Ознака: Водици 2020
Калеидоскоп 01.02.20 | 13:12

Две недели по Водици најден крстот во Пробиштип

На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базен, зошто првиот исчезна. Се фрлаше втор: Во Пробиштип го снема крстот Две недели подоцна...

Македонија 20.01.20 | 08:39

Попот во Валандово кажа што требаше: Багра сте, срам сте за црквата и за крстот!

Во последно време зачестуваат инцидентите на церемонијата на положување на светиот крст на Водици, па свечениот настан кој го симболизира покрстувањето во осветените...

Македонија 19.01.20 | 20:17

Што им порачаа верниците на Шекеринска и Ангеловска

Точно 140 денеска скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје,...

Балкан 19.01.20 | 20:05

Каков гест: Пливачите го пуштија Милан прв да стигне до крстот за да може да го направи ова

И пливачите и организаторите на денешната церемонија за фрлањето на светиот крст во селото Винча, кај Белград, немаа никаков проблем со тоа Милан Кичовиќ прв да стигне...

Македонија 19.01.20 | 19:52

„Бог се јави!“: Мицкоски од Струга прати пораки за промени и обнова

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во Охрид на осветувањето на водите на Охридското Езеро, а потоа се упати и во Струга, каде присуствуваше...

Балкан 19.01.20 | 19:27

Околу 500 Mакедонци скокаа по светитот крст во Копер, Словенија

Околу 500 верници, најголем дел наши иселеници во Словенија скокнаа по светиот крст во Копер. Како што јави дописникот на МИА од Словенија, меѓу верниците кој влегоа во...

Балкан 19.01.20 | 19:15

Две девојки најбрзи до крстот во Србија, најмладиот пливач имал 3 години

И низ целата Србија, како и кај нас, денеска голем број на верници се фрлаа по светиот крст. Како што пренесуваат српските медиуми, манифестациите поминале без инциденти,...

Македонија 19.01.20 | 19:02

Васе го фати крстот, а телевизорот го донираше на помалку среќните

Васе Панчовски, кој денеска на Водици го фати светиот крст во Делчево, заедно со неговата група одлучија освоениот телевизор да го подарат на семејство од Делчево. Како...

Македонија 19.01.20 | 18:40

За инает на Пробиштип: Во Валандово три пати се фрлаше крстот

И во Валандово фрлањето на светиот крст за Водици не помина без скандал. „Пушти го, пушти го“: Во Штип се степаа за крстот Свештените лица трипати го фрлаа крстот, затоа...

Здравје 19.01.20 | 18:07

Земавте ли денеска светена вода: Попрскајте ги сите соби и напијте се за здравје

Водата која се зема од црквите и езерата и реките на денешен ден се смета за света, посебна и лековита. Богојавленската вода никогаш не се расипува. Нејзина особина е...

Калеидоскоп 19.01.20 | 16:44

Од езерото извади прстен: Романтично запросување за Водици во Охрид

Денешниот голем празник некои го искористија за романтично запросување. Едно момче кое се фрлаше по крстот реши да ја побара својата сакана за жена.Па така додека сите...

Македонија 19.01.20 | 16:25

Вода до глуждови: Вака се „фрлаа“ по крстот во Владиевци

Празникот Богојавленије беше масовно одбележан во сите краеви во Македонија.Онаму каде што нема реки или езера се фрлаше светиот крст во базените.Во селото Владиевци...

Македонија 19.01.20 | 15:50

„Пушти го, пушти го“: Во Штип се степаа за крстот

Инцидент се случи на фрлањето на крстот во Штип. Двајца верници си упатија непристојни зборови и закани за тоа кој прв дошол до светиот крст. И двајцата мислеа дека тие...

Македонија 19.01.20 | 14:56

Се фрлаше втор: Во Пробиштип го снема крстот

Несекојдневна сцена се случи на фрлањето на крстот во Пробиштип. За овој обичај на Аква паркот се пријавиле неколкумина жители. Попот дал знак и го фрлил крстот. Скокнале...

Македонија 19.01.20 | 13:25

Кристијан Ниневски и лани и годинава, го фати светиот крст за Водици во Скопје

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу 140-те верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник...

Сервиси 19.01.20 | 10:45

Крштевањето на Исус Христос: Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици

Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител. Празникот се нарекува уште и Водици поради...

Македонија 19.01.20 | 10:39

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

30-годишниот Петар Рупески од Варош беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро, осветени на големиот христијански...

Калеидоскоп 16.01.20 | 11:21

Денеска почна пријавувањето на капачи кои ќе го бараат чесниот крст во Охридското Езеро

Пријавувањето на капачите кои ќе го бараат чесниот крст во осветените води на Охридското Езеро за празникот Богојавление Водици во Охрид, почна денеска (16-ти јануари)...