Ознака: вода за пиење
Свет 21.07.22 | 09:27

Во Романија најавија ограничувања за вода за пиење

Дел локални администрации ќе треба да наметнат ограничувања за користење на водата за пиење, затоа што многу се троши кога поединци со таа вода си ги полеваат градините,...

Скопје 04.07.22 | 11:06

Водата во Скопје безбедна за пиење

Водата за пиење во Скопје е безбедна покажуваат резултатите од направените физичко-хемиски и микробиолошки испитувања од 43 мерни места во градот. Секторот за санитарна...

Економија 02.04.22 | 22:09

Тетовци наполнете вода, од 23 до 3 часот ќе има рестрикции, изворот Лешница е загаден

Од вечерва Јавното комунално претпријатие „Тетово” воведува рестрикции во водоснабдувањето, за што тврдат дека се потребни поради загадување на водата што доаѓа...

Економија 18.12.21 | 21:50

Тетово воведува рестрикции на водата за пиење

Поради дефект Општина Тетово воведува рестрикции на водата за пиење, јавува дописникот на ТВ21. „Поради сериозен дефект ф-500 во водовотна линија -Лешница, водата во градските...

Сервиси 29.11.21 | 12:23

Апел до крушевчани: Превријте ја водата пред пиење, настана заматување

Заради обилните врнежи во текот на изминатите 24 часа настана заматување на водата, известуваат од Комуна Крушево. Оттаму апелираат до граѓаните да не ја користат за...

Македонија 10.05.21 | 19:13

Водата за пиење во Крушево чини 80 гласови за СДСМ

Во Општина Крушево, градоначалникот Томе Христоски ,освен што ништо не реализира од проектите од ветената програма „Живот за сите“,општината ја турна во расипништво...

Сервиси 13.03.21 | 13:17

Серијата синоќешни земјотреси ја заматија водата во мавровско: Препорака да не се пие

По низата силните земјотреси што синоќа го потресоа мавровскиот регион, водата за пиење е заматена и не се препорачува да се користи за пиење, соопштија утрово од Јавно...

Македонија 06.08.20 | 11:06

Дел од тетовчани уште немаат вода, иако дефектот е саниран

Јавното комунално претпријатие „Тетово“ објави дека по интензивна работа заврши санирањето на дефектот на водоводната мрежа поради пукната цевка Ф300 на улицата „Цветан...

Македонија 05.08.20 | 20:55

Пола Тетово остана без вода за пиење

 Прекин во водоснабдувањето во поголем дел од Тетово имаше денеска поради голем дефект на една од главните водоводни цевки ф-300 во мрежата на улицата „Цветан Димов“....

Скопје 18.11.19 | 09:52

Водата во Скопје е безбедна и квалитетна за пиење

Од ЈП Водовод и Канализација – Скопје информираат дека водата во главниот град е безбедна и квалитетна за пиење. Анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола...

Македонија 11.03.19 | 13:09

Дали водата за пиење во земјава е чиста и безбедна

Мнозинството граѓани (55,3%) сметаат дека водата за пиење во земјава е чиста и безбедна, како и дека нејзиниот квалитет е идентичен како и минатата година (49,2%), покажува...