Ознака: водовод
Скопје 14.07.21 | 09:41

Да не се полева и наводнува: Скопски „Водовод“ апелира водата да се користи рационално

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури....

Сервиси 14.06.21 | 14:22

Поради даски, шипки, влажни марамчиња и друг неразградлив отпад затната канализацијата на „Никола Русински“

ЈП Водовод и канализација интервенирале на терен, на улицата „Никола Русински“ поради затната шахта. На лице место, тие испумпале огромни количини неразградлив отпад,...

Скопје 02.06.21 | 10:57

Бардовци доби водоводна мрежа од околу 1000 метри

Во Бардовци е изведена нова водоводна линија во должина од околу 1000 метри. Од ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје најавуваат дека ќе продолжи инвестицискиот циклус...

Скопје 04.05.21 | 16:24

Дел од Кисела Вода утре без вода

Поради изедување на водоводен приклучок од ф 80 милиметри на улица „Виктор Иго“ бб во населба Кисела Вода, во текот на утрешниот ден без вода ќе бидат корисниците од...

Македонија 25.12.20 | 16:20

Градоначалникот ја поскапува водата за да ги покрие новите партиски вработувања во „Водоводод“

Во услови на економска криза и рецесија како и на намален обем на работа, градоначалникот Георгиески излегува со предлог за ново покачување на цената на водата за пиење....

Сервиси 05.12.20 | 23:41

В понеделник без вода делови од Карпош, Бутел, Кисела Вода…

По известувње од ЈП Водовод и канализација во понеделник заради реконструкција на водоводна мрежа со пречник од Ф-300мм на раскрсницата на ул. Босна и Херцеговина со...

Сервиси 28.10.20 | 08:56

Без вода се делови од општина Центар

Поради дефект на затворач од Ф 200 мм на булеварот Кочо Рацин бб, без вода се дел од корисниците од булеварот Кочо Рацин, како и дел од корисниците од улиците Пролет, Стив...

Сервиси 27.10.20 | 15:15

Поради дефект на мрежата, дел од населбата Пролет утре ќе биде без вода

Дел од корисниците од населбата Пролет лоцирани во билизна на булеварот „Кочо Рацин“ и улиците „Стив Наумов“ и „Тетовска“ утре од осум часот ќе останат без вода...

Сервиси 01.10.20 | 09:09

Делови од Кисела Вода се без вода

Без вода денеска ќе бидат дел од жителите на населбата Кисела Вода. Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваaт дека заради промена на затворачи на водоводна мрежа со...

Скопје 31.07.20 | 09:44

„Водовод“ до скопјани: Не ја трошете водата за полнење базени и полевање бавчи

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за сериозен пристап кон рационалното користење и употреба на водата. Последиците од климатските...

Економија 22.07.20 | 15:11

За срам или за фалење: 1 500 жители на Раштани и Бузалково за прв пат ќе добијат чиста вода за пиење

Конечно го решаваме деценискиот проблем со водоснабдувањето со кој се соочуваа преку 1 500 жители на населените места Раштани и Бузалково, за што инвестираме половина...

Скопје 07.06.20 | 13:40

Жителите на Нерези трети ден без вода

Жителите на населбата Средно Нерези речиси 80 часови се без вода за пиење додека трае непромислениот полициски час на власта. Како што информираат жителите на оваа населба...

Економија 04.04.20 | 19:24

ЈП ВОДОВОД Охрид со над 250 вработени во услови на економска криза троши нови 5 милиони денари за привремени вработувања

Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Охрид на својот фејсбук профил објави документ во кој се гледа дека  ЈП „Водовод“ од Охрид склучил договор со Приватна агенција за...

Економија 18.02.20 | 12:02

Мицкоски вети 300 милиони евра во градба на водоводи и канализацони системи и нови евтини авиолетови до главните аеродроми

На денешната прес-конференција, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се осврна на мерките за градежен бум и вети 300 милиони евра во градба на водоводи и канализациони...

Скопје 18.11.19 | 09:52

Водата во Скопје е безбедна и квалитетна за пиење

Од ЈП Водовод и Канализација – Скопје информираат дека водата во главниот град е безбедна и квалитетна за пиење. Анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола...

Твитови 30.09.19 | 20:46

Две слики, 1000 лаги!


Сервиси 29.06.19 | 10:10

На плоштадот се отвори кратер од 5 метри, вода шика до „Ленинова“

На градскиот плоштад во Куманово во близина на Тутунска банкa, утринава пукнала водоводна цевка. Од притисокот водата направила кратер од 5 метри, а река вода се слевала...