Ознака: војна САД – Иран
Свет 18.01.20 | 09:36

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за сослушување за наредбата на...

Свет 18.01.20 | 08:59

Девет држави имаат нуклеарно оружје: Еве колку бомби постојат низ светот

Сите зборуваат за нуклеарното вооружување на Иран, еве правила за поседување. Со најновите тензии помеѓу САД и Иран, можно е прилично да слушате за нуклеарното вооружување. Се...

Свет 11.01.20 | 22:27

Заминале за Иран за да се венчаат – во Канада пречекани во посебни ковчези

Сестрите Садат и нивната мајка, штотуку венчаниот пар Араш Пурзараби и Пуне Гурџи, сопружниците Евин Арслани и Хива Молани и нивната едногодишна ќерка се само неколкумина...

Свет 11.01.20 | 07:47

Иран призна: Ние го урнавме украинскиот авион

Падот на украинскиот авион во средата само го засили меѓународниот притисок врз Иран по месеците напнатост со САД и размената меѓусебни напади. Минатата недела Вашингтон...

Свет 10.01.20 | 12:00

Кој го натера Трамп да го убие Сулејмани? Државниот секретар, Мајк Помпео или Џина Хаспел, директорката на ЦИА

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео бил иницијатор за одлуката на претседателот Доналд Трамп да одобри напад на иранскиот генерал Касим Силејмани, пренесе Си-Ен-Ен. Отстранувањето...

Свет 09.01.20 | 23:26

Иран: Нелогични се гласините дека украинскиот авион бил погоден со ракета

Шефот на иранската Организација за цивилна авијација, Али Абеџадех, денеска ги демантираше, како што кажа, „нелогичните гласини“, дека украинскиот патнички авион што...

Свет 09.01.20 | 22:12

Трудо: Имаме докази што покажуваат дека авионот бил соборен со иранска ракета

Премиерот на Канада, Џастин Трудо на денешната прес-конференција изјави дека украинскит Боинг 737, според разузнавачки информации од разни извори, бил соборен од иранска...

Свет 09.01.20 | 21:21

„Тука некаде во источна Африка“: Повеќето Американци не знаат каде е Иран

Британскиот весник „Индипендент“ спроведе анкета со која се бара од американски граѓани да го обележат Иран на нема карта. Повеќето од анкетираните не успеале да го...

Свет 09.01.20 | 20:46

Трамп: Предмалку ги одобрив новите санкции кон Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека САД веќе ги воведоа дополнителните санкции кон Иран, што вчера тој ги најави во говорот пред нацијата, во...

Свет 09.01.20 | 16:40

Столтенберг: Ситуацијата на Блискиот исток останува несигурна

Барањето на американскиот претседател Доналд Трамп за зголемено присуство на НАТО на Блискиот исток не е изненадувачко, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата,...

Балкан 09.01.20 | 16:06

Американски генерал предупреди: Албанија може да биде следната мета на Иран

Амерканскиот генерал Михаел Барберо, кој престојува во Тирана, одговарајќи на новинарско прашање дали во иднина Албанија може да биде мета на Иран, одговори дека „Албанија...

Свет 09.01.20 | 09:08

Две силни експлозии одекнаа во Багдад, се огласија и сирените

Две силни експлозии утринава одекнаа во главниот град на Ирак по што се огласија и сирените, пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“. Две ракети од системот...

Македонија 08.01.20 | 21:56

Повеќе десетици Македонци се во двете нападнати бази во Ирак

Во базите Аин ал Асад и Ербил во моментот се наоѓаат повеќе десетици македонски граѓани кои работат во американската компанија КБР која обезбедува цивилна логистичка...

Македонија 08.01.20 | 14:46

МНР не знае колку македонски државјани има во Ирак и дали се загрозени

Министерството за надворешни работи не знае колкав број е бројот на македонски државјани во Ирак, иако тие се потенцијално загрозени по нападите на американските бази...

Калеидоскоп 08.01.20 | 14:45

Нострадамус: Нафтата на Блискиот исток ќе биде запалена, ќе се случат многу експлозии и авиони ќе паѓаат од небото

Откако Иран ги нападна американските трупи, се појавија почитувачите на делото на Нострадамус кои тврдат дека тој го предвидел токму овој настан и го посочил како почеток...

Твитови 08.01.20 | 13:37

Мицковски: Македонија само будно чека наредба…


Свет 08.01.20 | 12:42

Британско МНР: Евентуална војна ќе им биде од корист на Исламска држава

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб го осуди денеска иранскиот ракетен напад врз две бази во Ирак, кои ги користат американските војници и нивните...

Македонија 08.01.20 | 11:53

Илиевски: После Александар III Македонски – Дане Талески

Јавноста реагира на утринските изјави на предлозжениот амбасадор во НАТО, Дане Талески, кој за инцидентите меѓу САД и Иран. Талески: Нашата земја гледа со доза на загриженост...

Македонија 08.01.20 | 11:50

Tасевски: Една иранска ракета може да го реши проблемот со паркирање во центарот на Скопје

Актерот Сашо Тасевски на Фејсбук ги искоментира заканите на кандидатот за амбасадор во  Дане Талески кон Иран. Тој го потсетува Талески дека Иран поседува ракети со...

Двоглед 08.01.20 | 11:49

Иран во паника по заканите од Македонија, ајатолахот му се извини на Дане Талески

„Простете ни, погрешивме. Нема да се повтори“ – ова е краткиот твит на ајатолахот Али Хаменеи упатен кон македонскиот иден амбасадор во НАТО, Дане Талески. Врховниот...