Ознака: воспитувачки
Балкан 19.09.23 | 15:08

Воспитувачки претепале тригодишно дете во градинка во село Фуше

Тригодишно дете било претепано од страна на три воспитувачки во државна градинка во селото Фуше, Косово, Како што пренесува „Алсат“, тепањето заедно со фотографии...

Македонија 20.05.22 | 12:49

СОНК и МТСП се договорија, нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкуваа

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор со кој се регулира исплатата на плати и придонеси на...

Македонија 27.08.21 | 14:45

Околу 35 отсто од вработените во градинките не се вакцинирани

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска вели дека градинките се подготвени да продолжат со работа по протоколите за заштита од КОВИД-19. Се прави дефинфекција...

Македонија 19.10.20 | 12:31

Во изолација вкупно 309 деца од градинките и 50-тина вработени

Бројот на заболени деца и вработени во градинките во последните две недели се зголемува, но генерално нивната здравствена состојба е добра. Од стартот на отворањето...

Скопје 09.10.20 | 23:18

Во градинка во Чаир две воспитувачки се позитивни на ковид-19, а четири деца се во самоизолација

Две воспитувачки во детската градинка Петар Пан во општина Чаир се позитивни на коронавирусот , а 4 деца се во самоизолација. Како што објави ТВ 24, уште една воспитувачка...

Македонија 22.09.20 | 18:37

Две воспитувачки од тетовска градинка позитивни на Ковид-19, децата од нивните групи во изолација

Две воспитувачки од градинката Тетекс во Тетово се евиденитирани како заболени од Ковид-19, а нивните групи со деца и колешките се во изолација дома. Директорката на...

Скопје 09.06.20 | 18:33

Нема позитивни на ковид-19 кај вработените во скопските градинки

Нема позитивни резултати на ковид-19 на вработените во скопските градинки, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што соопшти претходно Министерството...

Кариера 06.12.18 | 11:43

Оглас за вработување на 30 воспитувачи

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) објави оглас за ангажирање на 30 воспитувачи/ки за колегијална поддршка за подобрување на компетенциите на кадарот...