Ознака: војска на косово
Балкан 10.12.21 | 09:30

Доколу НАТО побара, Косово ќе ја брани Украина од Русија

Премиерот Албин Курти зборуваше за можноста за испраќање на безбедносните сили на Косово во Украина во случај на конфликт меѓу руската и украинската страна, нагласувајќи...

Балкан 22.09.21 | 14:15

Koсово и Србија се вооружуваат долж границата, Заев дозволи т.н војска на Косово да влегува во Македонија

Состојбата на Косово станува тензична. Се започна откако косовските власти донесоа уредба на српските регистарски таблички да им става налепници и да им наплаќа по...

Македонија 17.09.21 | 18:57

Со пуштањето на т.н. војска на Косово да влезе во Македонија, Заев крши резолуција на Обединетите нации

Вознемиреност во регионот предизвика најавата на премиерот Зоран Заев дека војската на Косово може слободно да влегува и да се шета низ Македонија. Она што мора да се...

Македонија 17.09.21 | 09:34

Заев потпишал војската на Косово да влегува и да престојува во Македонија

Важна е и посебна е спогодбата СОФА, која го регулира статусот на Силите на безбедноста на Косово, да им се овозможува влез и излез, привремен престој и минување низ...

Балкан 09.03.21 | 13:11

Koсовски војници ќе носат мир во Кувајт

 Безбедносните сили на Косово (ФСК) денеска одржаа свеченост по повод заминувањето на нивниот контингент во првата мировна мисија во странство, конкретно во Кувајт,...

Македонија 16.12.18 | 14:56

Беса: Заев да се извини за изјавата за косовската војска

Изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека формирањето на војска на Косово е избрзано ги налути партиите на Албанците во Македонија. Од Алијансата на Албанците...