѓу раководството и вработените. Платата за јуни е исплатена денеска, додека на 15. се очекува да им биде исплатен...

Економија 22.03.21 | 10:07

Хаварија на Коридорот 10 меѓу Скопје и Велес: Снегот ги запре возовите, работници заглавени по пругите

Од синоќа од 23 часот целосно е блокиран железничкиот сообраќајот на Коридорот 10 меѓу Скопје и Велес. Снегот ја скинал оптиката, а со тоа целосно е прекината и телекомандата...

Свет 16.07.20 | 10:46

Чинат една милијарда евра: Германците ќе се возат во ултра брзи возови

Германскиот национален железнички оператор „Дојче Бан“ нарача 30 нови ултра брзи возови од „Сименс“ во вредност од милијарда евра. Новите „ICE“ возови ќе бидат пуштени...

Сервиси 24.04.20 | 12:03

Возовите во државава ќе сообраќаат со нов возен ред

Почнувајќи од 27 април, возовите во државава ќе сообраќаат по нов возен ред поради измените во времетраењето на полицискиот час кој сега трае од 19 до 5 часот во работни...

Економија 04.02.20 | 08:54

Бојкот на машиновозачите, возовите денеска нема да возат

Машинскиот персонал во Железници Транспорт изутринава од седум часот ја бојкотира работата, поради што ќе биде во прекин патничкиот и товарниот железнички сообраќај,...

Калеидоскоп 08.11.19 | 12:52

Само во Македонија: Возови поминуваат со кренати рампи!

Рампите поставени на премините преку железничките пруги, имаат за цел да ги предупредат луѓето дека доаѓа воз и на тој начин да ги заштитат од евентуални несреќи. Но...