Ознака: ВМРО-НП
Македонија 05.01.23 | 13:57

Од партијата на Љубчо повикуваат на бојкот на бадниковите огнови: Спротивно е на христијанската традиција

ВМРО-Народна партија ги повикува граѓаните на Скопје да го бојкотираат палењето на т.н. бадникарски огнови низ градот за време на еден од најтешките православни празници...

Македонија 04.08.22 | 12:16

ВМРО-НП: Од идната година на Илинден да бидат изоставени политичките говори во Крушево

ВМРО-Народна партија покажа загриженост поради последните настани од прославата на Илинден во Крушево. Големиот македонски државен празик наместо да биде предмет...

Македонија 03.07.22 | 12:56

ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски: Францускиот предлог е најдобриот досега

Со писмено соопшение се огласи ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски во кое се вели дека францускиот предлог кој го добила македонската влада е најдобриот досега во изминатите...

Македонија 15.01.22 | 14:24

ВМРО-НП: Наместо плачење и самопонижување, Димитров да објасни што потпишал во договорот со Бугарија

ВМРО-Народна партија со внимание го следи моралниот пат и сопственото самопонижување на министерот Никола Димитров. Во македонската триесетгодишна демократија досега...

Македонија 09.01.21 | 15:07

ВМРО-НП: Точно е дека бугарските фашисти биле лоши луѓе ама не биле и будали да го запалат најголемиот доказ за присуство во Скопје

Секоја година барем по еднаш во стилот на старата пропаганда се појавуваат текстови со намера да се потсетат македонските граѓани за тоа дека бугарските фашисти во...

Македонија 26.11.20 | 13:16

ВМРО-Народна: Заев зборуваше храбро за македонската историја

Во врска со вчерашнто интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС, кое воглавно беше пречекано со голем број критики од македонската...

Македонија 20.11.19 | 12:28

Љубчо Георгиевски бара ДИК да ги исклучи СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ од претстојните избори

Партијата на Љубчо Георгиевски, ВМРО-Народна партија побара од Државната изборна комисија да ги исклучи политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од претстојниот изборен...