Ознака: воена вежба
Свет 19.07.21 | 15:50

Порака кон Русија: Заедничка вежба на војските на Украина, САД, Полска и Литванија

Во Украина почна заедничка воена вежба со силите на САД, Полска и Литванија, кои ја поддржуваат Украина во тензиите со Русија. Во западниот дел на Украина, во близина...

Балкан 19.07.21 | 11:02

Заедно со Грција, Романија и САД: Бугарија изведува воено-воздухопловна вежба „Тракиска звезда 2021“

Во Бугарија од денеска до 22 јули ќе се одржи меѓународна воена вежба „Тракиска ѕвезда 2021“ на која ќе учествуваат воздухопловните сили на Бугарија, Грција, Романија...

Балкан 04.06.21 | 08:39

Бугарија се подготвува за голема воена вежба со НАТО

Началникот на бугарскиот Генералштаб, адмирал Емил Ефтимов, се сретнал со командантот на Копнените сили на САД во Европа, генерал Кристофер Каволи. Како што јави дописникот...

Балкан 29.05.21 | 16:56

Американската амбасада и се извини на Бугарија

Американската амбасада во Софија се извини за инцидентот пред повеќе од две недели, во кој американски војници упаднаа во производствен погон во близина на старата...

Македонија 23.05.21 | 08:55

„Одлучен удар 21“: Македонските војници во мисии со сојузниците

Мировни операции во патроли со возила и пеш, обезбедување на база, ескорт на конвои, но и проигрување на голем број инциденти како наидување на раселени лица, напад на...

Македонија 17.05.21 | 16:11

На Криволак од денеска меѓународната воена вежба „Одлучен удар 21“

Од денеска до втори јуни на армискиот полигон Криволак ќе се одржи меѓународната воена вежба „Одлучен удар 21“ во која ќе бидат вклучени над илјада припадници армиите...

Балкан 04.05.21 | 12:00

НАТО во Албанија ја одржува најголемта воена вежба

 Во најголемиот албански пристанишен град, Драч денеска почнува големата воена вежба Defender Europe 2021″. За таа цел дислоцирани се војска, апарати и технологија најголеми...

Македонија 09.02.21 | 20:50

Инженерски единици од САД ќе пристигнат на Криволак за меѓународна воена вежба

Владата донесе одлука за влегување на инженерски единици на вооружените сили на САД на територијата на Република Македонија, со цел изведување на подготовки за меѓународна...

Балкан 30.08.20 | 10:40

Турција ќе одржи воена вежба покрај брегот на северозападен Кипар

Турција ќе одржи воени вежби во следните две недели во северозападен Кипар, во услови на територијални спорови со Грција во источниот Медитеран, објави во саботата...

Македонија 11.08.20 | 17:36

На Криволак доаѓаат 170 американски војници за воена вежба со АРМ

Припадници на АРМ ќе учествуваат на заеднички воени вежби на Криволак со американски и полски војници од составот на КФОР. Владата одлучи да дозволи влегување и престој...

Свет 17.07.20 | 13:32

Путин издаде наредба 150 000 војници да заминат на воена вежба

Министерот за одбрана на Русија, генералот, Сергеј Шојгу, во петокот објави дека рускиот претседател Владимир Путин наредил приближно 150.000 војници, повеќе од 26.000 системи...

Балкан 19.06.20 | 10:52

Турско-италијански морнарици одржуваат поморски вежби во Медитеранот

Турско-италијанските морнарици спроведуваат заеднички мисии за обука во Источниот Медитеран, соопшти турското Министерство за одбрана во понеделникот. Поморските...

Балкан 02.06.20 | 22:33

Красимир Каракачанов на воена вежба

Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов е фотографиран додека бил учесник на воена вежба.

Балкан 27.10.19 | 15:29

НАТО не сака да ја коментира заедничката воена вежба на Србија и Русија

Прес-службата на НАТО во писмена изјава за Радио Слободна Европа (РСЕ), на прашањето за српско-руската воена вежба „Словенски штит 2019“, наведе дека НАТО и Србија се партнери...

Македонија 17.06.19 | 15:41

Пендаровски: Очекувам годинава да станеме 30-та земја членка на НАТО

Претседателот на државата и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски се обрати на присутните на денешната најголема воена вежба во историјата на земјава...

Македонија 05.06.19 | 08:17

Започнува „Одлучен удар“, најголемата вежба на АРМ и НАТО

Околу 2.700 војници од шест држави вклучувајќи ја и нашата, од денеска до 9 јули, во две ротации, на Центарот за поддршка на обуката „Криволак” ќе ја одржат теренската вежба...

Македонија 17.04.19 | 09:07

2000 американски војници доаѓаат во Македонија

На 130-та владина седница беше разгледана и профатена Информацијата за изведување на вежбовната активност на Армијата на Република Северна  Македонија и Командата на...