Ознака: војна САД – Иран
Свет 08.01.20 | 11:35

ЕК: САД и Иран да ги прекинат судирите и да го обноват дијалогот

Европската комисија повика денеска итно да прекине употребата на оружје во судирот меѓу Иран и САД на Блискиот исток, а инволвираните страни да вложат напори за обновување...

Свет 08.01.20 | 11:32

Фон дер Лајен: Употребата на оружје мора да прекине веднаш

Европската комисија повика денеска итно да прекине употребата на оружје во судирот меѓу Иран и САД на Блискиот исток, а инволвираните страни да вложат напори за обновување...

Македонија 08.01.20 | 10:49

Ивор Мицковски: Цела Европа молчи за војната САД – Иран, само Дане Талески се заканува

За актуелната состојба за војната САД-Иран, како и изјавите на Дане Талески, Ивор Мицковски напиша на фејсбук: Додека цела Европа загрижено молчи или испраќа апели за...

Македонија 08.01.20 | 10:09

Талески: Нашата земја гледа со доза на загриженост на ситуацијата меѓу САД и Иран

По изборот на новата Влада во Мадрид во Шпанија постојат стабилни политички услови за да ја затворат нивната ратификација на протоколот. Владата го утврди текстот за...

Свет 08.01.20 | 09:46

Нови закани од Иран: Ќе ги гаѓаме Израел и Дубаи, ако САД одговорат

Иран се закани дека ќе ги бомбардира Израел и Дубаи, доколку САД се одмаздат за ирански ракетен напад врз две бази со американски војници во Ирак. Ги предупредуваме сите...

Свет 08.01.20 | 09:18

САД нема да му дадат виза на иранскиот министер за надворешни за да учествува на седница на СБ на ОН

САД нема да му дадат виза на иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џaвад Зариф, кој планираше во ОН со функционери од светот да разговара за убиството на иранскиот...

Свет 08.01.20 | 09:03

Трамп твитна: Сè е добро, имаме најмоќна и добро опремена војска

По нападот на Иран врз најмалку две воени бази на САД во Ирак во кои се сместени војници на САД со повеќе од 12 проектили, а во кој се убиени најмалку 80 „американски терористи“,...

Свет 08.01.20 | 08:50

Во иранскиот напад убиени најмалку 80 „американски терористи“, ќе се обрати Трамп

Иран испука балистички ракети на две бази во Ирак со американски војници, а Иранската револуционерна гарда, која ја презеде одговорноста за нападот, посочи дека нападите...

Свет 08.01.20 | 08:26

Започна војна: Десетици ирански ракети погодија американска база во Ирак, САД возвраќаат на нападот

Инцидентот доаѓа кога САД и Иран се на работ на отворена војна. Иран разгледува тринаесет одмазднички сценарија Одговорноста за тоа ја презема Корпусот на гардата...