Ознака: војник
Здравје 13.05.21 | 12:28

Македонскиот офицер нема јужноафрикански сој на вирусот, кај него е детектиран нов сој на корона

Македонскиот офицер кој беше донесен од Африка не е заразен со јужноафриканскиот сој на корона вирусот, туку кај него е детектиран нигериски сој на вирусот. Според анализите...

Македонија 12.05.21 | 08:37

Болниот војник пристигна во Скопје

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска информира дека рано утрово нашиот потполковник пристигна од Централноафриканската Република во Скопје. Добро го поднесе...

Македонија 11.05.21 | 20:58

Како ќе се транспортира армискиот офицер суспектен на јужноафриканската мутација?

55-годишниот македонски војник позитивен на Ковид-19 и сомнителен на јужноафриканскиот сој, веќе е на пат од Африка кон Македонија со авион за медицинска евакуација обезбеден...

Македонија 11.05.21 | 15:17

Шекеринска: Војникот позитивен на ковид-19, од Африка ќе стигне со медицинска евакуација

Војникот позитивен на ковид-19, кој бил на мисија во Централноафриканската Република, вечерва ќе биде пренесен во Скопје. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска...

Македонија 11.05.21 | 08:49

Македонски војник со тешка состојба предизвикана од ковид-19 се транспортира од Африка

Пациент заразен со коронавирус, во тешка состојба, пристигнува во Македонија и се очекува да биде сместен на Клиниката за инфективни болести. Извори на клиниката коментираат...

Свет 09.02.20 | 09:18

Убиен војникот што дивееше убивајќи 26 и ранувајќи уште 52 лица во Тајланд

Тајланските безбедносни сили синоќа го убиле војникот Џакрапанту Тома, кој во убиствениот поход низ градот Након Рачесима уби 26, а рани уште 52 лица, соопштија тајланските...

Свет 08.02.20 | 21:48

Уште трае потрагата по војникот кој уби 20 луѓе во трговски центар во Тајланд

Полицијата уште трага по војникот кој уби 20 луѓе и повреди десетици други во вооружен напад во тајландскиот град Након. Нападот се случи во трговски центар. Осомничениот,...

Свет 08.02.20 | 19:49

Македонка сведочи за масакрот во трговскиот центар во Тајланд

Марина Јакшиќ, Македонка која живее во градот Корат, во Тајланд, за телевизијата „Телма“ сведочи за масакрот кој се случи денеска во еден трговски центар во кој војник...

Свет 08.02.20 | 19:19

Полицијата и војската влегоа во трговскиот центар во Тајланд, каде што војник уби најмалку 20 лица

Припадници на тајландската полиција и војска заедно влегле во трговскиот центар во Тајланд во кој војник држеше заложници. Според последните податоци, во пукањето...

Свет 08.02.20 | 19:08

Тајландски војник уби најмалку 20 лица, масакрот го пренесувал во живо на Фејсбук

Тајландски војник изврши масакр во градот Корат, убивајќи најмалку 20 лица, јавуваат локалните медиуми. Според „Бангкок пост” тој зел 16 заложници. Во нападот има и голем...

Црна хроника 21.11.19 | 16:43

Војник се обидел да силува колешка во касарната во Куманово

Вработена во македонската Aрмија пријавила во СВР Куманово дека нејзин колега се обидел да изврши обљуба во кумановската касарна „Боро Менков”, потврди денеска...

Семејство 25.08.19 | 23:18

Го изневерила со 60 колеги додека бил во војна – ѝ се осветил, но не ја навредил

Американски војник познат под прекарот Фризмастер, се вратил дома од војна, среќен што ќе ја види сопругата после неколку месечната раздвоеност. Но, наместо романтичен...

Балкан 31.07.19 | 20:34

Војник си ги пресекол вените во училиштен двор, па им се заканувал на лекарите кои му притекнале

Војник со иницијали И.В. кој си ги исекол вените денеска околу 15.00 часот во школски двор на основно училиште се наоѓал надвор од животна опасност, пренесува Курир.рс. –...

Балкан 09.05.19 | 18:38

Инцидент во Сплит на поменот на првиот Македонец загинат во војната во Југославија

Транспарентот со натпис „Сашо Гешовски – невина жртва на воените злосторства на Слобо и Фрањо“, доведе до инцидент пред зградата на градската управа во Сплит. Нападнат...

Црна хроника 11.04.19 | 11:08

Рането едно лице при насилен обид за влез во касарната „Гоце Делчев“

Војникот што бил на стража, постапувајќи според пропишаните процедури и постапки, рано изутрината во 2:53 часот спречил обид за насилен влез во кругот на касарната „Гоце...

Црна хроника 01.03.19 | 16:07

Измамена штипјанка: Ѝ рекол дека е американски војник во Авганистан и дека му треба помош

Вчера во 15.30 часот во СВР Штип, 54-годишна жена од Штип пријавила дека била измамена од лице кое го запознала на социјалната мрежа „Фејсбук“ на крајот на октомври 2018. Лицето...

Свет 25.12.18 | 17:38

Француски војник се онесвести додека се пееше химната, главна тема е реакцијата на Макрон

Додека францускиот претседател Емануел Макрон бил во посета на француските воени сили во Чад имало мал инцидент, кога еден од војниците се онесвестил. Макрон прво одржал...