Ознака: Водно
Скопје 06.05.23 | 20:06

Целосно е изграден пред неколку години, но патот преку Водно кон Сопиште сѐ уште е заглавен во бирократски процедури

Иако неговата изградба е завршена пред неколку години, патот од Скопје преку Водно кон Сопиште сѐ уште е заглавен во бирократски процедури. Се чека на издавањето дозволи...

Скопје 27.04.23 | 10:32

Герасимовски: На Водно нема да се гради, пристапен пат не е одобрен

Инспектори од Секторот за инспекциски работи на Општина Центар денеска излегоа на терен по пријави на граѓани дека на Водно има повторно градежни активности. По извршениот...

Скопје 31.03.23 | 10:07

Жичницата од утре ќе работи еден час повеќе

Од утре, сабота (1.04.2023 год), жичницата на Средно Водно ќе работи еден час повеќе, односно од 10 до 18 часот. Согласно одлуката за возен ред за месец април, од 17 до 17.30 часот...

Сервиси 26.03.23 | 07:39

Не одете со автомобил: Ќе има посебен режим на сообраќај на Водно

Поради најавена атлетска трка, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје денеска, со почеток во 10 часот, ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот...

Сервиси 25.03.23 | 11:30

Оставете ги автомобилите дома: На Водно утре ќе има посебен сообраќаен режим

Министерството за внатрешни работи известува дека утре (26.03.2023), со почеток во 10.00 часот поради најавена атлетска трка, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при...

Скопје 15.03.23 | 12:14

Полицијата во последен момент откажала асистенција за рушење дивоградба на Пластичарска, две скинати ленти и на Водно

Општински инспектори им ставиле жолти ленти, но сопствениците ги отстраниле и продолжиле со градењето на диво на два идентични објекта на Водно, открива „360 степени“. На...

Црна хроника 04.02.23 | 19:59

По Водно, проблеми со невремето и на Попова Шапка

Поради лоши временски услови неколку млади денеска се засолнале во малата куќичка во ски лифтот Г-СТАЗАТА на Попова Шапка. Тие биле евакуирани со ратрак и се во добра...

Скопје 04.02.23 | 19:09

Драма на Водно: Граѓани, меѓу кои и мали деца, не можеле да се симнат со Жичницата поради силен ветер

Поголема група граѓани, меѓу кои и деца денеска не можеле да се симнат од врвот на Водно со Жичницата поради силниот ветер. Од Центарот за управување со кризи информираат...

Скопје 25.01.23 | 14:20

Уставен ја укина Одлуката за ДУП во Центар, општината нема да може да издава одобренија за градби за конкретните локации

Уставниот суд на денешната седница ја укина Одлуката со која на 18 јули 2014-та година Советот на Општина Центар го донесе Детален урбанистички план Градска четврт Ј 07...

Скопје 02.01.23 | 08:53

Жичарницата на Водно денеска не работи

Од ЈСП известија дека жичарницата на Водно денеска нема да работи. Жичарницата нема да работи, бидејќи секој понеделник, како и секој последен вторник во месецот се...

Скопје 01.12.22 | 15:26

Уставниот суд донесе времена мерка за ДУП во Центар

Уставниот суд денеска одржа седница на чиј дневен ред се најдоа осум иницијативи за оценување на уставноста и законитоста. Судот одлучи да го укине членот 44 став 2 од...

Скопје 31.10.22 | 14:32

Жичарницата од утре ќе работи до 17 часот

Жичарницата од утре ќе работи еден час помалку од досега, односно од 10 до 17 часот. Во период од 16-16.30 часот е последно возење од долу кон врвот, односно во 16.45 часот е последно...

Скопје 27.09.22 | 11:05

Жичарницата утре нема да работи до 14.30 часот

Утре, среда (28.09.2022 год) Жичарницата до 14.30 часот нема да работи. Времениот прекин на функционирање на објектот ќе биде поради изведување на планирани активности во електродистрибутиваната...

Скопје 27.08.22 | 10:13

Поради дефект на далновод жичарницата на Водно не почна со работа

ЈСП Скопје информира дека жичарницата на Водно денеска, 27 август нема да почне со работа од 10 часот, поради дефект на далновод. Екипите на ЕВН се на терен и работат на...

Скопје 01.07.22 | 13:09

На Водно и Гази Баба може да се движите слободно

„Низ парк шумата Водно или низ нашите национални паркови Шар Планина, Маврово, Галичица и Пелистер, може да се движите слободно, без никакви ограничувања“, вели ЦУК. Тие...

Калеидоскоп 24.06.22 | 13:16

Делумната забрана за движење не се однесува за Водно, Маврово, Галичица, Пелистер и Шар Планина

Делумната забрана за движење не се однесува за Парк шумата Водно и Националните паркови Маврово, Галичица, Пелистер и Шар Планина, објасни Стојачне Ангелов, директор...

Скопје 09.06.22 | 16:52

Герасимовски: Водно ќе остане какво што е и ниту едно дрво нема да биде исечено

Општина Центар стопира градежни дејствија на вкупно 8 парцели кои се дел од ДУП Ј07 кој го опфаќа локалитетот Капиштец, Завод за медицинска рехабилитација, Старо Водно,...

Македонија 07.05.22 | 15:19

Одржан Традиционалниот планинарски марш до Водно по повод Европскиот ден на знамето

Европското движење на Република Македонија во соработка со Делегацијата на ЕУ и оваа година го одржа Традиционалниот планинарски марш до Водно по повод Европскиот...

Скопје 06.05.22 | 17:22

Арсовска: Заштитата на животната средина е приоритет на Град Скопје

Над 200 волонтери на денешните активности за чистење опфатија голем број локации на планината Водно. Упатувам благодарност до претставниците на дипломатските претставништва,...

Живот 06.05.22 | 16:48

Почнува акцијата „Генералка викенд 2022″

Од планината Водно денеска ќе биде означен официјалниот почеток на пролетниот дел од досега најголемата акција за чистење и пошумување во земјата „Генералка викенд...