Ознака: волково
Скопје 11.10.21 | 19:36

Срам ми е со кал на чевлите да гласам: Наумоски лаже во програмата дека асфалтира улици

Актуелниот градоначалник на Ѓорче Петров, кој смета дека заслужил и втор мандат, како да не ја гледа калта на неговите „тазе“ асфалтирани улици. Ова е вторпат како...

Скопје 08.10.21 | 19:43

Арсовска од Волково: Нема да има повеќе улици со кал

независната кандидатка за градоначланичка на град Скопје, Данела Арсовска, беше на неформална средба, врата до врата во Волково. Арсовска разговараше со жителите на...

Скопје 20.09.21 | 20:44

Данела Арсовска: Волково е едно од заборавените места во градот, не може да има половични решенија во градот

Неасфалтирани улици и незавршена канализациска мрежа се само дел од проблемите што жителите на Волково ги посочија денеска на средба со кандидатката за градоначалник...

Скопје 20.09.21 | 19:22

Данела Арсовска на средба со граѓаните на Волково: Потребна е работа во континуитет, а не кампањски

Oд ОК Ѓорче Петров ВМРО-ДПМНЕ велат дека продолжуваат со средби со граѓаните, овојпат во Волково. Луѓето овде знаат дека сè што ќе ветиме, ќе исполниме. Во ВМРО – ДПМНЕ...

Скопје 26.08.21 | 18:24

По дождот Волково е како Венеција

По краток дожд, се поплави населеното место Волково во општината Ѓорче Петров. Водата од дождот се разлева насекаде, а автомобилите ги прскаат и пешаците кои минуваат...

Црна хроника 01.08.21 | 16:28

Скопјанка загинала во пожaр во куќа во Волково

На 01.08.2021 во 04.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека во село Волково, скопско, настанал пожар во куќа. При гаснење на пожарот, од страна на екипа на Противпожарна заштита...

Останати спортови 30.07.21 | 21:55

Четвртиот „Јулски коњички турнир“ утре во Волково

На хиподромот на Коњичкиот клуб „Вивакс“ од Скопје, утре во Волково ќе се одржи четвртиот „Јулскиот коњички турнир“ и 5. коло од отвореното Државно првенство во прескокнување...

Скопје 19.01.21 | 14:14

Жителите на Волково и Ново Село оставени без улично осветлување

Жителите на скопско Волково и Ново Село вчера вечер останаа без улично осветлување, што придонесе за целосен мрак во обете села. Пред само неколку месеци градоначалникот...

Црна хроника 27.12.20 | 14:46

Спасовски потврди дека полицијата ја растурила забавата во Волково

Министерот за внатрешни работи информира дека полицијата деновиве растурила неколку забави. Се лумпувало, се шмркало: Растурена забава во Волково, кај ди-џејот била...

Македонија 26.06.20 | 21:18

Мисајловски: На 15 јули масовно да излеземе на гласање

Носителот на листа за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ на втората изборна единица, Владо Мисајловски попладнево оствари средба со граѓаните...

Македонија 06.12.19 | 15:47

Мицкоски: Вистината за Македонија не е раскошот во Лондон, туку суровиот живот во Волково

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски споделувајќи...

Македонија 06.12.19 | 12:57

Тие живеат на „Даунинг стрит 10“, баба Перса во горна маала во Волково: Кога ги тресна со реалноста, стана „лажна вест“

Баба Перса, калливите сокаци во Волково, канализацијата во 21 век во населено место на само 12 километри од центарот на Скопје ја окупираа јавноста во последното деноноќие....

Скопје 05.12.19 | 15:11

Кој лаже, градоначалникот, премиерот во заминување или госпоѓа Перса?

Кој лаже, градоначалникот, премиерот во заминување или госпоѓа Перса – се запраша новинарот Фуркан Салиу, кој објави видео на кое се гледа како жителката на Волково,...

Скопје 05.12.19 | 15:09

Жителите на Волково до Заев: Ништо немате исполнето

На денешната прес конференција кај ОУ „Јоаким Крчоски“ во населбата Волково, премиерот Зоран Заев и градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски беа јавно...

Црна хроника 16.09.19 | 17:21

За долг се истепале двајца мажи во Волково

Вчера околу 18.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„31“ во с.Волково бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу В.Ш.(20) и Љ.П.(41), двајцата од с.Волково. Причина...

Црна хроника 06.05.19 | 15:29

Момче од Волково кршело „БМВ“, па агресивно се однесувало кон полицаец

Ноќеска околу 01 часот во СВР Скопје, В.А. (29) од с. Волково, скопско, пријавил дека истиот ден околу 00.30 часот пред штаб на политичка партија во с. Волково, А.Л.(27) од истото...

Црна хроника 19.04.19 | 10:23

Со „Лада“ прегазил пешак, тешко повреден завршил во болница

Вчераутро на улица „Варшавска“ патничко моторно возило „Лада“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Т.Ѓ. (48) од с. Волково, скопско, удрило во пешакот Б.И. (48)...

Црна хроника 15.04.19 | 22:18

Пет фудбалери завршиле во станица по мечот ФК Волково – ФК Братство од Коњари

Вчера попладне во СВР-Скопје било пријавено дека на фудбалскиот стадион на ФК Волково во с. Волково, по завршување на фудбалскиот натпревар помеѓу ФК Волково 1964 и ФК...

Црна хроника 22.02.19 | 11:48

Детали за смртта на девојката во скопско Волково

Немало траги на насилство врз телото на младата девојка која утрово беше пронајдена мртва во скопско Волково. Полициски извори велат дека најверојатно станува збор...

Црна хроника 01.02.19 | 15:18

Крадците го запалиле автомобилот: Нови детали за вооружениот грабеж во Волково

Утрово околу седум часот пред поштата во село Волково, 52-годишниот З.Ц. од Скопје, кој требало да изврши достава во пошта, бил пресретнат од две непознати лица. Како што...