Ознака: вонредна прогноза
Сервиси 21.06.21 | 16:20

УХМР со вонредно предупредување: Попладнево можни се поплави во градските средини

Ако поројните врнежи што се прогнозираат за попладнево се случат за краток временски период, можна е појава на брзо истекување на водите по малите водотеци и суводолиците...

Сервиси 24.09.20 | 09:42

Циклон се движи кон Македонија: Ни претстои голема промена на времето, не е исклучено да падне и првиот снег

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив...

Сервиси 04.09.20 | 12:29

УХМР: Се очекува силен ветер во Македонија

Ветер кој на места ќе надминува и 70 километри на час ќе дува денеска во Македонија, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Времето ќе биде сончево, но посвежо. Максималната...

Сервиси 08.08.20 | 16:05

Вонредна прогноза на УХМР: Следи невреме со многу ветер, дожд и град

Викендов повторно се очекуваат локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер, грмежи и град. Како што информираат...

Сервиси 24.07.20 | 12:58

Викендов поројни дождови, идната недела температурата до 40 степени

УХМР за утре попладне најавува развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа, како што наведува, процесите ќе бидат поинтензивни...

Сервиси 17.07.20 | 12:54

Вонредна прогноза: Доаѓа бура со пороен дожд, грмежи, силен ветер

Под влијание на продор на атмосферски фронт во текот на ноќта и утре времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен...

Сервиси 30.06.20 | 22:09

Вонредна временска прогноза: Ништо од пеколните температури во јули

Летото календарски штотуку започна во нашата земја пред една недела, а со тоа и температурите веќе се вообичаени за овој период од годината. Јули месец како и секое лето...

Сервиси 18.06.20 | 14:19

УХМР со вонредна прогноза, најавува грмежи и засилен ветер

Времето денеска е сончево со умерена облачност. Ќе дува умерен северозападен, а во западните делови повремено засилен ветер. Попладне наместа ќе биде нестабилно со...

Сервиси 28.07.19 | 21:59

Вонредна прогноза: Силно невреме го зафаќа Балканот, следуваат опасни метеоролошки појави

Во следните 24 часа над Балканот и регионот поточно над Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Албанија како и на север, североисток и запад од Македонија...

Сервиси 17.12.18 | 19:23

УХМР со вонредно предупредување: Обилни врнежи од снег ќе ја зафатат Македонија

Денес попладне, а особено во текот на ноќта и утре претпладне ќе има врнежи од снег, кои во западните и јужните делови ќе бидат пообилни. Насекаде низ земјава ќе се формира...