Ознака: возачки дозволи
Македонија 02.07.21 | 11:41

Се разговара за признавање на македонските возачки дозволи во Шведска

Амбасадорката на Македонија во Шведска, Мира Ивановска-Крајациќ и претставничката на групата „Македонски амбасадори во Шведска“ Благица Димеска, се сретнаа во Стокхолм...

Македонија 17.06.21 | 18:21

Фалат пасоши, нема регистарски таблички и возачки дозволи, а недостигаат и свидетелства

Со денови сите „оператори се зафатени“ за закажување термин за издавање лична карта и пасош. Регистарски таблички нема неколку месеци. Единствен начин легално да...

Црна хроника 06.05.21 | 11:54

Англија ги призна македонските возачки дозволи

Македонските граѓани кои имаат регулирано постојан престој на територијата на Англија, Велс и Шкотска, од 20 мај ќе можат да управуваат возило со македонска возачка...

Македонија 06.05.21 | 09:41

Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи

Македонските граѓани кои имаат регулирано постојан престој на територијата на Англија, Велс и Шкотска, од 20 мај ќе можат да управуваат возило со македонска возачка...

Македонија 11.02.21 | 16:11

Граѓаните не можат да извадат нови возачки дозволи, МВР нема обрасци

Министерството за внатрешни работи не издава возачки дозволи оти нема обрасци, тврдат граѓани кои деновиве се обиделе да добијат исправа за управување со моторно возило....

Црна хроника 03.02.21 | 21:22

Вработени во МВР давале возачки за пари

Оддделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во МВР до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против...

Македонија 10.11.20 | 09:44

Шведска не ги признава македонските возачки дозволи: Печалбарите губат работа поради тоа

Шведска не ги признава возачките дозволи на Македонија, а македонските граѓани на привремена работа во земјата имаат право да возат со возачка дозвола од РМ само првата...

Црна хроника 13.10.20 | 15:17

Дал на одобрување возачки дозволи за лица кои немале положено возачки испит

Oдделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Ш.Ј., помлад референт за управни работи – Скопје,...

Црна хроника 13.05.20 | 08:50

Рокот на важност на пасошите и возачите дозволи се продолжува до 31 јули

На седница на Владата, а на предлог на Министерството за внатрешни работи, се донесени уредби со законска сила за патните исправи и за возачките дозволи на државјаните...

Македонија 12.05.20 | 21:24

Рокот на пасошите и возачките продолжен до 31 јули

Владата на денешната седница, на предлог на Министерството за внатрешни работи, се донесени уредби со законска сила за патните исправи и за возачките дозволи на македонските...

Македонија 13.02.19 | 12:21

Трајно одземање на возачките на пијаните возачи, наместо само 12 месеци

Од возачите во Македонија 80 проценти барем еднаш во животот возеле под дејство на алкохол, а пет отсто тоа го прават чето, покажало истражувањето на Републичкиот совет...

Македонија 13.02.19 | 12:05

Катимерини: Нови пасоши до крај на година, за 6 месеци да се отстрани Сонцето од Вергина

Таблите на граничните премини и веб-страниците на владините институции треба да се сменат со новото име во рок од 3 дена, додека за 7 дена треба да се сменат официјалните...

Балкан 28.01.19 | 15:40

Потпишан договор за признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Косово

Министерот Оливер Спасовски и министерот за внатрешни работи на Република Косово Екрем Мустафа, денеска во Приштина потпишаа Договор за реципрочно признавање на возачките...